
Hosszútávú befektetés. A számlán összegyűlt összeghez csak a gyermek nagykorúvá válása után lehet hozzáférni
A képviselőház szerdán döntő házként elfogadta a Junior Centenar nevet viselő megtakarítási számlákról szóló sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet, amelyet az ellenzék korábban elmarasztalt – adta hírül az Agerpres.
2019. április 03., 14:552019. április 03., 14:55
2019. április 03., 16:022019. április 03., 16:02
A törvénytervezetet 159 igen, 19 nem szavazattal, 80 tartózkodás mellett fogadta el az alsóház plénuma.
Lia Olguţa Vasilescu szociáldemokrata képviselő a plénumban kijelentette,
„A Junior Centenar számlákat minden gyermek nevére megnyitják automatikusan az államkincstárban. Ez nem jelenti azt, hogy valaki kötelezi a szülőt, tegyen be a számlára 1200 lejt, hogy aztán megkaphassa az állam által biztosított 600 lejes bónuszt. Nevezzenek meg egy olyan bankot Romániában, amelyik 50%-os bónuszt ad letételkor, én odaviszem az összes pénzem (...) Néhány ezer személy már befizetett összegeket ezekre a számlákra, mert megértették, milyen haszonnal jár (...) Akik nem akarják használni ezeket a számlákat, megtehetik, senki nem kötelezi őket” – magyarázta Vasilescu.
Ştefan Băişanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) képviselője bejelentette, pártja támogatja a javaslatot, mivel hasznosnak találja azt.
Cristina Prună, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) alsóházi frakciójának vezetője azt állította, hogy a kormány tervezete „illúzió”, mivel, mint kifejtette, 1.800.000 állampolgár minimálbérért dolgozik, ők nem fognak havonta 100 lejt megtakarítani, hogy letétbe helyezzék gyerekük számára.
– szögezte le Prună.
Dan Vâlceanu liberális képviselő is azon a véleményen volt, hogy az állam ki akarja zsebelni a lakosságot, amely csak 18 év múlva kap kamatot a letett pénz után és az állam csupán 3 százalékos letéti kamatot ígér, miközben az infláció 4%-osnál magasabb.
Csép Andrea RMDSZ-es képviselő szerint a kezdeményezés jó, azonban jobban ki kellett volna dolgozni ezért
A plénumban zajló vitán felszólalt Ion Ghizdeanu, az országos előrejelzési bizottság elnöke is, rámutatva, hogy eddig több mint 10.300 számlát nyitottak meg országszerte.
A 2018/104-es sürgősségi kormányrendelet december 4-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Ennek értelmében a Junior Centenar megtakarítási számlára bármikor elhelyezhet összeget lejben a tulajdonos törvényes képviselője vagy bárki más, átutalással, postai utalvánnyal vagy készpénzben valamely kincstári pénztárnál.
A jogszabály értelmében a kontó tulajdonosai 18 éves korukig évente 600 lejt kapnak az államtól, amennyiben abban az évben legalább 1200 lejt helyeztek el a számlán. Ha a letétbe helyezett összeg nem éri el az 1200 lejt, az állami prémium elmarad, de a számlán lévő összeg kamatozik. Az évi kamat ezen kontók esetében 3%. Az erre a számlára elhelyezett összeg nem haladhatja meg a 100.000 eurónak megfelelő lejt.
Az állami gondozásban lévő gyerekek számára a munkaügyi és társadalmi igazságosságért felelős minisztérium költségvetéséből biztosítják az évi 1200 lejes letétet.
A Junior Centenar megtakarítási számláról a tulajdonos nagykorúságának elérése előtt csak abban az esetben vehető ki összeg, amennyiben ezt a kiskorú súlyos betegségének kezelésére kell fordítani.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!