Hirdetés

Tüntetés a bankok és a G20 ellen

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Több ezer tüntető gyűlt össze tegnap London pénzügyi központjában, a Bank of England – a brit jegybank – előtt, a másnapi G20-csúcstalálkozó és a bankok ellen tiltakozva. A tiltakozók a „Rohanjátok meg a bankokat!”, illetve – a bankároknak címezve – a „Szégyelljétek magatokat!” jelszavakat skandálták. A tüntetésen radikálisabb tartalmú szórólapokat is terjesztettek.

Bálint Eszter

2009. április 02., 12:502009. április 02., 12:50

Ezek egyike azt javasolja, hogy ha valaki „egy kis melegségre vágyik a hitelválság közepette”, akkor égessen el máglyán egy bankárt. Más transzparensek oldottabb üzeneteket hordoztak. Sokan emeltek magasba LOL feliratú táblákat; ez a „Hangosan nevetek rajtatok” angol kifejezés internetes közösségi fórumokon és SMS-üzenetekben használatos rövidítése.

A rendőrség London belvárosában feltartóztatott egy páncélozott járművet, amelyben nyolcan utaztak. A kocsiban hamis rendőregyenruhákat is találtak. A jármű utasait az uniformis jogtalan birtoklása címén őrizetbe vették. A tüntetésekre a Scotland Yard hetek óta készült; tegnap ötezer rendőr állt készenlétben Londonban, rendbontások esetére.

XVI. Benedek: nem szabad megfeledkezni a szegényekről

A pápa felhívta a  G20-csúcsértekezlet résztvevőit, hogy a világgazdasági válság dacára se feledkezzenek meg a szegény országoknak juttatandó segélyekről. XVI. Benedek a londoni nemzetközi tanácskozás házigazdájához, Gordon Brown angol miniszterelnökhöz intézett levelében rámutatott: a globális válságot leginkább a szegények fogják megszenvedni, noha ők tehetnek róla a legkevésbé.

A kedden este nyilvánosságra hozott levélben a katolikus egyházfő egyúttal a nemzetközi pénzvilág etikájának helyreállítását szorgalmazta. Válaszában Brown kormányfő értésre adta: a londoni csúcstalálkozó egyik legfontosabb kérdésének tartja a szegények védelmét és annak biztosítását, hogy a gazdag államok eleget tegyenek a segélyezésre vonatkozó ígéreteiknek.

A Bank of England „ostromát” a „Holtak kormánya” (Government of the Dead) nevű anarchista csoport szervezte. A tüntetésen délutánig komolyabb összecsapások nem voltak, bár egy-egy helyen kialakultak hevesebb lökdösődések a sorfalat alkotó rendőrökkel, és néhányan megsérültek.

A Cityben – a londoni pénzügyi központban – egyébként számos üzlet ablakait bedeszkázták a tulajdonosok, a városrészben működő pénzügyi intézmények vezetése és a City rendőrsége pedig részletes magatartási ajánlásokat állított össze az alkalmazottaknak a bajok elkerülésére. Sok bank arra utasította alkalmazottait például, hogy ne viseljenek öltönyt az utcán, elkerülendő az antikapitalista tüntetők támadásait. Számos üzleti találkozót töröltek, a rendőrség pedig azt tanácsolta, hogy ha lehetséges, a banki alkalmazottak csütörtökön inkább maradjanak otthon.

Obama kicsinyítette az ellentétek jelentőségét

Barack Obama amerikai elnök sok európai politikushoz hasonlóan már egy nappal korábban megérkezett a brit fővárosba. Tegnapi, Gordon Brown brit kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén azt mondta: az ellentétekről szóló sajtóhírek „hatalmas mértékben eltúlzottak”. Az amerikai elnök kijelentette: a csúcstalálkozó minden részvevője már belekezdett központi gazdaságélénkítő programokba, jóllehet ezek mértéke eltérő.

Nincs nézeteltérés abban, hogy a kormányoknak ösztönözniük kell a gazdasági növekedést, mondta. Brown ehhez hozzátette: amit az egyes országok azt elmúlt időszakban gazdaságélénkítésre és beruházásokra elkülönítettek központi forrásaikból, az „a világgazdaság történetének legnagyobb összegű költségvetési ráfordítása” ilyen célra. A brit kormányfő szerint az eddigi globális növekedésserkentő intézkedések összértéke meghaladja a kétezermilliárd dollárt.

Másfelől Obama is elismerte, hogy szükség van a nemzetközi tőkepiacok és a piaci termékek nemzetközi szabályozására és ellenőrzésére. Ezt Brown úgy mondta, hogy „a világméretű probléma világszintű megoldást kíván”, éspedig hosszú távra, hasonló válságok ismétlődését is megelőzendő. Korábban szerdán Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök azt mondta, hogy akár „feláll a tárgyalóasztaltól”, de nem fog belemenni „hamis kompromisszumokba”, amelyek nem oldják meg „a minket aggasztó problémákat”.

Elég mély ellentétek jelei látszottak eddig a londoni G20-csúcsértekezlet előtt egyfelől az európaiaknak kedves téma, a szabályozás, másfelől a költségvetési forrásokból finanszírozandó gazdaságélénkítés kérdésében. A japán miniszterelnök nyíltan és meglehetősen élesen bírálta a további központi ráfordításoktól ódzkodó európai országokat, mindenekelőtt Németországot. Aszo Taro japán miniszterelnök a Financial Timesnak adott, tegnap közölt nyilatkozatában azt mondta: vannak országok, amelyek megértik a költségvetési források mozgósításának fontosságát, és vannak olyanok, amelyek nem.

„Ez magyarázza Németország álláspontját is” – vélte a japán kormányfő. Angela Merkel német kancellár – szintén a Financial Timesnak – a múlt héten egyenesen kijelentette: Németország nem tud többet gazdaságélénkítésre fordítani, mert már most is a növekedés serkentésére legtöbbet költő országok között van, és komoly közadósságot halmozott fel.

A tegnapi sajtóértekezleten Gordon Brown brit kormányfő viszont külön kiemelte Németországot mint olyan országot, amely a jelenlegi állás szerint élen van a gazdaságösztönzésben. Obama a tegnapi Downing Street-i sajtóértekezleten mindazonáltal kijelentette: „minden válság véget ér egyszer”, és a jelenleginek is vége lesz. Az amerikai elnök szerint a helyzet azért biztatóbb az 1930-as évek nagy depressziójánál, mert a kormányok és a jegybankok tanultak az akkor történtekből.

Barroso nem vár csodát

Nem vár csodát a nemzetközi pénzügyi csúcstalálkozótól José Manuel Durao Barroso, az Európai Parlament elnöke, de konkrét eredményekre számít a résztvevőktől. Kedden Brüsszelben tartott előzetes sajtótájékoztatóján az uniós politikus úgy vélekedett, az értekezlet talán vissza nem térő alkalmat kínál arra, hogy valamennyi állam közösen lépjen fel a gazdasági válság ellen és a nemzetközi pénzügyi rendszer átalakítása érdekében. „Nagy válságról van szó, nem szabad kihagynunk a lehetőséget, hogy megváltoztassuk, ami nem jól működik” – fogalmazott a bizottsági elnök.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés