Hirdetés

Szilveszteri csőd a Székelyföldön?

Drasztikusan visszaesett a Hargita és Kovászna megyében szilveszterezni vágyó turisták száma. Míg a korábbi években november közepén már csak szerencsével lehetett még helyet foglalni, most akadnak vendéglátó-ipari egységek, ahol még minden szálláshely vendégre vár. Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke, a Bálványost is magában foglaló Torja község polgármestere a Krónikának a pénzügyi és a politikai válsággal, valamint az újinfluenza terjedésével magyarázta a turisták elmaradozását. Miközben a panziók üzemeltetői még reménykednek, hogy a hátramaradt hetekben mégiscsak jelentkeznek szilveszterezni vágyók, a szállodák működtetői nem panaszkodnak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Jánossy Alíz

2009. november 12., 08:392009. november 12., 08:39

A pénzügyi  és a politikai válság, valamint az újinfluenza miatt drasztikusan csökkent a faluturizmus iránti érdeklődés – jelentette ki tegnap a Krónikának Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke, a Bálványost is magában foglaló Torja község polgármestere.

Mint tájékoztatott, az elmúlt években már tavasszal lefoglalták karácsonyra és szilveszterre a székelyföldi panziók számottevő hányadát, idén azonban még most, november közepén is pangás jellemző. Eddig karácsonyra a Kovászna megyei panziók 30 százalékát, szilveszterre is csak alig a felét foglalták le.

Daragus szerint az emberek  a válság miatt nem költekeznek, a jelenleg Romániában dúló politikai válság pedig tovább növeli a bizonytalanságot, az újinfluenza pedig pánikot kelt. Meglátása szerint ez a magyarázata annak, hogy a többség inkább otthonában kívánja eltölteni a téli ünnepeket is.

A szakember ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a válság ellenszereként a panziók üzemeltetői csökkentették az árakat, így szerinte most már a díjszabások nem olyan magasak, hogy egy család ne fizethetne ki egy hétvégét, azonban – tette hozzá – a járványtól való félelemre nincs ellenszerük.

A luxus iránt van kereslet

Nem sújtott le azonban a panziókhoz hasonló mértékben a válság a közember számára már-már luxusnak minősülő kikapcsolódási lehetőségekre. „Pontosan ma (tegnap – szerk.) néztük át a szilveszteri foglalásokat, amiből az derül ki, hogy tulajdonképpen a válság nem érződik nálunk, hiszen a szállodánkban már minden helyet lefoglaltak” – nyilatkozta a Krónikának Fülöp Melinda, a szovátai Danubius szálloda értékesítési menedzsere.

A hotel honlapján szereplő szilveszteri ajánlat szerint a négyéjszakás szilveszteri ajánlat, teljes ellátással, ünnepi díszvacsorával, uszoda-, szauna-, jakuzzi- és fürdőköpeny-használattal egy főre eléri a 380 eurót. Fülöp Melinda arról is tájékoztatott, hogy a szintén Danubiushoz tartozó, kétcsillagos Brădeţ szálloda szobáit is 50 százalékban kiadták már, és reméli, hogy év végéig a szintén kétcsillagos Făget szállójukban is minden hely elkel a szilveszteri ünnepnapokra.

A tehetősebbeknek ugyanakkor még mindig Brassópojána a kedvelt célpontja. Annak ellenére, hogy a szilveszterezés költségei a fejenkénti 1500 eurót is elérhetik, a síparadicsomban szállodákat üzemeltetők nem panaszkodnak sem a válságra, sem az újinfluenzára. A négycsillagos Piatra Mare szállodában a szoba típusának függvényében fejenként 3 ezer lej körüli áron lehet megszállni december 29. és január 3. között, ezért félpanziós ellátást, ingyenes medencehasználatot, illetve ünnepi vacsorát is biztosítanak. A szálláshelyek fele már gazdára talált.

A szintén négycsillagos Alpin szállóban is akadnak még üres szobák, aki azonban itt szeretné eltölteni a szilveszter körüli négy napot, annak egy főre 1139–1458 eurót kell előteremtenie. Egyébként ezért az öszszegért sincs teljes ellátás, a vendégek a négy nap során csak reggelit kapnak. Ugyanakkor december 29-én nemzetközi, 30-án olasz estét tartanak, 31-ére szilveszteri vacsorát ígérnek, míg elsején „román brunch”, másodikán dél-amerikai est szerepel az ajánlatban.
Eközben az Ana Hotels valamennyi szobáját már korábban lefoglalták.

Az ANTREC elnöke elmondta, sokat ártott az ágazatnak, hogy az egészségügyi minisztérium is arra biztatja a lakosságot, hogy ne utazgassanak. „Hogy jöjjenek a turisták, ha azt hallják, hogy még étterembe se menjenek. Nem csoda hát, hogy inkább otthon maradnak és kivárnak” – fogalmazott Daragus, aki bizakodik, hogy a polgárok meggondolják magukat, és az ünnepekre mégis lesz vendég.

