Hirdetés

Tömeges elbocsátások várhatók a közszférában

Legalább 70 ezer közalkalmazottat el kell bocsátani az idei év végéig – áll a bérek és nyugdíjak csökkentése mellett a Boc-kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti, a költségvetési kiadások visszaszorítását célzó megállapodásban.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Nagy Orsolya

Kiss Előd-Gergely

Dénes Emese

2010. május 31., 10:562010. május 31., 10:56

A nemzetközi hitelező kérésére a kormány vállalta, hogy 2011-re már csak 1,29 millió személy fog dolgozni a közszférában, a valutaalap küldöttségének vezetője, Jeffrey Franks pedig bejelentette, hogy középtávon, az elkövetkező években 250 ezerrel kellene csökkenteni a közalkalmazottak számát. Annyival, ahány személyt 2006 és 2008 között alkalmaztak, tette hozzá. A kormány által legutóbb, március végén közölt adatok szerint a közszférában dolgozók száma elérte az 1,36 millió személyt, ami 36 ezres csökkenést jelent 2008 decemberéhez képest.

Elbocsátások Nagyváradon és Kolozsváron

Bár a válság beállta óta már 25 százalékkal csökkentette az önkormányzati alkalmazottak számát, a közeljövőben újabb leépítéseket tervez Ilie Bolojan nagyváradi polgármester. A legközelebbi lépés a Lakossági Nyilvántartó összevonása a polgármester saját apparátusával. A nyilvántartóban még mindig vannak szabad helyek, ezek megszűnnek. Később az Ingatlankezelőséget és a Szociális és Közösségi Ügyek Hivatalát (ASCO) olvasztják be, itt azonban konkrét elbocsátásokra is lehet számítani. Bolojan többször is hangsúlyozta: mélységesen felháborítja, hogy ilyesmire kényszerül.

„Nem korrekt, hogy azokban az intézményekben, ahol az elmúlt egy-másfél évben véghezvitték a kért 25 százalékos létszámleépítést, most újabb költségcsökkentést kér a kormány, sőt a fizetéseket is megrövidíti. Így pont azok az alkalmazottak bűnhődhetnek, akik a leépítéskor megmaradtak, és azóta a többiek helyett is dolgoznak.

A kormány inkompetenciájáért fizetnek a kollégák” – fogalmazott. Bolojan szerint az intézkedés eredménye az lesz, hogy a magasan képzett, rátermett dolgozók elhagyják a közintézményeket, és a privát szférában vagy külföldön keresnek jól fizetett állást, a hivatalokban pedig a gyengébbek maradnak, és előbb-utóbb eluralkodik a középszerűség, miközben már most sem lehet elbocsátani a befolyásos emberek rokonait. Biró Rozália alpolgármester azt nyilatkozta: tud Bolojan legfrissebb leépítési tervéről, de mivel mind az Ingatlankezelőség, mind az ASCO az ő fennhatósága alá tartozik, neki is lesz egy-két szava ehhez.

A Bihar Megyei Tanács alelnöke, Dumitru Voloşeniuc nem tudott konkrét választ adni lapunk megkeresésére. Mint hangsúlyozta, amíg folyamatosan újabb és újabb hírek jelennek meg a kormány terveiről, a megyei önkormányzat semmilyen lépést nem tesz. „Nem hozhatunk határozatot ebben a témában, amíg fennáll a veszélye, hogy napokon belül ellentétes értelmű rendeletet ad ki a kormány” – fogalmazott. Hozzátette, a legközelebbi tanácsülésen néhány fontos szervezeti felépítési terv kerül majd a testület elé, de a helyzettől függően még azok is változhatnak addig.

A kolozsvári közgyűlés eközben már legutóbbi ülésén elfogadta a városháza jelentős létszámleépítéssel járó átszervezését. 279 állást szüntet meg a kolozsvári polgármesteri hivatal – jelentette be a tanácsülés után Sorin Apostu polgármester. Az elöljáró elmondta, a városházán dolgozó jelenlegi 1097 fős személyzetet 818 főre csökkentik, míg a 82 vezető tisztségből huszonkettőt számolnak fel, így három igazgatói állás is megszűnik, a városháza különböző igazgatóságainak vezetői a jövőben egyszerű köztisztségviselőként dolgoznak tovább.

