
Ritka kincsek a föld alatt. Az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat és beindul a kitermelés
A Hargita megyei Orotva környékén elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok gyártásában használt ritkaföldfémeket termelne ki a román állam.
2019. június 17., 19:082019. június 17., 19:08
A high-tech termékek – többek között az elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok – gyártásában döntő jelentőséggel bíró ritkaföldfémeket termelne ki a román kormány a Hargita megyei Orotva környékén. Niculae Bădălău gazdasági miniszter a múlt héten egy szakkonferencián beszélt arról, hogy Orotva környékén három bányát nyitnak meg, és ígéretet tett, hogy egy év leforgása alatt több száz bányát újranyitnak az országban.
„A romániai gazdaságnak termelnie kell, hogy pénzt hozzon a költségvetésbe. Fokozottan figyelni kell az olyan beruházásokra, melyek a termelést ösztönzik, ipar pedig nincs nyersanyag nélkül, de szerencsére az országnak vannak nyersanyagtartalékai” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség. Bădălău arról beszélt, hogy
A tárcavezető nagyon optimistán nyilatkozott, szerinte a térségben ritkaföldfémek termelhetők ki, például európium, amely az elektromos gépkocsik akkumulátorgyártásában fontos. Ezek a ritka nyersanyagok felhelyezik Romániát a világtérképre – mondta a miniszter.
Elképzelései szerint Románia a Radioactiv Mineral Măgurele Rt.-n keresztül csatlakozna az európai akkumulátorgyártás fejlesztésére létrehozott szövetséghez, már elkezdték a tárgyalásokat az elektromos autók energiatároló részegységeit gyártó cégekkel, abban bízva, hogy ezek közül valamelyik 50 millió eurós beruházással Romániában hoz létre üzemet. A Radioactiv Mineral Măgurele elsősorban urániumkitermeléssel foglalkozott, de már a kommunista rendszerben kiterjesztette tevékenységét a ritkaföldfém-kitermelésre is, Az elmúlt évtizedekben azonban ezeket a bányákat bezárták, mivel az elavult technológia miatt veszteséges volt a termelés.
Jelenleg a legnagyobb lelőhelyek Kínában találhatók, az ázsiai ország pedig kihasználja ezt az előnyt a kereskedelmi háborúban az Egyesült Államokkal szemben.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött a bánya, valójában feltárás zajlott, ritka fémeket – titán, cirkónium molibdén – találtak – idézte fel a Krónika megkeresésére Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere. Hangsúlyozta, akkor arra jutottak, annyira alacsony – mindössze 0,6–0,7 százalékos – a koncentráció, hogy az akkori technológiával nem érte meg kitermelni. Közben a bányák területe átkerült Salamás adminisztratív fennhatósága alá, így Gyergyóditró önkormányzata nem kapott hivatalos értesítést a bányák újraindításáról. Puskás Elemér tájékoztatása szerint amúgy a feltárásokat már öt évvel ezelőtt újra elkezdték. A polgármester úgy tudja,
Az elöljáró úgy véli, az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat, beindul a kitermelés. Szerinte mindössze az a veszély fenyeget, hogy haszonbérbe adják egy külföldi cégnek, és az elviszi a hasznot. Felidézte: amikor a 90-es évek közepéig működött a bánya, a térségben lakóknak jó megélhetést biztosított, a bányászok nagyon fiatalon nyugdíjba vonulhattak. „Akkor jó volt, azóta változott a világ, kiderül, hogy mit jelent ez a térségnek” – fogalmazott Puskás Elemér.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
3 hozzászólás