
2009. november 25., 09:102009. november 25., 09:10
Körülbelül 20 százalékkal csökken a bútoripar forgalma idén a tavalyi évhez képest – jelentette ki a Krónikának Aurica Sereny, a Bútorgyártók Romániai Egyesületének elnöke. Az év végéig előreláthatóan 880 millió euró értékű bútort fognak eladni Romániában.
Az első hét hónapban 28 százalékos volt a visszaesés, ám augusztustól kezdődően lassan kezd magára találni az ágazat. Az említett időszakban 36,6 százalékkal kevesebb bútort importáltunk, míg az export 15 százalékkal esett vissza. A bútoriparban dolgozók száma 16 400 fővel, 23 százalékkal csökkent a tavalyi létszámhoz képest.
Az ország egyik legnagyobb irodai székeket gyártó cégének, az Antaresnek a forgalma 41 százalékkal esett vissza az első fél évben a tavalyi szinthez képest. Az elmúlt hónapokban javult a helyzet, a cégvezetés mérsékelt derűlátással tekint a jövőbe. „Idén rosszul alakult a helyzet, de nem tarthat így a végtelenségig.
Nagyon bízom benne, hogy egy évnél hosszabb ideig már nem húzódik el a válság. Ugyanakkor remélem, hogy nem állnak viszsza a válság előtti állapotok, mivel nem voltak egészségesek, meggondolatlan volt a fogyasztás. A cél nem lehet a bármi áron való fogyasztás, a bármi áron való profit. A fogyasztásnak is kell legyen egy etikája” – nyilatkozta Laczkó Csaba, az Antares vezérigazgatója.
A nyárfából egyedi, rusztikus kerti bútort gyártó marosvásárhelyi Rustik Art Kft. az ágazatot is sújtó válság ellenére sem szűkölködött idén megrendelésekben. „A mi termékeinket nem átlagemberek vásárolják, nem olyanok, mint a kenyér, hogy mindennap kell eladjunk belőlük. Akinek korábban volt pénze ilyesmire, annak most is van” – nyilatkozta Varga József tulajdonos.
A vállalkozó elmondása szerint a bukaresti viszonteladókon keresztül 75 százalékkal kevesebb bútort sikerült értékesíteni, mint tavaly, ám a cég közvetlen eladásainak értéke nőtt. „Már jövő tavaszra is vettünk fel rendeléseket” – mondta Varga József.
Nem panaszkodik Dărăban Magdolna, a főleg szállodák, panziók, vendéglátó-ipari egységek számára dolgozó szatmárnémeti Hotel Furniture Kft. értékesítési igazgatója sem. „Számunkra az idei év sem volt rossz. Az, hogy mennyi munkája van egy cégnek, főleg a munka minőségétől függ. Akivel meg voltak elégedve az ügyfelek, az idén sem halt éhen. Mi nem tapasztaltunk visszaesést a megrendelések menynyiségét illetően, ellenben nehezebb volt behajtani a pénzt, hosszabb határidőket kellett hagyni a klienseknek” – nyilatkozta az üzletasszony.
Szintén egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak a válság kapcsán tegnap Székelyudvarhelyen, az Orion bevásárlóközpont emeletén megnyílt konyhabútor- és lakberendezési kiállításon megjelent vállalkozók. Sőt, a szervező Intarzia faipari szaklap igazgatója, Páll Zsuzsanna is arra panaszkodott, hogy nagyon nehéz volt tető alá hozni az expót, mivel sokan igen hosszú gondolkodási időt kértek, illetve sokan vissza is léptek.
Végül 26 romániai és magyarországi cég állította ki termékeit a Hargita megyei városban. A szervezők és kiállítók pedig mindent megpróbálnak megtenni annak érdekében, hogy minél több potenciális vásárlót becsalogassanak a vásárra: naponta 500 lej értékben lehet vásárlási utalványt nyerni, a kiállítók pedig jelentős árleszállítással kedveskednek a vásárlóknak, akik az expó ideje alatt előadásokon is részt vehetnek.
Noha nem álltak le az üzletkötések, jóval nehezebb a válság miatt ügyfeleket találni – fogalmazott lapunknak Simó Lajos, a konyhabútorok és lépcsők készítésére szakosodott székelyudvarhelyi Mekas Trade eladási igazgatója. Mint mondta, a vásárra nem kimondottan azért érkeztek, hogy eladják termékeiket, tulajdonképpeni céljuk inkább az, hogy az udvarhelyiek is megismerjék a vállalkozást, mivel jelenleg többnyire bukaresti ügyfeleknek dolgoznak.
A Vietnámban gyártott, bambuszból és vízi jácintból készült bútorokat forgalmazó körösfői cég üzletvezetője, Kovács Péter is kereslet-visszaesésre panaszkodott. „Olcsóbban értékesítjük termékeinket, mint a többi importőr, idén mégsem elég nagy a kereslet, pedig tavaly jól ment” – fogalmazott.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.