A létszámcsökkentés ugyanakkor a polgármesteri hivatal teljes átszervezését is maga után vonja. Az eddigi tíz igazgatóság helyett csak kilenc fog működni a városházán, a kommunikáció és PR-igazgatóságot összevonják a közösségi kapcsolatok és turisztikai igazgatósággal. Apostu ugyanakkor elmondta, összesen 27 személyt nyugdíjaznak. Ami az egyéb bércsökkentő, költségkímélő intézkedéseket illeti, a kormányhatározat elfogadására vár a városi önkormányzat. A már említett intézkedések mellett a polgármesteri hivatal korlátozza az alkalmazottak telefonbeszélgetéseit is. A szolgálati mobiltelefonokat lekódolták, így a sürgősségi, illetve az egymás közti beszélgetések kivételével csak korlátozott mennyiségű hívást bonyolíthatnak le a közalkalmazottak.

A Kolozs megyei önkormányzatnál egyelőre nincs szó leépítésről, legutóbb két új személy alkalmazásáról döntött a megyei közgyűlés. „Átszervezés várható, de nem most” – nyilatkozta lapunknak Fekete Emőke önkormányzati alelnök. Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke kifejtette, az év végéig még sok idő van, nem sietik el a döntést. Hozzátette: számításokat végeznek, és megpróbálnak olyan megoldást választani, hogy a megszabott keretek között maradjanak, de ez minél kevesebb köztisztviselőt érintsen.

Alkalmazásokra készülnek Hargita megyében

Hargita megye önkormányzata azon dolgozik, hogy további munkatársakat alkalmazzon, mondta el a Krónikának Borboly Csaba. A közgyűlés elnöke szerint az országban egyedüli példa, hogy Hargita megye költségvetése az elmúlt évhez viszonyítva 60 százalékkal növekedett, hiszen húsz európai uniós pályázatot bonyolítanak le, és még további száz elbírálás előtt áll. Ezek a pályázatok rengeteg pénzt hoznak, előkészítésüket, lebonyolításukat tanácsadó cégek helyett inkább saját munkatársakra bízza az önkormányzat, akikkel éjjel-nappal, akár hétvégeken is folyamatosan lehet egyeztetni, akik ha kell, negyven-ötven alkalommal is módosítják a pályázati íveket, és több köbméter  dokumentumot „legyártanak” a siker érdekében.

Ebből a megvilágításból minden önkormányzati alkalmazott több más munkahelyet éltet, és elbocsátása több más munkahely megszűnését vonná maga után, hiszen a több tízmillió eurós pályázatok kivitelezését általában helyi cégek végzik, az alvállalkozók, beszállítók is több embert foglalkoztathatnak. „Ha baj van, a közalkalmazottaknak még többet és hatékonyabban kell dolgozniuk, és a megyei önkormányzatnál mindenkire szükség van: a gyermekvédőkre, a tűzoltókra, a katasztrófaelhárítókra, a mezőgazdasági szaktanácsadókra, a pályázatírókra. A Hargita Megyei Tanács nem elbocsátani, hanem tovább fog erősíteni, a fizetéskeret egy részét elszámolják az EU-s pályázatokból” – összegezte Borboly Csaba.

Bunta Levente székelyudvarhelyi polgármester nehéznek ítélte az elkövetkezendő időszakot. „Ha csökkentik a fizetéseket, félek attól, hogy a munkakedv is csökkeni fog, és ha még el is kell bocsátanunk embereket, az még nagyobb gondot jelent” – fogalmazott. Egyelőre nem tudni, hogy Udvarhelyen hány közalkalmazott kényszerül megválni állásától, a polgármester szerint azonban némiképp könnyítene a helyzeten, ha az önkormányzatokra bíznák a „spórolási módszerek” megválasztását.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés