Hirdetés

Félve várják a holnapot a magyarok Kárpátalján: berendezkedtek a túlélésre, a menekültek ellátására a régióban

Készülnek a legrosszabbra. Tartalékos tiszt fegyverhasználati alapismeretekre oktatja
a civil lakosokat a kárpátaljai Ungváron •  Fotó: MTI/Nemes János

Készülnek a legrosszabbra. Tartalékos tiszt fegyverhasználati alapismeretekre oktatja a civil lakosokat a kárpátaljai Ungváron

Fotó: MTI/Nemes János

Aggódva követik a háborús fejleményeket a menekülés helyett az otthonmaradást választó kárpátaljai magyarok, ahová tömegével érkeznek a bajba jutottak Ukrajna minden részéről. A lapunknak nyilatkozó munkácsi, viski, mezővári magyarok elmondták, nagy a drágulás, de egyelőre minden áru kapható. A lengyel–ukrán határ menti Lembergben is sokan kitartanak.

Deák Szidónia

Kiss Judit

Tóth Gödri Iringó

2022. március 03., 20:122022. március 03., 20:12

2022. március 03., 21:022022. március 03., 21:02

Munkácson és egész Kárpátalján jelenleg az Ukrajna keleti, északi, harcok sújtotta részéről menekülők fogadására rendezkednek be – tudta meg a Krónika Popovics Páltól, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola informatikatanárától. A pedagógus családjával, gyerekeivel együtt otthon maradt, akárcsak a közeli rokonai, a testvérei is. „Nem tervezzük, hogy elmegyünk, de persze nem tudhatjuk, mi lesz még itt. Jelenleg úgy gondoljuk, hasznosabb, ha itthon vagyunk és itt segítünk, amiben csak tudunk” – nyilatkozta lapunknak a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke. Hozzátette,

a mintegy 86 ezer lakosú Munkácson, továbbá Kárpátalján és egész Galíciában jelenleg nincsenek harcok, de mindenki feszült, aggódik.

Hirdetés

Sokan elmenekültek már, a kárpátaljai magyar közösség jó része elhagyta az országot, a magyarok főként az anyaországba távoztak, rokonokhoz, ismerősökhöz.

Rohamosan ürülnek ki a boltok

Popovics Pál kitért arra, hogy rengeteg menekült érkezik a Latorca-parti város környékére is Kelet-Ukrajnából. Az önkormányzatok, állami szervek megszervezték a menekültek fogadását, elszállásolását, de a szálláshelyek kapacitása lassan kimerül. „Egyre több menekült jön. Jelenleg szervezetten, rendben zajlik az élet Kárpátalján, aztán meglátjuk, mi lesz.

Idézet
Az óvodák, iskolák jelenleg zárva vannak, az egyetemek, főiskolák távoktatásra álltak át. Működnek a legfontosabb ellátó, közigazgatási, önkormányzati intézmények, a boltokban van áru, de korlátozott mennyiséget lehet vásárolni, ez a helyzet a benzin esetében is”

– ecsetelte Popovics Pál. Úgy fogalmazott, fegyelem van, katonai közigazgatás működik, fokozottan ellenőrzik a szabályok betartását: alkoholt nem árusítanak a boltokban, és nincs ugyan kijárási tilalom, de azt javasolják, este 8 után ne járjanak az emberek az utcán.

„Az ide menekülő katonaköteles férfiaknak be kell jelentkezniük a katonai szerveknél, őket lajstromba veszik. Aki nagyon el akart menni, az már nekiindult a határoknak, és persze vannak még, akik fontolgatják, hogy elmenekülnek. Meglátjuk, hogyan alakul a helyzet, mi itt most megszervezzük a magunk dolgait, a segélyezéseket, a saját közösségünkkel való foglalkozás most kiemelten fontos” – mondta az informatikatanár.

Nagy a drágulás. Lakosok állnak sorba egy bankfióknál Ungváron, de egyre kevesebbet ér a pénzük •  Fotó: MTI/Nemes János Galéria

Nagy a drágulás. Lakosok állnak sorba egy bankfióknál Ungváron, de egyre kevesebbet ér a pénzük

Fotó: MTI/Nemes János

Megkeresésünkre röviden nyilatkozott a kárpátaljai helyzetről Gulácsy Dániel is, a Munkácsi Református Egyházközség lelkésze. „Nagyon kevés az, amit mi magunk is biztosan tudhatunk. Kárpátalján, a mi megyénkben harci cselekmények nincsenek egyelőre, a közmű, ellátás működik, de nagyon nehéz a helyzet, a boltok rohamosan ürülnek ki” – fogalmazott a lelkipásztor.

