
Fotó: Krónika
Az EU 27 tagállama 27 ezer háztartásának megkérdezésével tavaly novemberben és decemberben végzett eurobarométerből kiderül: miközben a kontinensen átlagban a családok 24 százaléka telefonál csak maroktelefonról, Romániában ez az arány meghaladja a 33 százalékot (három háztartásból egy). A felmérés szerint öt romániai családból négy (a háztartások 32 százaléka) egyszerre rendelkezik vezetékes és mobiltelefonnal, 15 százalék pedig csak vezetékes készülékkel értekezik a külvilággal. Összehasonlításképp: az Unióban átlagosan a családok 57 százaléka használ kétféle telefonkészüléket, 14 csak vezetékest, 24 százalék pedig csak mobiltelefont. Miközben Romániában a háztartások húsz százaléka semmiféle távközlési eszközzel nem rendelkezik, Európában mindössze három százalékos a „telefonhiány”.
Alacsonyabb arányú az internethez való hozzáférés Romániában. Miközben a hazai családok 24 százalékának áll módjában otthon rácsatlakozni a világhálóra, Európában ez az arány 49 százalékos; négyből három európai polgár szélessávú internetkapcsolatot használ. A romániai családok 35 százaléka rendelkezik legkevesebb egy számítógéppel (az európai átlag 57 százalék), ugyanakkor a felhasználók 48 százaléka a kábeltelevíziós szolgáltatásra rácsatlakozva, modem segítségével fér hozzá az internethez. Élen jár Románia a televíziózás terén: a háztartások 97 százaléka rendelkezik legalább egy készülékkel (az európai átlag egy százalékkal kevesebb), miközben ezek háromnegyede valamelyik kábelszolgáltató által biztosított csatornákat követi (ez az arány az EU-ban 33 százalék). A romániai családok mindössze két százalékához jutnak el a tévéműsorok műholdon keresztül, szemben az európai háztartások 22 százalékával.
A brüsszeli kormányzat megrendelte felmérés ugyanakkor rávilágít, hogy az elmúlt időszakban az európai háztartások mintegy 24 százaléka mondott le a vezetékes telefonról a mobilkészülékek javára. Ebből a megfontolásból az EU távközlésért felelős főbiztosa azt tervezi, hogy 2011-től átlagosan 70 százalékkal csökkenti a távközlési társaságok által egymásnak felszámolt nemzetközi mobil végződtetési díjakat az Európai Unión belül. Viviane Reding távközlési biztos közölte: az elkövetkező három évben folyamatosan harmonizálni szeretné az egyes tagországok mobil végződtetési díjait, azaz azt a tételt, melyet egy mobilszolgáltató kiszámláz egy másiknak azért, mert annak hálózatából hívás érkezett az ő hálózatába. A tavaly nyáron bevezetett hatósági roamingdíj-szabályozás után ez már a második olyan lépés lenne az EU-tól, mely első látásra a mobilszámlák csökkenését eredményezheti, amely ellen azonban a távközlési cégek máris tiltakoznak. Viviane Reding szerint hatósági árszabályozást kíván bevezetni, azonban ezt nem maximum díjak megszabásával képzelik el (mint a tavalyi roamingdíj-szabályozást), hanem úgy, hogy megmondják a szolgáltatóknak, milyen költségeiket építhetik be díjaikba és melyeket nem. Reding szerint az intézkedéseknek köszönhetően a mobil és a vezetékes végződtetési díjak 1,5–2,5 eurocent/perchez konvergálnak majd.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?