
Fotó: Gábos Albin
A korábbinál nagyobb állami támogatás jár azoknak, akik a Roncsautóprogram keretében új autót vásárolnak, régi gépkocsijukat pedig kiírják a forgalomból. A zöldautók esetében a támogatás értéke a tavalyi szinten marad, ám a környezetvédelmi minisztérium megduplázta a Roncsautó Plusz költségvetését.
2021. március 23., 17:242021. március 23., 17:24
2021. március 23., 18:412021. március 23., 18:41
A korábbi 6500 lejről 7500 lejre nő a hagyományos Roncsautóprogram keretében kapható állami támogatás, a környezetkímélő személygépkocsik vásárlásához igényelhető Roncsautó Plusz programköltségvetése pedig a 2020-ban rendelkezésre álló összeg kétszerese lesz – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján a várható módosításokat Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
„A hagyományos Roncsautóprogram mind a polgárokat, mind a hazai ipart segíti a gépjárműpark lecserélését célzó utalványokkal” – hangsúlyozta az RMDSZ-es tárcavezető. Mint részletezte,
A hagyományos roncsprogram keretében jár ugyanakkor két ökobónusz is: ha valaki régi autóját hibrid meghajtásúra váltja, akkor a tavalyi 2500 lej helyett immár 3000 lejes állami támogatást kap, a 96 gramm széndioxidnál kisebb kibocsátású, autógázzal (LPG) működő autó vásárlásakor pedig az eddigi 1000 lej helyett 1500 lej jár.
Tánczos bejelentése szerint a hagyományos roncsprogram büdzséje 10 százalékkal lesz nagyobb a 2020-asnál, és eléri a 440 millió lejt. Egy személy legtöbb 2250 euró összértékű ökobónuszt halmozhat.
Ami pedig a Roncsautó Plusz programot illeti, erre 400 millió lejt irányoznak idén elő, ami a tavaly rendelkezésre álló keret kétszerese.
Ebben a programban változatlan marad az állami támogatás összege, így egy 100 százalékban elektromos autóra legtöbb 10 000 eurós, egy hibrid plug-in gépkocsira pedig maximum 4500 lejes állami támogatás igényelhető, ez az összeg azonban nem lehet magasabb a megvásárolt gépkocsi árának 50 százalékánál.
„Láttam, hogyan reagálnak a polgárok, amikor megjelenik egy új elektromos autó a piacon. Azt akarjuk, hogy minél több elektromos autó közlekedjen a romániai utakon, hogy a szennyezést minél jobban vissza lehessen szorítani. Jelenleg a Romániában értékesített elektromos személygépkocsik valahol 1 százalék körül mozognak, ezért országos programokra és a környezetvédelmi tárca komolyabb beavatkozására van szükség” – fogalmazott Tánczos Barna.
„Zakatol” a háztartási gépek roncsprogramja is
Minden korábbinál több pénzt szánnak idén a háztartási gépek roncsprogramjára is – jelentette be kedden a környezetvédelmi miniszter. Tánczos Barna közölte:
A tárcavezető az Agerpres szerint elmondta: a napokban véglegesítik a programot futtató elektronikus platformot. „Megtartjuk a tavaly meghirdetett kategóriákat: hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek, mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, televíziók, laptopok és táblagépek. A kidolgozott rendszer iratkozáskor egy utalványkódot generál, amellyel 15 napon belül lehet jelentkezni a kereskedőnél, és megvásárolni a kiszemelt háztartási gépet” – nyilatkozta Tánczos.
A háztartási gépek 2020-as roncsprogramját az informatikai rendszer biztonsági problémái miatt decemberben törölték, néhány nap múlva pedig menesztették Dan-Cătălin Vatamanut, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnökét. A program szabályzata szerint egy régi háztartási gép leadása esetén az igénylők a következők szerint részesülnek az A++ és A+++ energiahatékonysági osztályú háztartási elektromos és elektronikus berendezések vásárlási utalványaiból:
*300 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosógépekre; * 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosogatógépekre; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú klímaberendezésekre, beleértve a hordozható klímaberendezéseket is; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú hűtőszekrényekre/ kombinált hűtőszekrényekre/ fagyasztókra/ fagyasztóládákra; 400 lej a legalább A energiahatékonyságú tévékre; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú ruhaszárítókra; 200 lej a legfeljebb 43 kWh/év energiafelhasználású porszívókra.
A régi gépeket, akkreditált forgalmazónál, legfeljebb 15 nappal azt követően kell újra cserélni, hogy a támogatottak névsorát közzéteszik az AFM honlapján. 2019-ben 40 millió lejből működött a program. A rendelkezésre álló adatok szerint 89.193 utalvánnyal összesen több mint 60 ezer régi háztartási gépet vontak ki forgalomból.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
szóljon hozzá!