Szeretnének visszatérni, ha még lesz hová

A román–ukrán határhoz közel fekvő Visk községben élő Várady Enikő azt mondta, a környékbeliek közül rengetegen hagyták el Ukrajnát a háború kitörése óta, az otthon maradottak pedig abban reménykednek, hogy visszatérnek a békés állapotok. A Viski Jótékonysági Alapítvány vezetője a Krónikának arról is beszélt, hogy

a Felső-Tisza-vidéken, az egykori Máramaroshoz tartozó régióban azt tapasztalják, folyamatosan érkeznek a menekültek Ukrajna harcok sújtotta övezeteiből.

„A háború kitörésétől kezdve naponta több ezren indulnak neki a határnak, és rengeteg a belső menekült is, aki átmenetileg itt tartózkodik a környéken. A viski önkormányzat is fogadja őket, próbálunk segíteni” – mondta Várady Enikő. Azt tapasztalják, hogy hatalmas civil összefogás jött létre egész Kárpátalján, mindenki igyekszik segíteni mindenben, amiben csak tud. „Nagyon sokan elmenekültek Visk környékéről, de egész Kárpátaljára ez jellemző: nyilván nemcsak magyarokról van szó, hanem az összes ott élő nemzetiség tagjairól. Kevesen maradtunk itt, akik ismerjük egymást, egy csomó ismeretlen érkezett a harcok sújtotta területekről. Ők azt mondják, szeretnének visszamenni otthonaikba, ha még lesz ahová” – fogalmazott Várady Enikő.

Beregszászon nincs ugyan kijárási tilalom, de azt javasolják, este 8 után ne járjanak az emberek az utcán •  Fotó: Babják Zoltán/Facebook Galéria

Beregszászon nincs ugyan kijárási tilalom, de azt javasolják, este 8 után ne járjanak az emberek az utcán

Fotó: Babják Zoltán/Facebook

Arról is kérdeztük, milyen nehézségeket tapasztalnak a napi ellátásban. Mint mondta, a boltokban jelenleg nem lehet cukrot, élesztőt kapni, az élesztőhiány gondot okoz a pékségeknek is.

Készülnek a legrosszabbra Mezőváriban is

Bár itt sincs közvetlen háborús veszély, a beregszászi kistérség mezővári körzetében is érezni az embereken, hogy félnek, bizonytalanok, aggódnak a holnap miatt. Varga Tamás körzeti elöljáró elmondta, kevesebb az utcákon az ember, de

Beregszászon és a környező falvakban is kimerészkednek, próbálják élni a mindennapjaikat, üzletbe, bankba járnak.

„Az élelmiszerárak nagyon magasak, de egyelőre még meg tudunk venni mindent. A gyógyszerekkel volt egy kis elakadás, pár napig a patikákat nem tudták feltölteni, de épp ma kaptunk visszajelzést, hogy az egyik cégtől végre tudtak gyógyszert rendelni” – részletezte az elöljáró. Közölte, többek között a községben működő két pékség miatt aggódik, ahol eddig napi 1000–1200 kenyeret sütöttek, mostanság viszont csak kétnaponta sütnek 250–300-at, mivel a lakosság háromnegyede Magyarországra menekült.

„Nagyon kevesen maradtak itthon, a nyugdíjasok, idősek, betegek. Nagyon félek, hogy a pékségekben elhasználják a liszttartalékot, és akkor ők is mennek Magyarországra” – fejtette ki. Szerinte

az élelmiszer-ellátással lesznek problémák, ha tovább tart ez a helyzet, de egyelőre ezt igyekeznek nem hangsúlyozni, hogy ne keltsenek pánikot.

Jelenleg a lerakatokban minden kapható, de a mennyiséget már korlátozzák. Felkészülnek a még rosszabbra is, például az áramkimaradásokra, már most igyekeznek beszerezni egy áramfejlesztő generátort, amivel a község vízellátását tudják majd biztosítani.

Imádkoznak a békéért az emberek

A hivatalos adatok alapján a 23 ezer lakosú Beregszászba és a 3000 ezres Mezővári községbe is érkeznek menekültek Ukrajna más régióiból. Őket a katonai nyilvántartásba is bevezetik, ez most kötelező. A településen egyébként

minden helyi, 18 és 60 közötti férfi megkapta a behívóját, kötelesek megjelenni a katonai központoknál.

