Hirdetés

Visszahúzó erő a bizonytalanság – Nem volt túl jövedelmező a szilveszteri időszak a romániai idegenforgalom számára

Nem volt csábító. Harmadával kevesebben köszöntötték az újévet vendéglőben, mint a járvány előtt •  Fotó: Pixabay.com

Nem volt csábító. Harmadával kevesebben köszöntötték az újévet vendéglőben, mint a járvány előtt

Fotó: Pixabay.com

Negyven százalékkal visszaestek a romániai szálláshelyek bevételei a szilveszteri időszakban a járvány begyűrűzése előtti szinthez viszonyítva. Olyan hotelek is akadtak, amelyek vendég és személyzet hiányában zárva tartottak az ünnepek alatt. Az utazási irodák mérlege szerint is csak a tavalyhoz képest vett lendületet az idegenforgalom, de a 2019-es szintet nem sikerült utolérni.

Bálint Eszter

2022. január 05., 08:132022. január 05., 08:13

Messze még a koronavírus-járvány előtti szint a romániai turizmusban, ezt mutatják a szilveszteri foglalások és az újév köszöntésére a vendéglátóhelyeken elköltött összegek is – derül ki a romániai idegenforgalmi munkáltatók szövetsége (FPTR) által közölt adatsorokból. A hivatalos adatok szerint 121 ezer személy búcsúztatta a 2021-es évet valamely romániai vendéglőben és/vagy szállodában, ami 32 százalékos visszaesést jelent a pandémia előtti utolsó, 2019–2020-as szilveszterhez viszonyítva.

Ha pedig az elköltött 25,6 millió euróra rúgó összeget nézzük, akkor még nagyobb, 40 százalékos a visszaesés.

Hirdetés

A foglalási szokásokra is rányomta ugyanakkor bélyegét a pandémia, a nyárhoz hasonlóan ezúttal is a legtöbben az utolsó pillanatban foglaltak, kivárták, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások milyen szilveszterezést tesznek lehetővé. A korábban jellemző öt napról háromra csökkent emellett a szálláshelyeken eltöltött napok száma is, miután idén a szilveszter hétvégére esett.

Az idegenforgalmi vállalkozók közleménye rámutat: a szálláshelyeken a korábban megszokottnál alacsonyabb volt a foglaltság, és olyan helyszínekről is tudnak, ahol senki nem szállt meg az ünnepi időszakban.

Sokan választották a faluturizmust

Ahogy az előzetes foglalások alapján is várható volt, a legvonzóbb célpontnak a faluturisztikai egységek számítottak, hasonló létesítményekben nagyjából 48 ezren köszöntötték az újévet. Ez a szám is mintegy 20 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől.

A második helyen a hegyvidéki üdülőtelepeket találjuk 40 ezer szilveszterezővel, körükben a Prahova völgye, Brassópojána, Törcsvár bizonyult a legnépszerűbbnek, de sokan keresték fel a máramarosi üdülőtelepeket is.  Itt is átlagosan 18 százalékos visszaesésről beszélhetünk a járvány előtti időkhöz viszonyítva.

A gyógyüdülőket eközben valamivel több mint 16 ezren választották, ami azt jelenti, hogy

37 százalékkal kevesebben akarták gyógyvízbe csobbanva köszönteni az újévet, mint korábban.

A legvonzóbb turisztikai csomagok amúgy háromnaposak voltak, benne a szilveszteri élő zenés bulival, illetve a medencéhez, szaunához és sportolási lehetőségekhez való hozzáféréssel.

A legnagyobb visszaesésről a bukaresti és az ország más nagyobb városaiban található szállodák és vendéglők számoltak be, ahol 57 százalékkal visszaesett a vendégek száma, sok helyen vendégek és személyzet hiányában zárva is tartottak.

A Prahova völgye továbbra is az egyik legnépszerűbb téli célpont Romániában •  Fotó: Facebook/Valea Prahovei Galéria

A Prahova völgye továbbra is az egyik legnépszerűbb téli célpont Romániában

Fotó: Facebook/Valea Prahovei

Dragoş Răducan, a turisztikai munkáltatói szövetség első alelnöke szerint az üdülési csekkek hiánya is hozzájárult ahhoz, hogy sokan nem szállodákban szilvesztereztek, és nem hivatalos szálláshelyeket – villákat, apartmanokat – választottak. A szakember aláhúzta ugyanakkor, hogy a szálláshelyeken nem volt korlátozás, így telt házzal is üzemelhettek volna az ünnepek idején, megkötést jelentett viszont, hogy a vendéglőkben csak a kapacitás 50 százalékáig szervezhettek ünnepi vacsorát, bulit.

korábban írtuk

A járvány felerősítette a feketeturizmust – Fokozzák az ellenőrzéseket a hatóságok, de sokan még így is „ügyeskednek”
A járvány felerősítette a feketeturizmust – Fokozzák az ellenőrzéseket a hatóságok, de sokan még így is „ügyeskednek”

Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket. 

