
A büdzsé ígérete szerint több pénz jut az egészségügyre és az oktatásra, a védelem pedig megkapja a 2 százalékot
Ugyan a fejlett gazdaságokban átlagban már november–decemberre elkészül a következő év állami költségvetése, a 2019-es román büdzsé sarokszámaira még szerdán sem derült fény. Az RMDSZ ezzel együtt bizakodó.
2019. január 31., 12:072019. január 31., 12:07
2019. január 31., 12:262019. január 31., 12:26
A megyei jogú városok polgármesterei szerint a kormány egy kézzel adott, kettővel viszont elvett tőlük a 2019-es évi állami költségvetés tervezetébe foglaltakkal, ami miatt dugába dőlhetnek a tervezett fejlesztések.
Szerdán hosszú órákon át folytatódtak a tárgyalások a kormány képviselői és a helyi elöljárók között, miután a keddi találkozón, amelyen a szociálliberális kabinetet Eugen Teodorovici pénzügyminiszter képviselte, csak annyiban sikerült megállapodni, hogy
Arról azonban, hogy milyen arányban oszlik szét, nem sikerült megegyezni. Teodorovici azt ígérte, hogy szerda délig előrukkol a megoldásjavaslatokkal a polgármesterek által felvetett problémákat illetően, erre azonban nem került sor, így több nagyváros polgármestere is a kormánypalotához ment, hogy Viorica Dăncilă miniszterelnökkel egyeztethessenek. A kormányfő fogadta is őket, a tárgyalások nyomán csaknem kétórás késéssel kezdődött el a kabinet ülése. Azonban ez az egyeztetés sem járt eredménnyel, a feleknek nem sikerült közös álláspontra helyezkedniük a helyi önkormányzatok finanszírozását illetően. Az elöljárók szerint a kormány által felajánlott 60 százalék a jövedelemadóból katasztrofális hatással bírna. Ők amúgy
hiszen egy sor intézményt tartanak fenn, és magukra kell vállalniuk a szociális ellátással járó kiadásokat is.
A szerdai kormányülés napirendjén amúgy nem is kellett volna szerepelnie a büdzsének. Kiszivárgott információk szerint
a parlament két házbizottsága pedig szombaton dönt az elfogadás menetrendjéről. Sajtóértesülések szerint a parlamenti bizottságok egy héten át vitatják meg a költségvetés tervezetét, a képviselők és szenátorok pedig hétfőig nyújthatják be módosító indítványaikat a jogszabályjavaslathoz. A végszavazásra február 9-én kerülhet sor.
A főbb sarokszámokat viszont még szerda este sem lehetett ismerni. Bár kormánypárti politikusok, kormánytagok előbb keddre, majd szerdára ígérték a dokumentum nyilvánosságra hozatalát, erre lapzártánkig nem került sor. Mindössze annyit lehetett tudni, amiket Teodorovici kedden elmondott, vagyis, hogy
A büdzsé ígérete szerint több pénz jut az egészségügyre és az oktatásra, a védelem megkapja a 2 százalékot. Pénzt utalnak ki ugyanakkor az Egyesülés autópályájaként emlegetett, Erdélyt Moldvával összekötő sztrádára, és a magas rangú köztisztviselők számára repülőgépet vásárolnak.
Bizakodó az RMDSZ az idei költségvetéssel kapcsolatban, ám a végleges álláspontot a tervezet beterjesztése és annak parlamenti vitája során alakítják ki, ha szükségesnek látják, módosító javaslatokkal korrigálnak – nyilatkozta szerdán a Krónikának Korodi Attila.
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője elmondta, kedden késő délután egyeztettek Eugen Teodorovici pénzügyminiszterrel az idei büdzséről, elsősorban a szövetség politikusai ismertették a prioritásaikat: a sürgős erdélyi fejlesztéseket és az önkormányzatok finanszírozásának mértékét. Megállapodtak abban, hogy
a megyék, városok, kisebb települések között. „Ezt hamarosan lezárja a pénzügyminisztérium. Vannak még nyitott kérdések, ám ha jövő héten a tervezetet beterjeszti a kormány, élesben kiderül minden. A beszélgetésen pozitív visszajelzéseket kaptunk a javaslatainkra, ám látnunk kell, hogy az egyes területeket, fejlesztéseket, miként építik be a büdzsébe, akkor tudjunk eldönteni, miként lépünk tovább” – mondta a frakcióvezető.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!