
Fotó: Biró István
A jegybank – mint korábban ezt már több ízben is jelezte – az új szabályrendszerrel megpróbálja visszaszorítani a hitelek számát, és megpróbálja kordában tartani a lakossági fogyasztást. Ugyanis az elmúlt évek során mindkettő hatalmas méreteket öltött, és többnyire fedezet nélkül.
Ha az utóbbi időben oly sokszor emlegetett, legtöbbször ironizált stressztesztnek nem is kell alávetniük hiteligénylő ügyfeleiket a bankok alkalmazottainak, igen szigorúan meg kell vizsgálniuk a kérelmező törlesztési kapacitását. Az új szabályok tükrében pedig jóval kevesebben jutnak majd bankkölcsönhöz, s az alacsony fizetéssel rendelkezők a jelenleg kaphatónál jóval kisebb összegeket vehetnek fel hitelként.
Hogy pontosan mit is eredményeznek ezek a szigorítások egyes pénzintézetek esetében, az még a bankokon és hitelintézeteken múlik. A jegybank 30, illetve 45 napot adott a bankoknak és nem banki jellegű hitelintézeteknek, hogy kidolgozzák saját szabályrendszerüket. Az azonban már a nemzeti bank szabályzatából kiderül, hogy a bankok a hitelek odaítélésekor az adóügyi hivatalhoz leadott, az előző évi hivatalos bevételeket igazoló jövedelembevallást veszik majd figyelembe. A hitelkérelmező eladósodottságának kiszámításakor pedig az előző évi hivatalos jövedelemnél csak 20 százalékkal nagyobb bevétellel számolhatnak. Mint ismeretes, a jelenleg hatályos rendelkezések értelmében elég a fizetési igazolás, illetve a munkakönyvmásolat a kölcsön megítéléséhez. Csakis abban az esetben haladhatja meg több mint 20 százalékkal az adóügynél bevallott jövedelmet a számításba vett bevétel, ha iratokkal lehet bizonyítani a pluszbevétel állandó voltát. A dokumentumoknak bizonyítaniuk kell tehát, hogy a hitelkérelmező jövedelme időközben megváltozott, előléptették a ranglétrán, ami nagyobb jövedelemmel jár, vagy pedig munkahelyet váltott, és nagyobb a bére.
Az új szabályzat ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy azok a pénzintézetek, amelyek nem rendelkeznek jóváhagyott, saját szabályrendszerrel, csak akkora összegű hiteleket folyósíthatnak, amelyek havi törlesztési részlete nem haladja meg a kérelmező havi bevételének 35 százalékát.
B. E.
Sok az adós, nőnek a tartozások
A bankok és hitelintézetek által létrehozott Biroul de Credit Rt. napokban közzétett adatsorai is alátámasztják, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nemhiába aggodalmaskodik a lakossági eladósodottság miatt, és nemhiába próbálja megszigorítani a hitelezési feltételeket. A június végi összesítésük ugyanis rámutat, egyetlen év alatt 60 százalékkal nőtt a lakossági adósság, a nem törlesztett adósságok értéke elérte a 702 millió lejt. Az adósok száma 32 százalékkal bővült, elérve az 527 ezer személyt. A felhalmozott legtöbb adósság a lejben igényelt hiteleknél tapasztalható, ezek összértéke június végén 590 millió lejre rúgott. A legnagyobb növekedést azonban az euróban felvett hitelek esetében regisztráltak az idei év első felében: az adósság összértéke a 2007. júniusi adathoz képest megkétszereződött, lejben kifejezve elérve a 109,4 millió lejt. Ehhez képest a dollárban igényelt hitelek utáni adósság értéke 40 százalékkal csökkent az előző év hasonló periódusához képest – ezek „mindössze” 1,05 millió lejt tettek ki. A szakértők szerint a dollárban regisztrált adósságok visszaesése azonban nagyban összefügg az amerikai fizetőeszköz értékének visszaesésével. A Biroul de Credit adatbázisába azok kerülnek be, akik 30 nappal elmaradnak a havi részlet törlesztésével, adósságuk összege pedig eléri a 11 lejt.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?