.jpg)
Fotó: A szerző felvétele
2009. február 13., 09:332009. február 13., 09:33
Bihar megye idegenforgalmi potenciálját emelte ki csütörtöki nagyváradi, félixfürdői, pádisi és vaskohsziklási látogatása során Elena Udrea turisztikai miniszter. Mint hangsúlyozta, a gyógyturizmus mellett a karsztvidéki barlangászturizmust és a hegyvidéki kirándulásokat egyaránt népszerűsíteni kell mind belföldön, mind pedig külföldön. Éppen ezért – tette hozzá – az általa vezetett tárca is segítséget nyújt a megyei hatóságoknak a különböző turisztikai projektek kidolgozásában és kivitelezésében.
| Amint a parlament elfogadja a 2009-es évre szóló költségvetést, a turisztikai minisztérium ki is írja a versenytárgyalást Románia márkanevének kidolgozására – jelentette be csütörtöki nagyváradi sajtótájékoztatóján Elena Udrea tárcavezető. Hozzátette: a tenderfüzet már el is készült. Ugyanakkor a miniszter arról is beszámolt, hogy a versenytárgyaláson nem csak hazai, hanem külföldi vállalatok is részt vehetnek. Udrea szerint az ország márkanevének kidolgozása azért fontos, mert ezáltal Románia bekerülne a nemzetközi köztudatba. Mint tájékoztatott, a brand kidolgozását európai uniós forrásokból finanszírozzák, az ország népszerűsítésére mintegy 75 millió eurót fordítanak. |
“Félixfürdőn például ki kell terjeszteni a turisztikai potenciált, s meg kell szüntetni azt a sztereotípiát, miszerint az kizárólag a nyugdíjasok üdülőhelye lenne. Nagy divat most világszerte a spa, románok ezrei több száz kilométert tesznek meg, hogy ilyen szolgáltatásokat is nyújtó szállodákban nyaralhassanak, amikor ezt a turizmust itt is meg tudnánk honosítani, hisz sehol nem létező ásványi erőforrásaink vannak” – hangsúlyozta a tárcavezető a termálvizeiről híres településen.
Udrea arra is ígéretet tett, hogy az általa vezetett minisztérium megpróbál anyagi erőforrásokat szerezni a Nagyvárad és Félixfürdő között fekvő Váradszentmártonon tervezett aqualand megépítésére. Ennek az élményfürdőnek az ötlete egyébként már évekkel ezelőtt felmerült, de mivel nem készült el időben a megvalósíthatósági tanulmány, elveszett az erre igényelt támogatás. Áprilisban egyébként a Félixfürdőn szervez meg a szaktárca egy nemzetközi gyógyturisztikai szemináriumot, hogy a térséget ezáltal is népszerűsítse – jelentette be Elena Udrea.
Udrea Bihar megyei látogatása során Radu Ţîrle megyei tanácselnökkel is találkozott, akivel a gyógyturizmus és a hegyvidéki turizmus szerepéről is tárgyalt. A vertopi sípálya kiépítésének fontossága is szóba került, és a miniszter ígéretet tett, hogy a tárca anyagilag is támogatja a sípálya létrehozását. Vertopon a területfejlesztést és az építkezési engedélyek kiadását is nyomon követik majd. “Fontos az átgondolt és megtervezett fejlesztés – szögezte le Udrea. – Az Aranyos völgyén például látszik, hogy mindenféle rendszer nélkül építkeztek.” Bár a tárcavezető a karsztvidék mint turisztikai célpont jelentőségét is hangsúlyozta, egy újságírói kérdésre azt felelte: Pádison egyelőre nem építkeznek.
Nagyváradi sajtótájékoztatóján a turisztikai miniszter arról is beszámolt, hogy az újonnan kialakított tárca 2009-es költségvetése mintegy 400 millió lej. Ez az összeg szerinte méltányos, éppen ezért várja, hogy az önkormányzatok gyakorlatba ültethető projektekkel pályázzanak, hogy a teljes összeget fel lehessen használni az idei év végéig. “Fontos, hogy elköltsük az összeget, hiszen akkor jövőre többet kaphatunk. Beruházásokat akarunk kieszközölni az idegenforgalom terén, hogy behozhassuk lemaradásunk olyan országokkal szemben, amelyeknek nincs a Romániáéhoz hasonló turisztikai potenciálja” – hangsúlyozta a tárcavezető. Hozzátette: a turizmus utoljára akkor került Romániában előtérbe, amikor még volt még mit magánosítani vagy értékesíteni, azóta a kormányzat nem foglalkozott a kérdéssel.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.