
2009. július 22., 10:392009. július 22., 10:39
A gazdasági válság ellenére folytatódik az áruházláncok romániai terjeszkedése. Az első félévben 38 új egység nyílt országszerte, a befektetések összértéke meghaladja a 100 millió eurót. A legaktívabbak az alacsony árkategóriás áruházláncok voltak: a Penny Market kilenc, a Profi nyolc, a Plus öt, a Minimax pedig két új áruházat nyitott idén. A szupermarket kategória kilenc egységgel bővült: a Carrefour Express és a Mega Image három-három, a Billa és az Interex pedig két-két áruházat nyitott meg, ellenben bezárt a marosvásárhelyi Spar. A hipermarketek száma néggyel több mint az elmúlt év végén. A növekedéshez a Kaufland kettő, a Carrefour és a Real Hypermarket pedig egy-egy áruházzal járult hozzá.
Az év hátralevő részében szintén az alacsony árkategóriás áruházláncok lesznek a legaktívabbak, melyek összesen 45 további diszkontáruház megnyitását tervezik. A Penny Market hálózat 15, a Plus 18, a Profi és a Minimax pedig hat-hat egységgel fog bővülni. A szupermarketek száma előreláthatólag 18-cal, a hipermarketeké pedig kilenccel fog nőni. A szupermarket kategóriában leginkább a Billa terjeszkedik, mely nyolc áruház megnyitását tervezi az év végéig. Idén egyetlen raktáráruházzal lesz több az országban, melyet a Selgros fog megnyitni.
„A diszkontáruházak jól mennek. Ha nem is nőttek volna az eladások, akkor sem lehetett volna leállítani a terjeszkedést, mivel a 2009-es beruházások költségvetése tavaly lett elfogadva” – nyilatkozta Caius Crişan, a Profi vezérigazgatója. Elmondása szerint az első félév üzleti eredményei felülmúlták a várakozásokat. „Az eladások 45 százalékos növekedésével kezdtük az évet, jelenleg pedig 25-30 százalékos a fejlődés. Ez is várakozáson felüli eredmény, figyelembe véve, hogy gazdasági válság van” – értékelte a helyzetet a vezérigazgató.
Az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalmát nem érinti a krízis, szögezte le Vasile Gogescu, a Kereskedelmi Szabad Szakszervezetek elnöke. „Az élelmiszer-kiskereskedelemben nincs válság. Az élelmiszer-fogyasztás nem csökkenhet, mivel már jelenleg is alacsonyabb, mint az európai átlag. A kisboltok sokkal inkább az áruházláncok terjeszkedését sínylik meg, mint a gazdasági helyzetet” – mondta Vasile Gogescu.
Schmidt Márta, a hazai piacon jelen levő egyetlen magyar érdekeltségű cég, a CBA egyik munkatársa nem osztja teljes mértékben Gogescu véleményét. „A válság kihat ránk, mivel az embereknek kevesebb pénzük van. Ugyanakkor a gazdasági helyzet arra kényszeríti az embereket, hogy egy szupermarket helyett a sarki közértbe szaladjon le, s ahelyett, hogy összevásárolna egy csomó promóciós árut, amire lehet, hogy nincs is szüksége, csak a szükséges dolgokat szerezze be. Ez a mi malmunkra hajtja a vizet” – nyilatkozta a CBA Nord Vest Kft. kereskedelmi igazgatója. A CBA romániai üzletláncához 380 bolt tartozik, s a cég idei célkitűzése a szinten tartás. Jövőre szeretnék növelni a boltok számát, s e célból Szatmárnémetiben regionális logisztikai központot fognak építeni, melyhez, többek között egy 8000 négyzetméteres raktár fog tartozni.
A piacon már jelen lévő áruházláncok fejlődésével párhuzamosan új cégek megjelenése várható. A német Lidl&Schwartz idén készül megnyitni első romániai áruházát. A diszkontáruházakat üzemeltető cég nem kezdett még el építkezni, ám egy sor 30 ezernél több lakossal rendelkező mezővárosban vásárolt már telkeket.
Romániában a nemzetközi áruházláncok jelenleg 553 egységet üzemeltetnek. Az elsők 1998-ban jelentek meg, 2002 óta pedig robbanásszerű az áruházláncok növekedése. A legnagyobb arányú fejlődés 2006-ban következett be, mikor is egyetlen év leforgása alatt majdnem megduplázódott, 137-ről 254-re nőtt az áruházak száma.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.