
Alexandru Musteaţa, a moldovai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (SIS) igazgatója
Fotó: realitatea.md
Alaposan felkavarta a kedélyeket hazájában a moldovai hírszerzés vezetője, aki arról beszélt: az Ukrajna elleni háború során Oroszország célja továbbra is az, hogy elérjen Moldováig, ennek érdekében pedig már jövőre offenzívát indíthat. Utólag magyarázkodnia is kellett azzal kapcsolatosan, hogy nem feltétlenül egy közvetlen, Moldova megszállására irányuló támadásra gondolt.
2022. december 20., 20:472022. december 20., 20:47
2022. december 20., 20:482022. december 20., 20:48
Alexandru Musteaţa, a moldovai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (SIS) igazgatója a TVR Moldova televíziós csatornának adott interjúban arról beszélt, arra számít, hogy az orosz hadsereg jövőre megindul országa felé. „A kérdés nem az, hogy az Oroszországi Föderáció újabb offenzívát indít a Moldovai Köztársaság irányába, hanem az, hogy ez mikor fog megtörténni: vagy az év elején, januárban, februárban, vagy később, márciusban, áprilisban. De a birtokunkban levő információ alapján az Oroszországi Föderáció tovább akar menni. Az a célja, hogy kapcsolatot létesítsen a transznisztriai régióval, ami a Moldovai Köztársaság területének számít, így világosan kijelenthetjük, hogy igen, az a céljuk, hogy ideérjenek, hogy megteremtsék a kapcsolatot. Arról, hogy mi lesz később, melyek a Chişinăuval kapcsolatos céljaik, lehet vitatkozni, de ez valós és nagyon magas szintű veszély” – hangsúlyozta a moldovai hírszerzés vezetője.
A nyilatkozat pánikot váltott ki, ezért a SIS utólag pontosította vezetője szavait. A közlemény szerint Musteaţa csak arról beszélt, Oroszország célja továbbra is az, hogy szárazföldi összeköttetést hozzon létre az általa elfoglalt területek és a transznisztriai régió között, egy újabb orosz offenzívára pedig ebbe az irányba 2023-ban kerülhet sor. „Mindennek megvalósítása ugyanakkor az ukrajnai háború fejleményeitől függ” – figyelmeztet a moldovai titkosszolgálat.
Maga Musteaţa is szükségét érezte, hogy ismét megszólaljon, és jelezte: már a háború kitörésének napján, február 24-én tudni lehetett, hogy az oroszok összeköttetést próbálnak teremteni Transznisztriával, a cél pedig azóta sem változott. Hozzátette: a SIS és partnerintézményei birtokában levő információk szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Oroszország 2023-ban megpróbál újabb nyugati irányú offenzívát indítani Ukrajna területén.
Moldovai látogatása során Bogdan Aurescu román külügyminiszter hétfőn arról beszélt: jelenleg nincsenek olyan információi, hogy Moldovát veszély fenyegetné, hiszen Oroszország defenzívában van a hadszíntéren. Aurescu leszögezte, Románia továbbra is erős támogatója lesz a Moldovai Köztársaságnak. A román külügyminiszter a moldovai hivatali kollégájával, Nicu Popescuval közös sajtótájékoztatón elmondta, Románia külföldi nagykövetei a Pruton túli ország érdekeit is képviselik. „A Moldovai Köztársaság (...) megkapta azt az esélyt, hogy az egyetlen ország legyen a világon, amelynek egyszerre két külügyminisztere van, mert nincs olyan találkozó vagy diplomáciai tárgyalás, amelyen ne említeném a Moldovai Köztársaságot és ne védeném a moldovai polgárok érdekeit” – jelentette ki a román diplomácia vezetője.
A külügyminiszter szerint a Moldovai Köztársaság megszenvedi az ukrajnai háború közvetett és közvetlen következményeit. Az utóbbiak között említette, hogy a Gazprom indokolatlanul csökkentette a Chişinăuval leszerződött gázmennyiséget. Románia ezen a téren is azonnal a Moldovai Köztársaság segítségére sietett – tette hozzá. Emlékeztetett arra is, hogy október közepétől Románia biztosítja a szomszédos ország áramszükségletének 80- 90 százalékát.
„Meg fogjuk találni a megoldásokat a Moldovai Köztársaság előtt álló valamennyi kihívás kezelésére, akár most, akár a jövőben. Ez a mai látogatásom célja. Ezért akartam a diplomáciai évet ezzel a Chişinăuval látogatással zárni, hogy ismét elmondjam, Románia mindig a Moldovai Köztársaság és polgárai mellett áll” – fogalmazott Aurescu.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
szóljon hozzá!