
2010. január 06., 08:322010. január 06., 08:32
Élen jár a Partium a banki megtakarítások terén: a nemzeti bank kimutatása szerint 2009-ben a Szatmár és a Szilágy megyeieknek sikerült a legtöbb pénzt elhelyezniük számláikon.
A jegybank adatai szerint 2008 és 2009 novembere között a romániai polgárok összesen 16 milliárd lejt és mintegy 3 milliárd eurót takarítottak meg. Ez azt jelenti, hogy a lakossági megtakarítások mértéke szinte megegyezik azzal az összeggel, amelyet Románia 2009-ben hitelként fölvett a Nemzetközi Valutaalaptól, és a lejben számított megtakarítások 62, a valutában félretett összeg pedig 74 százalékkal nőtt.
A jegybank adatai szerint a legtakarékosabb Szatmár megye volt: a partiumi megye polgárai 2008 novemberétől 2009 azonos időszakáig 91 százalékkal növelték lejben számított banki megtakarításaikat, az összes megtakarítás összege így elérte a 471,2 millió lejt.
A második helyen egy erdélyi megye végzett: Beszterce-Naszódban 437,7 millió lejt takarítottak meg egy év alatt, ami 90 százalékos növekedést jelent. A harmadik helyezett Mehedinţi megye, itt 86 százalékkal nőttek a megtakarítások a vizsgált periódusban. A negyedik helyen Hargita és Szilágy megye osztozik 83 százalékkal, az ötödik helyre Argeş megye került, itt a megtakarítások 78 százalékkal nőttek.
| Átlagosan 1994 lejre rúgtak a háztartások havi kiadásai 2009 harmadik negyedévében, ami egy főre vetítve 687 lejt jelent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) tegnap közzétett felméréséből. A statisztikából kiderül, hogy ez az összeg az összjövedelem 87,9 százalékát teszi ki. Az élelmiszerre és nem szeszes italokra elköltött összeg az összes kiadás 40,7 százalékát tette ki, míg a lakások fenntartására átlagosan a kiadások 19,4 százalékát költöttük. Ez utóbbiból a legtöbb pénzt a víz, a villamos áram, a távhő, a földgáz és egyéb energiahordozók emésztették fel. Az adatok szerint az egy háztartásra eső havi átlagos jövedelem nominálértéken számítva 2268 lej volt, ez egy főre 781 lejt jelent. A pénzbeni bevétel átlagosan 1950 lej volt, míg a természetbeni 318 lejnek megfelelő. |
A valutában számított megtakarítások terén Szilágy megyéé az elsőség: a partiumi megyében 150 százalékkal nőtt a külföldi pénznemben lekötött betétek aránya, Beszterce-Naszódban pedig 113 százalékkal. A harmadik helyezett itt is Mehedinţi megye, ahol 108 százalékkal nőttek a valutában lekötött összegek.
A negyedik helyet Botoşani megye szerezte meg 106 százalékkal, míg az ötödik helyezés ismét csak Erdélybe került: Maros megyében 96 százalékkal nőttek a megtakarítások. Bár Bukarest nem számít éllovasnak, mégis jelentős szerepet játszik, hiszen ott koncentrálódik a lejben lekötött megtakarítások negyede, a valutabetéteknek pedig több mint fele.
A szakértők szerint a nagyobb megtakarítási kedv részben a válságnak tudható be, a gazdasági krízis miatt ugyanis a lakosság módosította fogyasztási szokásait. Ugyanakkor a bankszámlák „hizlalásához” maguk a pénzintézetek is hozzájárultak, a bankok ugyanis 2009 januárja és áprilisa között rendkívül kedvező betéti kamatokat ajánlottak, a lejben lekötött összegekre például húsz, a valutabetétekre pedig 8 százalék fölötti kamatot számolva, nagyobb összegek esetén pedig a kamat alkudható is volt – mutatott rá a Gândul című napilapnak nyilatkozva Liviu Andrei, az Alliance Finance Broker pénzügyi tanácsadó cég igazgatója. A tényekhez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy 2009 nyarától kezdve a trend megfordult, azaz a betéti kamatok fokozatos csökkenésnek indultak.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.