
Vasile Costea, a hagyomány újjáélesztője. Lerobbant szövetkezeti raktárból korszerű borpince
Fotó: Szucher Ervin
Szinte háromnegyed évszázados kihagyás után újjáéledőben van a borkultúra Mezőszentandráson. A turizmus kapcsán is vannak már tervek.
2020. július 22., 07:202020. július 22., 07:20
Szőlő telepítésével, feldolgozó létesítésével és borpince kialakításával, a szászlekencei és tekei híres borvidék peremén fekvő Mezőszentandrás hagyományait igyekszik életre kelteni egy marosvásárhelyi ügyvéd. Az először 1228-ban, Bana ispán birtokaként Zentushazaként emlegetett, majd I. Károly magyar király idejében Gindusdorf, később Zenth Andreas, Zenthandras nevet viselő mai Mezőszentandráson
Az államosítás és szövetkezetesítés gabonatermelésre kényszerítette a helybélieket, akiknek csak a háztáji rész maradt szőlőtermesztésre.
Kihasználva a környék kiváló természeti adottságait, szülőfaluja mintegy hét évtizede kihalt és feledésbe merült hagyományát próbálja újjáéleszteni Vasile Costea. A marosvásárhelyi ügyvéd tíz évvel ezelőtt vágott bele, amikor megvásárolta az egykori mezőgazdasági termelőszövetkezet gabonaraktárát. Önerőből, európai uniós pályázatok és potenciális üzlettársak mellőzésével, lépésről lépésre építkezett. Rendbe tette és átalakította a romos épületet, amelybe korszerű feldolgozót és stílusos borpincét alakított ki. Megvette a szemben lévő, parlagon hagyott domboldalt, ahová háromezer szőlőtőkét telepített.
Röpke néhány hónap alatt egyre több szakember figyelt fel a stílusosan Gură de Rai-nak (gyönyörű, mennyei környezet – szerk. megj.) keresztelt nedűre.
Fotó: Szucher Ervin
Nemcsak az erdélyi dombvidékeken évszázados hagyománnyal rendelkező királyleányka, sauvignon blanc és fehér cuvée, de a feketeleányka és vörös cuvée is szép jövő elé tekint – állítja Mihai Bilegan besztercei kertészmérnök, a régió egyik legismertebb szőlésze és borásza.
– véli Bilegan.
Maros megye legnépszerűbb borásza, Seprődi József szerint már az is dicséretes, hogy újabb termesztő és palackozó jelenik meg a szászlekencei borvidéken. A Küküllő menti bort készítő Seprődi jónak tartja, ha egyre többen próbálkoznak a hagyományok, és ezáltal a borkultúra visszaállításával.
A szakembereknél talán csak Tekeújfalu polgármestere örül jobban. Az agrármérnöki végzettségű Teodor Vultur úgy ismeri községe kis falujának minden dűlőjét, mint a tenyerét. A múlt rendszerben téesz-elnökként tevékenykedett ott. Már csak azért boldog, mert látja, mivé nőtte ki magát az egykori, pusztulásra ítélt gabonaraktár. Míg más településeken téglánként hordták szét az épületeket, a torony hozzátoldásával és a borpince létesítésével a szentandrási tároló a falu jelképes épületévé nőtte ki magát.
Fotó: Szucher Ervin
Ennek érdekében a jelenlegi háromhektárnyi ültetvényt a közeljövőben megduplázná, majd megháromszorozná. Ennek ellenére a palackozást illetően nem a mennyiséget, hanem a minőséget célozza. Az idegenforgalom fellendítésére egy másik tervvel is rendelkezik: a falu fölött, a dombtetőn újjávarázsolná azt az elpusztult kis kolostort, amelyről a legenda azt tartja, hogy egy remete szerzetes építette, aki ott lakott.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!