
Nem volt csábító. Harmadával kevesebben köszöntötték az újévet vendéglőben, mint a járvány előtt
Fotó: Pixabay.com
Negyven százalékkal visszaestek a romániai szálláshelyek bevételei a szilveszteri időszakban a járvány begyűrűzése előtti szinthez viszonyítva. Olyan hotelek is akadtak, amelyek vendég és személyzet hiányában zárva tartottak az ünnepek alatt. Az utazási irodák mérlege szerint is csak a tavalyhoz képest vett lendületet az idegenforgalom, de a 2019-es szintet nem sikerült utolérni.
2022. január 05., 08:132022. január 05., 08:13
Messze még a koronavírus-járvány előtti szint a romániai turizmusban, ezt mutatják a szilveszteri foglalások és az újév köszöntésére a vendéglátóhelyeken elköltött összegek is – derül ki a romániai idegenforgalmi munkáltatók szövetsége (FPTR) által közölt adatsorokból. A hivatalos adatok szerint 121 ezer személy búcsúztatta a 2021-es évet valamely romániai vendéglőben és/vagy szállodában, ami 32 százalékos visszaesést jelent a pandémia előtti utolsó, 2019–2020-as szilveszterhez viszonyítva.
A foglalási szokásokra is rányomta ugyanakkor bélyegét a pandémia, a nyárhoz hasonlóan ezúttal is a legtöbben az utolsó pillanatban foglaltak, kivárták, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások milyen szilveszterezést tesznek lehetővé. A korábban jellemző öt napról háromra csökkent emellett a szálláshelyeken eltöltött napok száma is, miután idén a szilveszter hétvégére esett.
Az idegenforgalmi vállalkozók közleménye rámutat: a szálláshelyeken a korábban megszokottnál alacsonyabb volt a foglaltság, és olyan helyszínekről is tudnak, ahol senki nem szállt meg az ünnepi időszakban.
Ahogy az előzetes foglalások alapján is várható volt, a legvonzóbb célpontnak a faluturisztikai egységek számítottak, hasonló létesítményekben nagyjából 48 ezren köszöntötték az újévet. Ez a szám is mintegy 20 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől.
A második helyen a hegyvidéki üdülőtelepeket találjuk 40 ezer szilveszterezővel, körükben a Prahova völgye, Brassópojána, Törcsvár bizonyult a legnépszerűbbnek, de sokan keresték fel a máramarosi üdülőtelepeket is. Itt is átlagosan 18 százalékos visszaesésről beszélhetünk a járvány előtti időkhöz viszonyítva.
A gyógyüdülőket eközben valamivel több mint 16 ezren választották, ami azt jelenti, hogy
A legvonzóbb turisztikai csomagok amúgy háromnaposak voltak, benne a szilveszteri élő zenés bulival, illetve a medencéhez, szaunához és sportolási lehetőségekhez való hozzáféréssel.
A Prahova völgye továbbra is az egyik legnépszerűbb téli célpont Romániában
Fotó: Facebook/Valea Prahovei
Dragoş Răducan, a turisztikai munkáltatói szövetség első alelnöke szerint az üdülési csekkek hiánya is hozzájárult ahhoz, hogy sokan nem szállodákban szilvesztereztek, és nem hivatalos szálláshelyeket – villákat, apartmanokat – választottak. A szakember aláhúzta ugyanakkor, hogy a szálláshelyeken nem volt korlátozás, így telt házzal is üzemelhettek volna az ünnepek idején, megkötést jelentett viszont, hogy a vendéglőkben csak a kapacitás 50 százalékáig szervezhettek ünnepi vacsorát, bulit.

Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket.
Külföldre is kevesebben utaztak a szilveszteri időszakban, számuk 2019-hez viszonyítva 42 százalékos visszaesést mutat. Mint az FPTR közleménye is kiemeli,
A hivatalos statisztikákba ugyanakkor nem kerülnek bele azok, akik – kihasználva többek között az enyhe időjárást is – saját autójukkal keltek útra, hogy valamely európai nagyvárosban vagy üdülőtelepen köszöntsék a 2022-es esztendőt. Sokan a repülőterek zsúfoltsága és az állandóan változó járványügyi szabályok miatt az idén nem is terveztek repülős utazást.
Jellemző továbbá, hogy a legtöbben úgymond saját szakállra tervezték meg a szilveszteri kiruccanást, az utazási irodák felkeresése helyett szállásközvetítő online platformokon foglaltak.
A tengerparti szilveszterezés is iránt is volt érdeklődés
Fotó: Pixabay
Hasonló tapasztalatokról számolt be a romániai utazási irodák országos szövetsége (ANAT) is. Közleményük szerint a Prahova völgyében, Predeálon és Brassópojánán mintegy 20 000 turista, míg a többi hegyvidéki üdülőhelyen (Păltiniş, Rânca, Dornavátra, Borsa, Slănic Moldova, Semenic) 15 ezer turista szilveszterezett. A vidéki panziókban 70 000 személy foglalt szállást, a gyógyfürdőhelyeken pedig 25 000. Mintegy 7000-en a nagyvárosokba (Brassó, Nagyszeben, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár) látogattak el szilveszterezni.
A csökkenés annak is betudható, hogy a szilveszteri vakáció rövidebb volt, csupán 2–3 éjszakára foglaltak szállást a turisták, figyelembe véve, hogy szilveszter éjszakája hétvégére esett. Előző években az üdülés 4–5 naposra nyúlt” – idézte Traian Bădulescut, az ANAT szóvivőjét az Agerpres.

Több ezer lejes turisztikai csomagokat is kínálnak a Parhova völgyében a szállásadók az ünnepi időszakban, ausztriai síparadicsomokban is találunk kedvezőbb árakat, mint a romániaiak körében nagy népszerűségnek örvendő hegyvidéki üdülőtelepeken.
A legnépszerűbb külföldi úticélok az ANAT statisztikái szerint Egyiptom (5000 turista), Dubai (3000), illetve az olyan az egzotikus helyek, mint Zanzibár, a Dominikai Köztársaság, a Maldív-szigetek, Srí Lanka, Kenya, Mexikó, Peru, Costa Rica (5000 turista) voltak. Mintegy ezer személy hajóútra fizetett be, 10 000 romániai turista pedig az európai nagyvárosokat célozta meg. Törökországban mintegy 3000-en töltötték a szilvesztert, a bolgár hegyvidéki üdülőhelyeken pedig ötezren.
Külföldön körülbelül 45 millió eurót költöttek a romániai turisták, és Traian Bădulescu szerint
A szóvivő rámutatott, a romániaiak olyan úticélokat igyekeztek választani, ahol nem voltak szigorú járványügyi korlátozások. „Sajnos a korlátozások és az omikron-hullám miatt a nyugat-európai úti célok kevésbé voltak keresettek, mint a korábbi években; sok karácsonyi vásár meg sem nyitott” – magyarázta.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!