2009. szeptember 24., 09:232009. szeptember 24., 09:23
Torockó utcáit járva lépten-nyomon panziókat talál az ember. Már a falu Nagyenyed felőli bejáratánál álló első házon margarétás cégér díszeleg, annak jeleként, hogy ott az ANTREC szervezet által minősített fogadó várja a látogatót. A főtérig vezető nem túl hosszú utcán még további öt vendégház közül választhat a szállást kereső idegen. A 600 lelkes település központjában újabb kellemes meglepetés várja az utazót: több ajándékbolt, igényes vendéglő, hangulatos borozó sorakozik a csöppnyi téren. A mellékutcákban további panziókat talál a falucska felfedezésére induló turista, sokban nemcsak ágy, hanem terített asztal is várja a betérőt.
A hasonló méretű erdélyi településekhez mérten páratlan fejlettségű idegenforgalmi infrastruktúra kiépülése azt követően indult meg, hogy Torockó 1999-ben megkapta az Europa Nostra díjat, a „138 hagyományos házból álló, egyedi népi építészeti együttes kiváló helyreállításáért”. Torockó vonzerejét nemcsak a páratlan természeti környezet és a példásan megőrzött épített örökség jelenti, hanem az a tény is, hogy félúton fekszik a magyar határ és a Székelyföld között, így az anyaországi utazók szívesen tesznek egy kis kerülőt, hogy megpihenjenek, véli Bitai Magda nyugalmazott tanárnő, a nevét viselő vendégház tulajdonosa.
A jeles nemzetközi elismerés szintén sokat nyom a latban, a turisták 2000-től jönnek nagyobb számban. Kezdetben az idelátogató külföldieknek szerény körülményekkel kellett megelégedniük, a legtöbb helyen lavórba töltött hideg víz volt az egyetlen tisztálkodási lehetőség. A turisták számának növekedésével párhuzamosan aztán a szolgáltatások színvonala is nőni kezdett, egyre másra épültek a fürdőszobák, az udvar végében álló árnyékszékeket mind több háznál váltotta fel az angol WC.
„Torockón jelenleg 70 vendégfogadó van, ezek közül azonban mindössze 20 működik hivatalosan” – állítja Bitai Magda. Elmondása szerint ez az állapot néha feszültséget gerjeszt az emberek között, volt már példa arra, hogy hivatalosan működő vendégház tulajdonosa feljelentette feketén dolgozó falubelijét. Bár ő maga jobban szereti a békességet, Bitai Magda meg tudja érteni a feljelentőket, hiszen a feketézők gyakran a kapu elé kiállva, alacsonyabb árakkal próbálják meg elhalászni a klienseket az engedéllyel működő vendégházak elől.
A tisztességtelen konkurencia ellenére a törvényeket tiszteletben tartó vendéglátók sem panaszkodhatnak. A Bitai vendégházban évente mintegy ezer turista fordul meg, a forgalmat még a gazdasági válság sem fogta vissza. A vendégek többsége továbbra is Magyarországról érkezik, de egyre több a nyugati, azon belül pedig a spanyol, francia és izraeli látogató. A nyugat-európai turisták zöme az interneten keresztül talál rá a Fehér megyei településre, s iktatja be körútjába, melynek további állomásai általában a törcsvári kastély, Segesvár, Berethalom és a máramarosi Szaplonca. Torockón hétvégén van nagyüzem, a turisták zöme péntektől vasárnapig időzik a faluban. A legutóbbi hétvégén, az őszbe forduló idő ellenére lépten-nyomon magyar turistákba botlott az ember, de német, sőt ír rendszámú gépkocsit is lehetett látni.
A Torockót felkereső turisták számáról nincs pontos adat, ellenben van kimutatás a múzeum látogatóiról. Tavaly körülbelül 14 ezren lépték át a múzeum küszöbét, idén kissé csökkent a látogatók száma. A turisták összlétszáma természetesen jóval magasabb, mint a múzeumba ellátogatóké, hangsúlyozza Lassel Ágnes, az intézmény vezetője.
A Székelykő lábánál meghúzódó település országos szinten az élenjárók közé tartozik faluturizmus terén. A legnagyobb hazai faluturisztikai szervezetnek, az ANTREC-nek 17 torockói vendégház szerepel a listáján. Nem érdektelen megemlíteni, hogy a faluturizmus másik hazai fellegvárának számító Törcsváron tíz, Bálványoson pedig csupán négy ANTREC-panzió működik. A legtöbb ANTREC-tag vendéglátóegység, szám szerint 39, Parajdon van, ám a Hargita megyei falu jóval nagyobb, mint Torockó.
Szőcs Ferenc polgármester tudomása szerint a községben 65 háznál fogadnak szállóvendégeket. A faluturizmus Torockóra összpontosul, Torockószentgyörgyön mindössze két panzió működik. „A lakosságnak körülbelül fele él turizmusból” – nyilatkozta az elöljáró. Furcsamód, a faluturizmus közvetlenül nem sok pénzt hoz az önkormányzat konyhájára. Botár György alpolgármester elmondása szerint a faluturizmusra mint szolgáltatásra speciális adózási szabályok vonatkoznak, a panziók csupán a cégérek kifüggesztéséért kiszabott évi 6 lejt fizetik az önkormányzat kasszájába.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.