
Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 28., 09:142009. szeptember 28., 09:14
Ha a romániai magyarság ereje piaci, üzleti és gazdasági értelemben összefonódik, ez megteremti a nemzeti összefogás, a szellemi értékek alapjait, mindazt ami a következő nemzedékek rendelkezésére állhat Románia magyarok lakta térségeiben – fogalmazta meg Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete a Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) és az ASIMCOV háromszéki vállalkozói szövetség által péntek este Sepsiszentgyörgyön megszervezett üzletemberek szüreti bálján.
A bál fővédnökeként Füzes Oszkár értékelte, hogy a Székelyföld újra egységes régióvá kovácsolódik össze, az egész magyarság, de Románia hasznára is. „Egyre több román látja ezt be, és ez érződik a két ország kapcsolatában is” – fejtette ki a nagykövet, aki szerint ez a kapcsolat még messze van a tökéletestől, még nem nevezhető bizalmi szövetségnek. Mint hangsúlyozta, elsősorban a gazdasági élet szereplőinek köszönhető, hogy a románok egyre nagyobb része veszi komolyan, hogy az érdekek többsége egybeesik, a román üzleti élet és elit kezd rádöbbenni, hogy a legközelebbi nyugati szomszédjuk Magyarország.
„Erre utaló jelek a fejlesztésben és a román kormány pénzosztásában is felfedezhetők, ügyes tanácselnökök és polgármesterek tudnak a jelenlegi kormány jobboldali pártjával a szó nemes értelmében boltolni” – emelte ki Füzes, aki felajánlotta a nagykövetség segítségét az üzletembereknek, kiemelve, hogy a piackutatásban, a partnerkeresésben és az üzleti környezet javításában is nyújthatnak támogatást.
A bált szervező RMÜE ügyvezetője, Valdman Ferenc a Krónikának elmondta, első alkalommal „engedték el magukat” és szerveztek bált, eddig általában gazdasági kérdésekről tárgyaltak, konferenciákat bonyolítottak le. Két évvel ezelőtt már csatlakoztak az ASIMCOV-hoz, akkor ők szervezték a konferenciát, míg az ASIMCOV a bált, idén azonban felcserélték a feladatokat. Az üzletember leszögezte: ezentúl minden évben bálozni kívánnak.
Valdman ara is kitért, hogy egyesületük az egyik legkomolyabb hasonló szakmai tömörülésnek számít Romániában, bár csak mintegy harminc tagja van, valamennyi komoly gazdasági háttérrel rendelkezik. A tagok az elmúlt évben több mint 1,2 milliárd eurót forgattak meg Romániában és több mint hatezer alkalmazottat foglalkoztattak. A tagság körében több a multinacionális cég és a közepes vállalkozás, ezek kevésbé érzik a gazdasági válság hatását, mint a kisvállalkozók, magyarázta Valdman Ferenc. Hozzátette: megpróbálnak segíteni más gazdasági egyesületeknek is a kapcsolatteremtésben, megalapították a Romániai Magyar Gazdasági Tudományos Célirányú Egyesületek Tanácsát, amelyet még egy évig ők tartanak el, majd remélik, mások is beszállnak.
Bagoly Miklós, az ASIMCOV elnöke lapunk kérdésére elmondta, Háromszéken nem nagyon szüretelnek, de minden faluban van szüreti bál. A háromszéki viszonyok között megtermő novaszőlő azonban sokak szerint nem egészséges, ezért a bálon Küküllőmenti borokat szolgáltak fel. A sepsiszentgyörgyi szüreti bál az árkosi Barabás lovarda bálhívogatójával és lovasbemutatójával kezdődött, a jó hangulatú rendezvényen a Háromszék Táncegyüttes művészei táncoltak, volt szőlőlopás is, sőt a merészebb üzletemberek a legényest is eljárták.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.