
„Beveszi” Erdélyt? A tervek szerint Kolozsváron is Trump-torony épülhet
Fotó: Facebook/Avram Gal
Erdély helyszín is bekerülhet Donald Trump amerikai elnök és családja ingatlanportfóliójába: az értesülések és bennfentesek tájékoztatása szerint Kolozsváron készülnek jelentős ingatlanberuházásra.
2025. december 04., 13:352025. december 04., 13:35
2025. december 04., 14:182025. december 04., 14:18
A tervek szerint Kolozsváron egy 30 emeletes Trump Tower épül, amelynek építése már 2026-ban megkezdődhet.
Ugyancsak Kolozsváron Donald Trump elnök fia, Eric Trump több mint 500 millió euró értékű lakónegyedet tervez, amelyre a kolozsvári önkormányzat már kiadta a városrendezési engedélyt – közölte az Adevărul.
A Trump család romániai partnerei között van az ország egyik leggazdagabb ingatlanfejlesztője, Ștefan Berciu. Az üzletember az értesülések szerint több alkalommal is találkozott Eric Trumppal, legutóbb a Trump család floridai Mar-a-Lago Club rezidenciáján.
Részt vesz még a projektekben Gabriel Constantin, a Trump International Hotel & Tower Chicago román igazgatója. Gabriel Constantin tavaly év végén jelen volt Kolozsváron egy másik, Berciu tulajdonában lévő lakóépület-projekt elindításán.
Avram Gal nem titkolózott: a héten részleteket közölt a kolozsvári Trump Tower projektről.
„Kolozsvár felemelkedése: a Trump-projekt – szálloda és lakóépület – a várost a világ egyik legnépszerűbb úti céljává teheti. Kolozsvár egy olyan ritka pillanatot él át, amikor egy város sorsa megváltozik.
– írta Gal a Facebookon.
Véleménye szerint a Trump család beruházása pontosan az, ami hiányzott Kolozsváron, Románia második gazdasági és egyetemi központjában, Bukarest után a második legnagyobb városában.
„Sokak számára Kolozsvár máris egy élénk, kreatív város, amelynek energiája Romániában nehezen utolérhető. De
Nemzetközi konferenciákat, nagy pénzügyi erővel rendelkező turistákat, kiváló helyszíneket kereső vállalatokat és befektetőket jelent, akik új szemmel fogják nézni Kolozsvárt. Új típusú lakosokat is jelent: nemzetközi szakembereket, globális vállalkozókat vagy családos embereket, akik egy gyorsan növekvő városban választanak prémium lakóhelyet. Kolozsvárnak szüksége volt egy mérföldkőre. Erős jelzésre, hogy a világ tudjon róla, hogy a város készen áll a nagyok ligájára. Egy olyan márka, mint a Trump, megváltoztathatja a percepciókat, emelheti a színvonalat és átpozícionálhatja az egész HoReCa és a helyi ingatlanpiacot” – tette hozzá Gal.
Arra is kitért, hogy a Kolozsváron megvalósuló beruházás milyen előnyökkel jár a helyi ökoszisztémára nézve.
Románia számára ez bizonyítja, hogy városaink vonzóak lehetnek a befektetők és a világ legjobb márkái számára, ha van vízió, dinamizmus és következetesség. Kolozsvár nemcsak a térképen változik, hanem a világ szemében is. A Trump-projekt – szálloda és lakóépület – pedig az a szikra lehet, amely a városnak megadja azt a helyet, amelyet megérdemel: azok között a desztinációk között lehet, amelyeket nem csak meglátogatnak, hanem meg is élnek” – tette hozzá Avram Gal.
Az értesülések szerint a Trump család Kolozsvár mellett Bukarestben is jelentős beruházásokat tervez.
A román főváros is „kap” így egy Trump Towert egy új, szintén zöldmezős beruházásként épülő lakónegyed mellett, a Băneasa városrészben. Otopeni városában is terveznek egy beruházást.
Az Eurostat hivatalos adatai szerint Bukarest egy főre jutó bruttó hazai terméke (GDP) vásárlóerő-paritáson (PPS) kifejezve 87 400 PPS, ami több mint kétszerese az európai átlagnak (38 000).
Kolozs az egyetlen megye Romániában, amely meghaladta az Európai Unió átlagát, vásárlóerő-paritáson számolva több mint 43 000 PPS-sel.
Nyilvánvaló, hogy Kolozsvár életszínvonala magasabb, mint a megyéé, és közel áll Bukarestéhez.
Az értesülések szerint összességében a két legfontosabb városba történő beruházások összege több milliárd dollárt tesz ki.

Kolozs megye túlnőtt az európai uniós átlagon az egy főre jutó, vásárlóerő-egységben kifejezett GDP tekintetében: az Erdély fővárosa, Kolozsvár és agglomerációja által repített régió például Madrid és Barcelona előtt jár.
Nagyot gyarapodott Trump vagyona
Donald Trump megháromszorozta vagyonát, amióta visszatért a Fehér Házba, ezzel pedig 2025-ben ismét felkerült a Forbes Magazin 400 leggazdagabb amerikait összegző listájára – írta az Index. A Forbes szerint 2024 és 2025 között az üzletember-elnök vagyona megtriplázódott: 2,3 milliárd dollárról 7,2 milliárd dollárra emelkedett, ami nagyrészt új vállalkozásainak köszönhető.
A világ legnagyobb pénzügyi adatbázisa, a Bloomberg Billionaires Index idén nyáron úgy becsülte, hogy Trump vagyona második elnöksége idején már megduplázódott, elérve a 6,4 milliárd dollárt.
A The New York Times (NYT) júliusban 10 milliárd dollárra becsülte Trump teljes nettó vagyonát. Trump pontos vagyonát lehetetlen meghatározni, mert egyrészt nem minden vállalkozása nyilvánosan jegyzett, másrészt vagyonának nagy részét ingatlanokban tartja, amelyeket gyakran oszt meg családjával és üzlettársaival. Az elnök vagyongyarapodásának fő mozgatója kriptovalutája volt. A The New York Times becslései szerint 7,1 milliárd dolláros jövedelme származott a $TRUMP nevű mémcoinból. Nagyot szakított még a Truth Social nevű médiavállalattal is. 2023-ban a cég teljes értéke 100 millió dollárra zsugorodott, jelenleg 2 milliárd dollár körül jegyzik. Voltak néhány száz milliós bevételei könyveladásokból, tévéműsorainak jogdíjaiból és Trump-merchek (például MAGA-sapkák, Trump 2028-pólók stb.) értékesítéséből.
Donald Trump már első elnöksége elején felhagyott a vállalatai irányításával, azokat egy vagyonkezelő alapra bízta.
Trump konglomerátumát fiai, Donald Jr. és Eric viszik, akik mindketten állandó kapcsolatban állnak apjukkal.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!