Olcsóbban sem kell?

A szakember közlése szerint a háromszéki panziókban idén 20 százalékkal alacsonyabbak az árak a tavalyi árszinthez viszonyítva. Karácsonykor három éjszakára a szállás és a teljes ellátás egy háromcsillagos panzióban egy főre száz euróba kerül. Ugyanez az ajánlat az év végén a szilveszter éjszakai menüvel együtt 220 euró. Megtudtuk, amennyiben marad hely, lehet csak szilveszter éjszakára foglalni, akkor 100-200 lejbe kerül a teljes menü. 

A szakember szerint a híres fürdőhelyeken is drasztikusan csökkentették az árakat, például Tusnádfürdőn korábban 300 lejnél kezdődött egy éjszakára egy személy számára a szállás, jelenleg már 100 lejért is lehet foglalni. A vendégfogadók egyébként továbbra is a hazai turistákra számítanak. Daragus elmondta, télen az elmúlt években sem voltak magyarországi vagy külföldi vendégek, mert tartanak az útviszonyoktól.

A faluturisztikai szakember szerint a turizmusból élők számára a rugalmasság lehet a mentőöv, többfajta csomagot kell ajánlani, olcsóbbat, a középkategóriást és a drágábbat, hogy minden érdeklődő megtalálja az igényeire és a zsebére szabott kínálatot. Daragus tapasztalata szerint az emberek egy része otthon, házibuliban szilveszterezik, sokan nagyvárosokba utaznak, de aki a falusi panziót választja, hagyományos szilveszteri mulatságra vágyik.Így a kínálatban idén is szerepel a lovas szán, a disznóvágás, a hagyományos ételek, az élő zene és a tűzijáték.

A felsősófalvi Parajdi Kálmán Endre székelyföldi szállásközvetítéssel foglalkozik, ő maga is három szobában szokott vendégeket fogadni. „Korábbi években a magyarországiak kezdtek el érdeklődni a szilveszteri lehetőségek felől, de elcsendesedtek. Őket a marosvásárhelyiek, nagyváradiak és kolozsváriak váltották, de konkrét foglalások idén még alig történtek.

Ha mindenképpen számokban kell beszélni, akkor 8-10 százalékos lehet a konkrét foglalások aránya” – részletezte lapunknak a szállásközvetítő, aki úgy gondolja, két oka lehet a gyenge érdeklődésnek: egyrészt a gazdasági válság, másrészt az újinfluenza, amelyről naponta lehet hallani mind a helyi, mind a magyarországi médiából. Ugyanakkor Parajdi azt is megjegyezte, hogy szerinte mostanáig drágák voltak a szállások, a vendégfogadók most kezdték mérsékelni áraikat.

Pangás mindenfelé

A hagyományokra alapoznak Gyergyószárhegyen is a faluturisztikai hálózatba bekapcsolódott vendéglátók. A gazdasszonyok a helyi művelődésszervezővel karöltve kosaras bállal készülnek szilveszterre. Azonban előző évekhez képest nagyon gyenge az érdeklődés mind a falusi környezetben zajló szilveszterezés, mind a hagyományos jellegű kosaras bál iránt.

„Mindössze érdeklődés van, foglalás azonban még nincs. Mi készülünk és reménykedünk” – fejtette ki a Krónikának Bartalis Hajnal a faluturizmus-hálózat főgazdasszonya. Mint elmondta, az előző években már ebben az időszakban nagyjából megvoltak a foglalások, tudták, melyik vendégfogadó hány vendégre számíthat. Most azonban csak abban reménykedhetnek, hogy az érdeklődők előbb-utóbb megejtik a foglalást is.

A máréfalvi Életfa vendéglátók egyesületétől eközben megtudtuk, hogy az egyesületben közel 20 család foglalkozik vendéglátással, akik házaikban 1-2 -3 vendégfogadásra alkalmas szobát alakítottak ki. „Sajnos idén szilveszterre nincs csoportos foglalásunk, mindenki a saját kapcsolatrendszerét felhasználva igyekszik kiadni szobáit” – számolt be lapunknak Szallós Kis Judit, az egyesület képviselője. Tőle tudjuk, hogy foglalási igények inkább kulcsosházakra vannak, egy ilyen ház ára a szilveszteri időszakra 1000 euró körül alakul 14 fő részére.

A Madarasi Hargitán található Súgó panzióban sem teltek be még a helyek, bár az előző években ilyenkor már minden helyet lefoglaltak. Kenyeres Emőke, a panzió ügyvezetője lapunk kérdésére közölte, a szilveszteri foglalások felől most kezdenek érdeklődni. „Sajnos az idei foglalásokat nem lehet a tavalyihoz hasonlítani. De még bizakodunk, hogy ha utolsó pillanatban is, de sikerül a szilveszteri szállásértékesítés” – fogalmazott.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
Hirdetés