
Fotó: Agerpres
2009. január 13., 07:002009. január 13., 07:00
„Ukrajna aláírta a tranzitgáz szállításának ellenőrzéséről szóló háromoldalú megállapodást, a Gazprom azután indítja meg a gáztranzitot Európa felé, ha az ellenőrök már a helyszínen vannak, illetve ha mi meggyőződtünk arról, hogy a megfigyelők képesek ellenőrizni a földgáz tranzitját” – mondta Putyin. Oroszország tegnap sem indította újra az európai országokba irányuló gázszállításokat, mivel Dmitrij Medvegyev orosz elnök szerint korábban Kijev „hazug állításokkal” egészítette ki az ukrajnai gáztranzitot ellenőrző nemzetközi megfigyelő csoportról szóló megállapodást.
Jose Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke tegnap úgy nyilatkozott, a gázválság jelentős mértékben érintette Európát, és úgy vélte, az orosz–ukrán gázvita túlságosan elfajult. Mint közölte, Julija Timosenko ukrán kormányfő az ő személyes kérdésére fogadta el, hogy az Ukrajnának szóló gázszállításról kötendő szerződést különítsék el az Európa többi országába szánt energeiahordozókról kötött szerződéstől. Leszögezte: az EU nem fogadhat el semmilyen további kifogást a gázszállítások leállítására.
Az orosz fél megkapta vasárnap későn este az Európának való orosz gázszállítások ellenőrzésére hivatott megfigyelőcsoportról szóló megállapodást, immár Ukrajna aláírásával, de Kijev kiegészítéseket csatolt hozzá, amely részben hazug állításokat tartalmaz – jelentette vasárnap késő este Dmitrij Medvegyev elnöknek Szergej Lavrov külügyminiszter. Medvegyev a kapott tájékoztatás nyomán megtiltotta az orosz kormánynak, hogy alkalmazza a dokumentumot, és felújítsa a szállításokat. Kijev tegnap hajnalban azonban beleegyezett abba, hogy a moszkvai aggodalmakat figyelembe véve, újra aláírja az Európának szánt orosz gázszállítások ellenőrzéséről szóló megállapodást, különválasztva tőle az orosz fél által kifogásolt, kézzel írott ukrajnai csatolmányt. Ukrajna újra aláírta az Európába irányuló orosz gázszállítások tranzitját ellenőrizni hivatott megfigyelőkről szóló megállapodást, immár kiegészítések nélkül – jelentette be reggel a Gazprom sajtóosztálya. A közlés szerint az orosz monopólium küldöttsége hétfőn reggel Kijevben tárgyalt, s ennek eredményeként jött létre az aláírás.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója még vasárnap késő éjszaka sajtóértekezleten mondta el, hogy a kiegészítés egyebek között napi 21 millió köbméter gáz ingyenes szállítását követeli az energiahordozó továbbítása technológiai szükségleteinek fedezésére. Miller hangsúlyozta: az érvényes szerződés szerint a szükséges mennyiséget a tranzitországnak kell biztosítania saját készleteiből, vagy úgy, hogy megvásárolja. „Ez a lopás legalizálását célzó kísérlet” – jelentette ki Miller. Azt is szóvá tette, hogy a Naftogaz továbbra sem vállal semmiféle garanciát a tranzit továbbítására.
Ukrajna a viszály során végig arra hivatkozott, hogy csak a tranzit technológiai szükségletéhez vett le gázt az Európának szánt szállítmányokból, míg a Gazprom mindvégig lopásnak nevezte a tranzit megcsapolását, és azt állította, hogy Ukrajna saját szükségleteit fedezi ilyen módon. Ezzel kapcsolatban a Kommerszant című lap a Gazprom forrásaiból úgy értesült, hogy az ukrán fél a továbbításhoz technológiai célból szükséges gázért vasárnap reggel ezer köbméterenként 201 dollárt ajánlott, de az orosz fél ragaszkodott a 450 dolláros árhoz, s ugyanennyire tartja az Ukrajnának idén szállítandó gáz árát is. A Naftogaz szerint 450 dolláros gázár mellett a tranzitdíjnak a jelenlegi – és szerződésben 2010 végéig rögzített – 1,7 dollár helyett 9,8 dollárra kell emelkednie ezer köbméter/száz kilométerenként. Szergej Markov politológus, az állami duma képviselője szerint az egész viszály fő oka Viktor Juscsenko ukrán elnök, aki robbanást akar előidézni Ukrajnában, hogy elnöki kormányzást vezethessen be, s ehhez próbálta megszerezni a Nyugat támogatását, de nem járt sikerrel.
Hírösszefoglaló
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.