
Fotó: Gozner Gertrud
2008. május 16., 00:002008. május 16., 00:00
Az ügylet sikeres lezárása után a német Deutsche Telekom (DT) és a görög állam egyaránt 25 százalék plusz egy részvénynyel rendelkezik majd a cégben. A végső egyezség értelmében a Deutsche Telekom összesen 3,2 milliárd eurót fizet a részéért, ami 26 eurót jelent értékpapíronként. Ez több mint harminc százalékkal több, mint az athéni tőzsde által meghatározott egységár. Az ügyvezetés megszerzése révén egyébként a Deutsche Telekom vezetősége reméli, hogy mintegy 2 milliárd euróval csökkentheti a csoport veszteségeit. Tavaly a Deutsche Telekom, amely egyben a Magyar Telekom tulajdonosa is, 569 millió eurós adózott nyereséget ért el, 82 százalékkal kevesebbet a 2006-os 3,165 milliárdnál. A megállapodás szerint a tíztagú igazgatóságban fele-fele arányban lesznek jelen a DT és a görög kormány képviselői, a cég elnökét a görög állam, a vezérigazgatót a Deutsche Telekom nevezi ki. A német cégcsoport az átvétellel 9 millió vezetékestelefon-vonalat, 14 millió mobiltelefon-szolgáltatást és 1,2 millió szélessávú (broadband) internetes csatornát tudhat magáénak.
Márciusban az a hír terjedt el, hogy a Deutsche Telekom 2,5 milliárd euróért megveszi a görög OTE kis híján 20 százalékát a Marfin Investment Grouptól. Azóta hosszas, időnként kudarccal fenyegető tárgyalásokba bonyolódtak a felek az OTE megszerzésének részleteiről, amelynek fő kérdésköre pontosan a görög vállalat ügyvezetésének átadása volt. A német telekommunikációs csoport egyébként már akkor közölte, hogy a részvények legtöbb 33 százalékát hajlandó átvenni a görög vállalatból, kizárva ezzel annak lehetőségét, hogy kényszeríthessék őket a teljes pakett felvásárlására. A görög állam egyébként a megállapodás értelmében 2011-ig várhatóan a részvények újabb 15 százalékát fogja megvásárolni, amelyekre az elővásárlási jogot is megkapták.
Az OTE a legnagyobb görög távközlési vállalat, szerbiai, romániai és albániai leányvállalatokkal. A cégnek a tavaly 6,3 milliárd eurós volt a forgalma, és 663 millió eurós az adózott eredménye. Romániában az OTE az egykoron teljes állami tulajdonban lévő Romtelecom többségi tulajdonosa. A görög vállalat a részvények 54 százalékát birtokolja, a maradék értékpapírcsomag pedig a román állam tulajdonában van, az informatikai és távközlési minisztériumon keresztül. Szintén az OTE érdekszférájába tartozik a Romtelecom által is működtetett Cosmote mobiltelefon-szolgáltató. A részvények 70 százaléka a Cosmote Görögország tulajdona, míg a fennmaradó rész felett a Romtelecom rendelkezik. Az OTE megvásárlásával előreláthatólag változások történnek majd a romániai leányvállalatoknál is. Így a Cosmote ezentúl a T-Mobile márkanév alatt futhat tovább. Ha ez megtörténik, a mobilszolgáltató olyan forrásokhoz juthat hozzá, amelyek révén más alapokról szállhat versenybe a két nagy vetélytárssal, az Orange-dzsal és a Vodafone-nal. Vélhetőleg az OTE szintjén történő részvénytulajdonosi változások vezetőségi szinten is átalakításokat hoznak mind a Romtelecomnál, mind a Cosmote esetében. A tranzakció nyomán várhatóan jelentősen felgyorsul a Romtelecom tőzsdére való bevezetése.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?