
Messze még az az idő, amikor autópályán száguldhatunk a magyar határtól Brassóig
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Már azelőtt be is zárhatják az észak-erdélyi autópálya egyik építőtelepét, hogy a tulajdonképpeni munkálatok elkezdődtek volna, miután a Bisztraterebes és Bihar közötti csaknem 30 kilométeres szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból győztesként kikerült konzorcium mintegy 30 millió euróval több pénzt kér, mint amennyiért korábban vállalta, hogy megépíti a sztrádaszakaszt. A szerződésbontás további legalább kétéves késést eredményezhet.
2021. június 15., 08:442021. június 15., 08:44
2021. június 15., 16:532021. június 15., 16:53
A Bisztraterebes és Bihar közötti 28,55 kilométeres szakasz megépítésére a román állam képviselői a nagyváradi Trameco cég által vezetett román–szlovák konzorciummal tavaly júniusban kötöttek szerződést. A dokumentum aláírásával a cégcsoport vállalta, hogy 326 millió lej + áfa ellenében 6 hónap alatt elkészíti a terveket, és 18 hónap alatt megépíti a sztrádaszakaszt, amely 18 hidat és felüljárót, illetve 40 átereszt is magába foglal.
Tény viszont, hogy a Trameco képviselője, Beniamin Rus váradi vállalkozó már a szerződés aláírásakor – amelyen Ludovic Orban akkori kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter is részt vett – felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy az amerikai Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt.
Az újabb közbeszerzést 2016-ban írták ki.
A győztes konzorcium viszont az építőtelep tavalyi birtokba vétele után azt tapasztalta, hogy a Bechtel által elvégzett munkálatok esetében nem történt állagmegőrzés, nem fedték le az alapozáshoz kiásott, majd lebetonozott gödröket, így azokba beszivárgott a víz, a terület pedig így már nem alkalmas arra, hogy elbírja a tervezett építményeket, megerősítési munkálatokra van szükség – mondta el a Digi 24 hírtelevíziónak a vállalkozás képviselője, Marius Camber.
Az új műszaki terv szerint 30 millió euróval több pénzre lenne szükség a szakasz megépítésére a szerződésbe foglalthoz képest. Ehhez azonban a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) jóváhagyására lenne szükség.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Azóta szakaszokra bontva írják ki a liciteket, de a munkálatok nem haladnak a várt ütemben, és számos szakaszon merültek fel gondok is, szerződésbontások is történtek.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!