
Fotó: Agerpres
Frank Hajdinjak, a német tulajdonú vállalat vezetőtanácsának elnöke elmondta, az új számlázási rendszerrel az E.ON az európai modellt követi. Hangsúlyozta: az új rendszer azon az elven alapszik, hogy a földgáz nem egyforma hőenergiát termel az ország különböző térségeiben.
„Nem ugyanakkora hőenergiát termel a földgáz Románia egyik térségében, mint a másikban. Konkrétabban: ugyanaz a tűzhely az ország egyik vidékén egy bizonyos mennyiségű gázt fogyasztana el, a másik felében pedig más mennyiséget. Az eltérés a gáz minőségéből adódik” – magyarázta Frank Hajdinjak, az E.On Gaz vezetőtanácsának elnöke. A német vállalat vezetőjének álláspontja szerint az új rendszer bevezetésével sokkal méltányosabban lehet majd kiszámítani, hogy hónap végén kinek mennyit kell fizetnie.
Az ország északi részét – Brassó és Kovászna megye kivételével teljes Erdélyt – ellátó E.ON 166 minőségű gázt különböztetett meg. Ez pedig azt feltételezi, hogy a térségben 166-féleképpen fognak számolni. Felvetésünkre, hogy míg az elhasznált mennyiséget bárki leellenőrizheti a saját gázóráján, a minőségről viszont csak a számlán megjelenő értékből szerez tudomást, Hajdinjak elmondta, hogy a kételkedő fogyasztók a cég honlapjáról is tudomást szerezhetnek arról, hogy a lakhelyükön szolgáltatott gáz melyik minőségi besorolásba esik. Aki még így sem hiszi el, hogy azt a minőséget kapta, ami a papíron megjelenik, független laboratóriumhoz fordulhat. „Nincs miért kételkedni a megállapított gázminőség tekintetében, hisz a behatárolást nem mi, hanem az Országos Földgáz-szabályozó Hatóság (ANRGN) végezte el, pontos laborvizsgálatok alapján” – tette hozzá Virgil Metea, a szolgáltató vezérigazgatója.
A Krónika kérdésére, hogy mi történik az esetben, ha ugyanabban a térségben egy hónap alatt több ízben is változik a gáz minősége, a vezérigazgató közölte: ez szinte teljesen kizárt. „A gáz minősége aligha változhat, legfeljebb a nyomása csökkenhet” – mutattak rá a szakemberek. Azt is hozzáfűzték, hogy amenynyiben csökken a nyomás, az elfogyasztott mennyiség is szűkül. Anélkül, hogy a régi tűzhelyek lecserélésére buzdítaná a lakosságot, az E.On vezetősége azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy amennyiben lehet, minél jobb teljesítményű tűzhelyeket használjanak.
Folytatódik a beruházás és a karcsúsítás
A Distrigaz Nord egykori állami gázvállalat részvényeinek 51 százalékát felvásárló E.ON Gaz eddig 360 millió lejt fordított fejlesztési és korszerűsítési munkálatokra. A beruházás az elkövetkezendő években is folytatódik. Frank Hajdinjak vezetőtanácsi elnök szerint a romániai E.ON Gaz fejlesztésére fordított összeg 2012-ig eléri az egymilliárd lejt. „Ez jóval több, mint amennyit a magánosítási szerződés megkötésekor vállaltunk” – emelte ki Hajdinjak. A cég a tavaly 75 millió lejes nyereséget könyvelhetett el, de az örömbe üröm is vegyült, hisz az utóbbi tizenkét hónapban többen is életüket vesztették gázrobbanásban. Ugyanakkor az E.ON mintegy 1650 alkalmazottjától vált meg, akik búsás végkielégítés fejében önként távoztak a cégtől.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?