
Felkeltették az érdeklődést. Közös standdal „vásározott” a hétvégén a három székelyföldi megye
Fotó: Ilyés Szabolcs
Számos akcióval, attrakcióval készül a három székelyföldi megye annak érdekében, hogy a Ferenc pápa csíksomlyói látogatására érkezők közül minél többen a későbbiekben is visszatérjenek. Amúgy egész évben élményturizmussal hódítanának, legyen szó medvelesről, esztenalátogatásról, régizene-fesztiválról. A kínálatot ugyanakkor okostelefonos applikációval is népszerűsítik.
2019. február 26., 19:562019. február 26., 19:56
2019. február 26., 22:142019. február 26., 22:14
Egyértelműen a pápalátogatás lesz a kulcsmomentuma idén a székelyföldi idegenforgalomnak. Így nem csoda, hogy a Kovászna, Hargita és Maros megye által a hétvégi budapesti Hungexpón berendezett 42. utazási kiállításon, valamint a Bukarestben a Romexpo kiállítótérben megszervezett romániai turisztikai vásáron (TTR) felállított közös Székelyföld-standnál is
Mint a három székely megye közös közleményéből kiderül, az eseményeken Háromszéket a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, Hargita megyét a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás, Maros megyét pedig a Visit Mureș Egyesület képviselte. A három székelyföldi megye – mint ismeretes – állandó résztvevője a nemzetközi turisztikai kiállításoknak és vásároknak, amelyek jó alkalmat biztosítanak a régió és annak értékei megismertetésére, valamint a kapcsolatépítésre és szakmai találkozókra.
„A Székelyföld legnagyobb kalákájára készülünk, ez pedig nem más, mint a Ferenc pápa csíksomlyói látogatása körüli szervezés. A szentatya érkezése nagyon nagy öröm számunkra, de ugyanakkor nagy kihívás is. A nemzetközi figyelem is a térségre irányul, ezért jó alkalom arra, hogy megmutassuk, kik vagyunk, de kellőképpen el kell tudnunk látni a zarándokokat is. Meg akarjuk mutatni vidékünket, értékeinket a hazai és a külföldi vendégeknek egyaránt, azt szeretnénk, hogy aki ez alkalommal a térségbe látogat, később is visszatérjen” – fogalmazta meg az év legfontosabb eseménye kapcsán Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke. Mint részletezte,
és minél inkább ki tudják aknázni a térség turisztikai potenciálját.
A Hargita megyeiek amúgy a Romexpón főként a Visit Harghita mobilalkalmazást és honlapot népszerűsítették, illetve a mára már hagyományos programokat, mint a csíkszeredai régizene-fesztivál vagy a hargitafürdői kerge-olimpia. A Székelyföld standot már az első napon rengetegen felkeresték, akárcsak a budapesti kiállításon, ahol az érdeklődők leginkább a pünkösdi búcsú és Ferenc pápa látogatása kapcsán kerestek szálláshelyeket, programlehetőségeket, de nagy népszerűségnek örvendtek a turisztikai térképek és applikációk is. A programlehetőségek kapcsán
Magyarország első számú turisztikai vásárán, a 30 négyzetméteres Székelyföld-standon is nagy hangsúlyt kapott az élményszerzés, a személyes kapcsolatok kialakítása és a látogatók minél szélesebb körű tájékoztatása. Az érdeklődők leginkább a vidéki szálláshelyeket, kempingeket és szervezett utazásokat keresték, de az aktív programlehetőségekről is érdeklődtek.
amellyel a medvelesekhez szervezett kirándulásokra csábították a vadvilág kedvelőit.
Medvével, medvelessel is csalogatják a turistákat a régióba
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
A hétvégi bukaresti turisztikai vásáron ugyanakkor a közelgő ünnepkör kapcsán többen keresték a húsvéti ajánlatokat, a gyerekbarát szálláshelyeket és a kicsiknek szóló programokat, valamint a csapatépítő programokat kínáló szolgáltatókat, illetve az üdülési csekkeket elfogadó szállásadókat is.
A Hargita megyei látványosságok kapcsán a turisztikai expókon nagyon sokan érdeklődnek a Gyilkos-tóra, a Jézus szíve kilátó és az ezeréves határról, de
együtt étkezhetnek a háziakkal, és történeteket hallgathatnak. A visszajelzések alapján népszerű a turisták körében a nemrég megjelent Visit Harghita mobilalkalmazás és honlap, amely összesíti a programlehetőségeket, a szállásokat és a látnivalókat.
„Kellemes tapasztalatként könyveltük el, hogy a Visit Covasna telefonos applikációt egyre többen töltik le, és használják tájékozódás céljából. A munkánk eredményét igazolja az is, hogy míg az idősebb generációknak a megyéről Kovászna fürdőváros jut eszébe, a fiatalabb korosztály már a kúriák földjeként ismeri a térséget” – értékelt Grüman Róbert, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke is.
A Maros megyei turisztikai egyesület ezúttal egy hármas csomaggal készült a két országos turisztikai vásárra. „Marosvásárhelyen a kulturális látnivalókat, Segesváron és környékén a történelmi látnivalókat ajánlottuk a turisták figyelmébe, Szászrégen környékén és a Maros völgyében az aktív turizmusra vágyóknak javasoltunk programokat, Szováta esetében a gyógykezelési lehetőségeket és a kulináris programokat népszerűsítettük. A programajánló mellett a vásárra a Maros megyei szállodák szállásajánlatairól készítettünk egy összeállítást, és nagy öröm volt számunkra, hogy idén jóval több szállásadó válaszolt a felkérésünkre, és küldtek számunkra konkrét árajánlatokat” – nyilatkozta Szőcs Levente Zsolt, a Visit Mureș Egyesület menedzsere.
A szakember hozzátette: a Maros megyei kínálatunk harmadik eleme a Transilvania motorring népszerűsítése volt. „A tavaly ősszel megnyitott sportkomplexum Románia legnagyobb motorpályája, ezért fontosnak tartottuk, hogy minél több emberrel megismertessük a versenypályát, itt gondolok a pálya műszaki adottságaira, illetve arra, hogy idén milyen versenyeket fognak itt szervezni.” Szőcs szerint a látogatókat a helyi gasztronómia, illetve a vidéki turizmus érdekelte a leginkább, de nagy sikere volt az érintőképernyős infópultnak és a megye látnivalóit bemutató térképnek is, amelyet kimondottan ezekre a vásárokra készítettek.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!