
Elmaradt. A munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat
Fotó: Bodnár Arthur
Még mindig előfordul, hogy a nyugdíj előtt állók kénytelenek igazolásokat beszerezni, mivel a munkakönyvükről nem készült digitális másolat. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint viszont nem is ez a legnagyobb gond, hanem az, hogy a munkakönyvek egy része eredetiben sincs meg, vagy éppen hiányosan van kitöltve.
2020. február 01., 17:542020. február 01., 17:54
A nyugdíjak kiszámításakor gondot jelent, hogy a papír alapú munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat, holott ennek már 12 évvel ezelőtt meg kellett volna történnie – hívta fel a figyelmet egy Facebook-bejegyzésben Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
Az országban jelenleg a Revisal digitális adatbázisban tartják nyilván a munkaviszonyra vonatkozó információkat, ám azelőtt papír alapú munkakönyvek léteztek, amelyekről 2006–2008 között digitális másolatot készítettek a nyugdíjpénztárak. Ám kiderült: ez nem történt meg minden esetben.
„A rendszerben dolgozóknak felelniük kell, hiszen a digitális másolatok egy része nem készült el, egy része rossz minőségű, a nyugdíjak kiszámításában nem megbízhatóak az adatok, így újra igazolásokért kell küldözgetni a nyugdíjazás előtt állókat” – fogalmazott a miniszter. Rámutatott, a papíralapú munkakönyvek mintegy 80 százaléka a munkaügyi felügyelőségeknél van, ezekről készült másolat, a többi magánszemélyeknél, cégeknél, vállalatoknál található. A törvény szerint a bezárás előtt álló vállalkozásoknak át kell adniuk a dokumentumokat egy archiváló cégnek, ám ezek nem állíthatnak ki igazolásokat.
Violeta Alexandru azt ígéri, egyszerűsíteni fogja a nyugdíjazás procedúráját, erről rendeletet készül kiadni. Az év elejétől különben már életbe léptetett egy rendeletet, aminek értelmében a munkaerő-elhelyező ügynökségek, valamint a nyugdíjpénztárak is hozzáférhetnek a Revisalban található adatokhoz. Csakhogy miután mindenki megörült, hogy már nem lesz szükség igazolásokra, az Országos Nyugdíjpénztár jelezte, az a tény, hogy rálátásuk van az adatbázisra, nem helyettesíti a hivatalos dokumentumokat. A miniszter is helyesbített, leszögezve, csak a Revisal beüzemelése utáni, tehát a 2011 utáni adatokról nem kell dokumentumokat – munkakönyvet vagy igazolást – bemutatni.
„Nem az a legnagyobb gond, hogy nem készült el a digitális másolat, hiszen ettől függetlenül az eredeti dokumentumokat elő kell keríteni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Ördög Lajos. A Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője hangsúlyozta: a másolat nem helyettesíti az eredeti dokumentumot, csak abban segít, ha az eredeti a másolat elkészülte után veszett el, onnan ki lehet keresni, hogy kitől kell kérni igazolást a ledolgozott évekről, a megvalósított jövedelemről. A főfelügyelő rámutatott,
Tehát a 2011 előtti eredeti dokumentumokat mindenképpen elő kell keríteni, akkor is, ha létezik másolat.
Tapasztalatai alapján ugyanakkor Ördög Lajos elmondta, nem ritkák azok az esetek, amikor a munkakönyv elveszett, a munkaadó vagy éppen a munkavállaló veszítette el, vagy hiányosan van kitöltve, például csak az alapfizetés szerepel benne, nem a teljes jövedelem. „Ha a korábbi munkaadó cég időközben megszűnt vagy elköltözött, a munkaügyi felügyelőséghez kell fordulni, mi megpróbáljuk beazonosítani, hogy ki állíthatja ki az igazolást, ám ez általában bonyolult folyamat” – tanácsolta Ördög Lajos.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!