Jóval kevesebben utaztak külföldre

Külföldre is kevesebben utaztak a szilveszteri időszakban, számuk 2019-hez viszonyítva 42 százalékos visszaesést mutat. Mint az FPTR közleménye is kiemeli,

a korlátozások miatti bizonytalanság az egész 2021-es év folyamán rányomta bélyegét a külföldi utazásokra, és ebben az esetben is a last minute foglalások vitték a prímet az év végén is.

A hivatalos statisztikákba ugyanakkor nem kerülnek bele azok, akik – kihasználva többek között az enyhe időjárást is – saját autójukkal keltek útra, hogy valamely európai nagyvárosban vagy üdülőtelepen köszöntsék a 2022-es esztendőt. Sokan a repülőterek zsúfoltsága és az állandóan változó járványügyi szabályok miatt az idén nem is terveztek repülős utazást.

Jellemző továbbá, hogy a legtöbben úgymond saját szakállra tervezték meg a szilveszteri kiruccanást, az utazási irodák felkeresése helyett szállásközvetítő online platformokon foglaltak.

A tengerparti szilveszterezés is iránt is volt érdeklődés •  Fotó: Pixabay Galéria

A tengerparti szilveszterezés is iránt is volt érdeklődés

Fotó: Pixabay

Csak a tavalyhoz képest volt jobb évük az utazási irodáknak is

Hasonló tapasztalatokról számolt be a romániai utazási irodák országos szövetsége (ANAT) is. Közleményük szerint a Prahova völgyében, Predeálon és Brassópojánán mintegy 20 000 turista, míg a többi hegyvidéki üdülőhelyen (Păltiniş, Rânca, Dornavátra, Borsa, Slănic Moldova, Semenic) 15 ezer turista szilveszterezett. A vidéki panziókban 70 000 személy foglalt szállást, a gyógyfürdőhelyeken pedig 25 000. Mintegy 7000-en a nagyvárosokba (Brassó, Nagyszeben, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár) látogattak el szilveszterezni.

Idézet
A romániai turisták belföldön körülbelül 30 millió eurót költöttek el, számottevően kevesebbet, mint 2019-ben, a pandémia előtt, de jóval többet, mint a 2020-as év végén.

A csökkenés annak is betudható, hogy a szilveszteri vakáció rövidebb volt, csupán 2–3 éjszakára foglaltak szállást a turisták, figyelembe véve, hogy szilveszter éjszakája hétvégére esett. Előző években az üdülés 4–5 naposra nyúlt” – idézte Traian Bădulescut, az ANAT szóvivőjét az Agerpres

korábban írtuk

Csillagászati árak a Prahova völgyében; Innsbruck is olcsóbb, mint Sinaia
Csillagászati árak a Prahova völgyében; Innsbruck is olcsóbb, mint Sinaia

Több ezer lejes turisztikai csomagokat is kínálnak a Parhova völgyében a szállásadók az ünnepi időszakban, ausztriai síparadicsomokban is találunk kedvezőbb árakat, mint a romániaiak körében nagy népszerűségnek örvendő hegyvidéki üdülőtelepeken.

A szakember azt is elmondta, hogy mihelyt a kormány december 7-én bejelentette a lazításokat, egyik napról a másikra 30 százalékkal ugrott meg a belföldi szilveszteri foglalások száma.

A legnépszerűbb külföldi úticélok az ANAT statisztikái szerint Egyiptom (5000 turista), Dubai (3000), illetve az olyan az egzotikus helyek, mint Zanzibár, a Dominikai Köztársaság, a Maldív-szigetek, Srí Lanka, Kenya, Mexikó, Peru, Costa Rica (5000 turista) voltak. Mintegy ezer személy hajóútra fizetett be, 10 000 romániai turista pedig az európai nagyvárosokat célozta meg. Törökországban mintegy 3000-en töltötték a szilvesztert, a bolgár hegyvidéki üdülőhelyeken pedig ötezren.

Külföldön körülbelül 45 millió eurót költöttek a romániai turisták, és Traian Bădulescu szerint

már személyenként 150 euróért lehetett a bolgár hegyvidéken szilveszterezni, míg az egzotikus utazásokért 2000–4000 eurót is le kellett pengetni személyenként.

A szóvivő rámutatott, a romániaiak olyan úticélokat igyekeztek választani, ahol nem voltak szigorú járványügyi korlátozások. „Sajnos a korlátozások és az omikron-hullám miatt a nyugat-európai úti célok kevésbé voltak keresettek, mint a korábbi években; sok karácsonyi vásár meg sem nyitott” – magyarázta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés