
Nem lesz mindegy. A villamos energia árliberalizációját követően a legkecsegtetőbb ajánlattal előrukkoló szolgáltatóval köthetünk szerződést
Fotó: Pinti Attila
Az olcsóbbat választhatjuk – a villamos energia árának liberalizációjára készülve, decemberben valamennyi fogyasztó árajánlatot kap az villamosenergia-szolgáltatójától, és eldöntheti, marad vagy szerződést bont, és kedvezőbb ajánlattal előrukkoló vállalattal folytatja.
2020. október 03., 09:002020. október 03., 09:00
2021. szeptember 10., 12:162021. szeptember 10., 12:16
Három hónap alatt a romániai villamosenergia-szolgáltatók kötelesek előkészíteni a január 1-jétől életbe lépő piaci liberalizációt. Ez azt jelenti, hogy a folyamatról addig két ízben is tájékoztatniuk kell a fogyasztókat, majd decemberben elő kell rukkolniuk egy szabadpiaci árajánlattal.
csak már nem az állam által szabályozott, hanem a szabadpiaci áron kapja a villamos energiát.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta, január 1-jétől megszűnnek a szabályozott árak, ennek a fontos lépésnek az előkészítéséhez a hatóság arra kötelezte a szolgáltatókat, hogy legalább kétszer – október és november folyamán – erről értesítsék a fogyasztókat. Tehát ebben a két hónapban a még szabályozott szerződéssel és árral rendelkező mintegy hatmillió fogyasztó a számlával együtt kap egy ilyen jellegű tájékoztatót, amiben tulajdonképpen csak felhívják a figyelmet, hogy január 1-től az energia árát liberalizálják.
tehát ki kell számolniuk, hogy a liberalizáció után, január 1-től milyen díjszabással szolgáltatnak.
Fotó: Barabás Ákos
Az illetékes elmondása szerint azért csak decemberben küldenek árajánlatot, mert csak akkor hagyják jóvá a január 1-től életbe lépő hálózati díjakat, ami alapján ki tudják számolni, hogy milyen áron tudják adni a villamos energiát a fogyasztóknak. Decemberben az árajánlat alapján mindenki eldöntheti, hogy megfelel neki jelenlegi szolgáltatója ajánlata, és marad annál, vagy más szolgáltatót keres – emlékeztetett a hatóság alelnöke. Annak érdekében, hogy a döntést segítsék, Nagy-Bege elmondása szerint
A júliusi gázár-liberalizációt követően – amint arról lapunkban beszámoltunk – frissítették a gázár-összehasonlítót, ez a villamos energia esetében is folyamatban van. Az összehasonlító elérhető a hatóság honlapján, ugyanakkor az applikáció Android- és iOS-készülékekre is letölthető.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a földgáz júliusi liberalizációja utáni két hónapban, tehát júliusban és augusztusban a fogyasztók több mint 9 százaléka váltott szolgáltatót. Ez mindenképpen ígéretes, annál is inkább, hogy nyári időszakban alacsony a fogyasztás. Hamarosan befutnak a szeptemberi adatok is, arra számítanak, hogy három hónap alatt ez az arány meghaladja a 10 százalékot, tehát ezek a fogyasztók tudatosan, az ajánlatokat összevetve döntöttek.
– vont párhuzamot a hatóság képviselője.
Fotó: Pinti Attila
A villamos energia esetében ugyanakkor már most különböző a helyzet, hiszen a mintegy nyolcmillió lakossági fogyasztó közül több mint 2,5 millió – ami a fogyasztók közel 30 százaléka – már jelenleg is a szabadpiaci áron kapja az áramot, nem szabályozott szerződéssel. A villamos energia lépcsőzetes árliberalizációja ugyanis már korábban elkezdődött, a folyamatot a 114-es kormányrendelet szakította meg, amikor a tavaly visszavezette a szabályozott árakat, akkor a fogyasztók eldönthették, hogy maradnak a szabályozott árral, vagy szabadpiaci szerződést kötnek, és 2,5 millióan az utóbbit választották.
21 napos határidőn belül minden költség nélkül átmehet egy másik vállalathoz, ha úgy látja annak kedvezőbb az ajánlata.
Fontos tudni, hogy ha egy fogyasztó nem ír alá új szerződést, nem választ új szolgáltatót, vagy a meglévőnek nem jelez vissza, az nem azt jelenti, hogy január 1-jétől áram nélkül marad, a szolgáltatója a korábbi szerződés alapján, a szabadpiaci áron továbbra is biztosítja számára a villamos energiát. A későbbiekben pedig bármikor dönthet a szolgáltatóváltás mellett.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!