
2010. január 06., 08:322010. január 06., 08:32
Élen jár a Partium a banki megtakarítások terén: a nemzeti bank kimutatása szerint 2009-ben a Szatmár és a Szilágy megyeieknek sikerült a legtöbb pénzt elhelyezniük számláikon.
A jegybank adatai szerint 2008 és 2009 novembere között a romániai polgárok összesen 16 milliárd lejt és mintegy 3 milliárd eurót takarítottak meg. Ez azt jelenti, hogy a lakossági megtakarítások mértéke szinte megegyezik azzal az összeggel, amelyet Románia 2009-ben hitelként fölvett a Nemzetközi Valutaalaptól, és a lejben számított megtakarítások 62, a valutában félretett összeg pedig 74 százalékkal nőtt.
A jegybank adatai szerint a legtakarékosabb Szatmár megye volt: a partiumi megye polgárai 2008 novemberétől 2009 azonos időszakáig 91 százalékkal növelték lejben számított banki megtakarításaikat, az összes megtakarítás összege így elérte a 471,2 millió lejt.
A második helyen egy erdélyi megye végzett: Beszterce-Naszódban 437,7 millió lejt takarítottak meg egy év alatt, ami 90 százalékos növekedést jelent. A harmadik helyezett Mehedinţi megye, itt 86 százalékkal nőttek a megtakarítások a vizsgált periódusban. A negyedik helyen Hargita és Szilágy megye osztozik 83 százalékkal, az ötödik helyre Argeş megye került, itt a megtakarítások 78 százalékkal nőttek.
| Átlagosan 1994 lejre rúgtak a háztartások havi kiadásai 2009 harmadik negyedévében, ami egy főre vetítve 687 lejt jelent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) tegnap közzétett felméréséből. A statisztikából kiderül, hogy ez az összeg az összjövedelem 87,9 százalékát teszi ki. Az élelmiszerre és nem szeszes italokra elköltött összeg az összes kiadás 40,7 százalékát tette ki, míg a lakások fenntartására átlagosan a kiadások 19,4 százalékát költöttük. Ez utóbbiból a legtöbb pénzt a víz, a villamos áram, a távhő, a földgáz és egyéb energiahordozók emésztették fel. Az adatok szerint az egy háztartásra eső havi átlagos jövedelem nominálértéken számítva 2268 lej volt, ez egy főre 781 lejt jelent. A pénzbeni bevétel átlagosan 1950 lej volt, míg a természetbeni 318 lejnek megfelelő. |
A valutában számított megtakarítások terén Szilágy megyéé az elsőség: a partiumi megyében 150 százalékkal nőtt a külföldi pénznemben lekötött betétek aránya, Beszterce-Naszódban pedig 113 százalékkal. A harmadik helyezett itt is Mehedinţi megye, ahol 108 százalékkal nőttek a valutában lekötött összegek.
A negyedik helyet Botoşani megye szerezte meg 106 százalékkal, míg az ötödik helyezés ismét csak Erdélybe került: Maros megyében 96 százalékkal nőttek a megtakarítások. Bár Bukarest nem számít éllovasnak, mégis jelentős szerepet játszik, hiszen ott koncentrálódik a lejben lekötött megtakarítások negyede, a valutabetéteknek pedig több mint fele.
A szakértők szerint a nagyobb megtakarítási kedv részben a válságnak tudható be, a gazdasági krízis miatt ugyanis a lakosság módosította fogyasztási szokásait. Ugyanakkor a bankszámlák „hizlalásához” maguk a pénzintézetek is hozzájárultak, a bankok ugyanis 2009 januárja és áprilisa között rendkívül kedvező betéti kamatokat ajánlottak, a lejben lekötött összegekre például húsz, a valutabetétekre pedig 8 százalék fölötti kamatot számolva, nagyobb összegek esetén pedig a kamat alkudható is volt – mutatott rá a Gândul című napilapnak nyilatkozva Liviu Andrei, az Alliance Finance Broker pénzügyi tanácsadó cég igazgatója. A tényekhez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy 2009 nyarától kezdve a trend megfordult, azaz a betéti kamatok fokozatos csökkenésnek indultak.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?