„A mi községünkbe a mai napon 38 menekült érkezett, nők és gyerekek. Az elszállásolásukat lakóházakban, családoknál oldottuk meg, többüknek vannak itt rokonaik, akiknél lakhatnak. Ezenkívül a régi óvodánk épületét szeretnénk kialakítani számukra” – fejtette ki lapunknak szerdán Varga Tamás, hozzátéve, a településnek Hódmezővásárhely segítségének köszönhetően új óvodája van, így a régi épületet egy ideje már nem használták, üresen állt, de ha megoldják a vízellátását, fűtését, akkor megfelelő hely lesz a menekülteknek. Levélben fordultak Magyarországhoz, hogy matracokkal, takarókkal, ágyneműkkel segítsék őket, ugyanakkor már most hálásak azért, hogy az anyaország befogadta a község lakóit, most ezt tartják a legnagyobb segítségnek.

Helyi lakosok álcahálókat készítenek az ukrán hadseregnek Ungvár központi terén •  Fotó: MTI/Nemes János Galéria

Helyi lakosok álcahálókat készítenek az ukrán hadseregnek Ungvár központi terén

Fotó: MTI/Nemes János

„Megható dolog, hogy szállást, ételt, menedéket adnak nekik, az ember szavakkal ki sem tudja fejezni” – nyilatkozta a mezővári férfi, hozzátéve folyamatosan tartja a kapcsolatot a távozókkal, így tudja, hogy mindenki megkapta a számára szükségeseket. Varga Tamástól megtudtuk, a tanintézetek bezárása miatt az otthon maradt gyerekek szüleikkel tanulnak, másrészt a kulturális intézmények, színházak, múzeumok is zárva tartanak. És talán még inkább eljárnak templomba, mint eddig, a mostani bűnbánati héten együtt imádkoznak a békéért a nehéz időkben.

Lembergben a harcot vállalják a menekülés helyett

A nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv) élő ukrán lány, Lily lapunknak elmondta, habár jelenleg az országnak ezen a részén nincsenek harcok, bombázások, a folyamatos készenléti állapot a mindennapi életet itt is nagymértékben megnehezíti.

A 700 ezres városban a közüzemi szolgáltatások egyelőre normálisan működnek, az üzletek egy része bezárt, csak az élelmiszerboltok tartanak nyitva.

A tömegközlekedés is működik, de nagyon kevesen veszik igénybe, ugyanis biztonsági okokból ideiglenesen szünetel az oktatás, és az emberek nagy része otthon marad, csak a stratégiai fontosságú intézményekben – vasútnál, katonaságnál, a kórházakban – dolgozók járnak be munkahelyükre. A lakosság egy része elhagyta már a várost, és vidéken keresett biztonságosabb helyet. „Lembergben még nem volt lövöldözés, de mindennap többször is megszólalnak a szirénák, figyelmeztetve az esetleges veszélyekre. Ilyenkor minden alkalommal a pincébe és óvóhelyre kell szaladnunk” – mondta el a 28 éves, fordítóként dolgozó lány.

Lembergben nagyon sokan jelentkeztek önkéntesnek, hogy harcok esetén erősítést nyújtsanak az ukrán csapatoknak.

„Az ismerőseim közül is többen feliratkoztak az önkéntesek listájára, még keserűen nevettünk is azon, hogy lassan több önkéntes lesz, mint amennyire szükség lehet” – jegyezte meg. Elmondta, a kijevi eseményeket figyelve mindenki nagyon aggódik, ennek ellenére a lembergiek többsége harcok és bombázások esetén sem szeretne elmenni az országból.

Idézet
A harkiviakhoz hasonlóan nagyon sokan inkább vállalják a küzdelmet, mintsem hogy elmeneküljenek. Én sem szeretnék elmenni, amíg csak lehet, a férjem és a családom mellett akarok maradni”

– tette hozzá Lily. Megjegyezte, lelkileg nagy segítség, hogy érzik a külföldi ismerősök, barátok támogatását, reménykednek abban, hogy a NATO közbelép, és lezárja az ukrán légteret az orosz harci repülőgépek, rakéták előtt, megelőzve ezzel a lakott települések bombázását.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Újabb földrengés volt Venezuelában, ahol meghaladta az ezret az áldozatok száma

A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.

Újabb földrengés volt Venezuelában, ahol meghaladta az ezret az áldozatok száma
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott, Teherán válaszul Bahreint lőtte

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott, Teherán válaszul Bahreint lőtte
2026. június 26., péntek

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény

Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény
2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
Hirdetés