
2009. október 08., 09:542009. október 08., 09:54
Alekszej Miller, a Gazprom elnöke szerint Európának a gázerőművekre kellene alapoznia a szélenergia helyett.
„Ha a jelenleg üzemelő széntüzelésű erőműveknek a felét lecserélnék modern gáztüzelésű erőművekre, a szén-dioxid-kibocsátás harmadannyi költséggel ugyanannyira csökkenne, mint szélerőművek építésével” – jelentette ki Alekszej Miller kedden a Buenos Aires-i nemzetközi földgáz-konferencián, ahol azt is elmondta: cége azzal számol, hogy 2015-re elkészül a Déli Áramlat gázvezeték.
A földgáz szerinte a legmegbízhatóbb energiaforrás is, és ebben a tekintetben felülmúlja a nap-, szél-, víz- és atomenergiát is. „Megújítható energiahordozókkal nem lehet biztonságos ellátást garantálni magas felhasználási szinten” – hangsúlyozta a Gazprom elnöke. Alekszej Miller szerint a 20. század, az „olaj évszázada” után a 21. század a „gáz évszázada” lesz. „A Gazprom pedig globális piacvezető a világ gázellátásában.”
Nemcsak azért, mert jelenleg 17 százalékát adja a világ gáztermelésének, hanem mert – mint mondta – „mi rendelkezünk a legnagyobb kitermelhető gázkészlettel, 33,1 milliárd köbméterrel, és ez biztosítja számunkra a folyamatos fejlődést”. A Gazprom emellett 160 ezer kilométernyi gázvezetékkel, a világ legnagyobb gázvezeték-hálózatával is rendelkezik. A gázszolgáltató vállalatok a megújítható energiaforrások kifizetődő alternatívájaként kínálják világszerte a földgázt.
Az EU és az ENSZ klímacéljait a költségek töredékével lehetne elérni földgázzal – hangzott el a Buenos Aires-i nemzetközi földgáz-konferencián. A gázipari ágazat a világpiaci árak emelkedésével számol, de csak két év múlva. Az elmúlt évihez mérhető rekordárakra azonban középtávon nem kell számítani. Az Internationale Gasunion ágazati szervezet becslése szerint a gázár emelkedésére csak a jövő év után kerülhet sor. „2010-ben nagyjából a mostanival megegyező árakra kell számítani, 2011-től 2014-ig vagy 2015-ig viszont folyamatos áremelkedés jöhet” – mondta Neil Thomas, a brit Wood Mackenzie piackutató cég szakértője.
„Legkésőbb 2015-re stabil, magas árszint alakulhat ki. A 2008-as rekordáraktól azonban ez is messze elmarad majd.” Szakértők szerint az elkövetkező években drasztikus mértékben visszaesik az európai gáztermelés. „Az európai gáztermelés – Oroszország kivételével – az elkövetkező 20 évben 320 milliárd köbméterről 130 milliárdra esik vissza” – mondta Jaap Hoogakker, a holland Gasterra szakértője.
A felhasználást viszont nem könnyű előre jelezni: „Európában a klímavédelem központi kérdés, ami a földgázfelhasználás ellen is és mellett is szólhat. Igaz, fosszilis energiahordozóról van szó, de lényegesen tisztábban ég el, mint az olaj. És itt van még a nukleáris energia jövőjével kapcsolatos bizonytalanság is” – véli a szakértő.
A világ többi hét termelési régiójának mindegyike növeli majd földgáztermelését: szakértői becslések szerint 2030-ig évi 4400 milliárd köbméterre nő a világ földgáztermelése a 2006-os 2953 milliárdról. A legnagyobb növekedés Ázsiában várható: „2015-ös előrejelzésünk már nem annyira optimista, mint a krízis előtt volt, de az most is nyilvánvaló, hogy a nemzetközi gázkitermelés növekedésének fele Indiára és Kínára fog esni” – mondta Neil Thomas, a Wood Mackenzie szakértője.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.