Hirdetés

Szegényedtek a magyar gazdagok

Az ország milliomosaihoz hasonlóan egyetlen év alatt alaposan megcsappant a romániai magyar üzletemberek vagyona is. Néhányan nyertek, de annál többen veszítettek a válságos év során.

Bálint Eszter

2009. október 07., 09:272009. október 07., 09:27

Az előző évekhez hasonló arányban szerepelnek a Románia leggazdagabb üzletembereit rangsoroló toplistán magyar vállalkozók, volt azonban, akinek alaposan megtépázta vagyonát a gazdasági válság, mások viszont egyenesen nyereségesen kerültek ki a krízis első időszakából. Az Adevărul napilap munkatársai által idén másodízben összeállított, ám először a Forbes-brand alatt futó 500-as toplistára összesen 16 magyar üzletember került fel, közülük öten szerepelnek a száz leggazdagabb romániai között.

Teszári a legnagyobb vesztes

A romániai magyarság szempontjából a legnagyobb vesztes egyértelműen a nagyváradi Teszári Zoltán, az RCS & RDS kábeltelevízió- és internet-szolgáltató vállalat többségi tulajdonosa, akinek vagyona ugyan 500 millió euról 400 millió euróra zsugorodott, de változatlanul ő maradt a leggazdagabb romániai magyar üzletember.

Az „arcnélküli” vállalkozó – mivel senkinek nem engedi meg, hogy fényképet készítsen róla, s nem is mutatkozik nyilvános rendezvényeken – egy óriási hitel miatt veszített ekkora összeget. 2007-ben ugyanis, amikor beindult a külföldi terjeszkedés, illetve elnyerte a 3G szolgáltatásra feljogosító licencet is, Romániában rekordnak számító értékű, összesen 500 millió eurós bankkölcsönt vett fel nemzetközi hitelintézetektől.

A gazdasági válság azonban már a tavalyi év második felében lassított a korábbi erőteljes bővülésen, ami miatt 2008 végére a vállalat 613 millió eurós adósságot halmozott fel, miközben üzleti forgalma alig 387 millió euróra rúgott. Idén azonban úgy tűnik, ismét jóra fordultak a dolgok, az első fél év után az üzleti forgalom bővülésének gyorsulásáról számoltak be.

Megcsappanó vagyonok

Verestóy Attila

Ha összegben nem is, de számarányosan ennél jóval nagyobb veszteséget hozott a válság Verestóy Attila székelyudvarhelyi vállalkozónak. Az RMDSZ-es szenátor a tavalyhoz hasonlóan a második leggazdagabb magyar, vagyona azonban alig 100 millió euróra rúg a tavalyi 250 millió euróhoz viszonyítva. Az összeg java része a tőzsdén ment el, hisz míg a politikusnak 2007 végén 84 millió lejes tőzsdei portfóliója volt, addig ez 2008 végére 18,7 millió lejre apadt.

Közel 100 millió eurós veszteséget regisztrált a tavalyhoz hasonlóan harmadik helyezett Mudura Sándor nagyváradi vállalkozó is, akinek vagyona most 60-63 millió euróra rúg.

A váradi Lotus Pláza tulajdonosa azonban nem áll le a fejlesztésekkel, most egy hatalmas szórakoztatóközpontot kíván kialakítani a bevásárlóközpont közelében.

Mudura Sándor

Szintén harmadik helyre sorolható be a kolozsvári Urasi Béla, akinek vagyona a tavalyi ötödik helyhez elegendő 65-70 millióról 60-63 millió euróra apadt. Az üzletember a 90-es évek elején taxisofőrként dolgozott, majd 5000 dollárral beszállt az éppen induló Astral Telecomba.

Ma övé Kolozsvár – de talán egész Erdély – legdrágább lakása, a botanikus kert melletti ingatlant 3 millió euróra értékelik a szakértők. Az Astral eladásából származó hatalmas pénzösszeget üzlettársaival együtt nagyméretű ingatlanokba, illetve a tőkepiacba fektette.

A válság nyertese

A többek között a borszéki ásványvizet palackozó Romaqua-csoport egyik tulajdonosa, Pálfi Miklós ennél is látványosabbat – nyolc helyet, a 13. helyről az 5.-re – lépett előre a ranglistán, igaz, ő nem vesztett, hanem nyert a válságos évben, vagyona 17 millió euróról 62 millió euróra bővült. Az üzleti forgalom, s ezáltal a nyereség bővülését a termelési kapacitás növelésével és új terméktípusok – köztük az Albacher sör – bevezetésével sikerült elérniük.

Pászkány Árpád

Apadó bankszámlák

Sikerült megtartania a tavalyi hatodik helyet a kolozsvári CFR labdarúgócsapat által világszerte ismertté vált Pászkány Árpád helyi üzletembernek, aki azonban szintén megsínylette a válságot, vagyona 60-65 millió euróról 59-60 millióra zsugorodott. Utána a tavaly szintén hetedik Szarvadi Lóránd következik a rangsorban, azonban a Domo üzletlánc többségi részesedésének eladását követően az ingatlanbizniszben útnak induló kézdivásárhelyi üzletembert sem kerülhette el a válság, a tavalyi 55-60 millió helyett immár csak 30-33 millió eurót tudhat magáénak.

Van, akinek sikerül

Újoncnak számít az Adevărul rangsorában – a Capitalban is tavaly első ízben szereplő – kolozsvári Péter Pál, akinek vagyona 30-31 millió euróra rúg.

Hegedűs Ferenc

Az üzletember egyebek mellett részvényes az EnergoBit csoportban, ugyanakkor egy óriási szélerőmű-park létrehozásában is érdekelt.

Egy helyet lépett elő a tavalyhoz képest a szintén kolozsvári Hristea Erika, a Secpral Pro Instalaţii cég tulajdonosa, akinek vagyona szinte stagnált a tavalyhoz képest, akkor 27 milliós tulajdont becsültek neki, idén 25-27 millió euróról beszélnek a toplista összeállítói.

Visszaszoruló piac

Bár korábban a Domóban üzlettársak voltak, s most az ingatlanprojektekben is együttműködnek, jócskán lemaradt Szarvadihoz képest a szintén kézdivásárhelyi Hegedűs Ferenc vagyona, akinek már tavaly is kevesebb volt, mint üzlettársának, az akkori 45-50 milliója mára 21 millióra apadt.

Mindkettőjük legnagyobb veszteségét egyébként az okozta, hogy Bukarestben egy hatalmas telket vásároltak meg, ahol lakóparkot szerettek volna építeni. Ami azonban pár éve jó beruházásnak tűnt, mára már korántsem az. 

Fodor Silvia

A korábbi negyedik helyről azonban a tizenegyedikre csúszott vissza a kolozsvári Fodor házaspár, az Euro GSM cég tulajdonosa. A lakossági vásárlóerő csökkenésével együtt jár ugyanis a mobiltelefonok és tartozékok iránti kereslet megcsappanása, ami miatt becsült vagyonuk 90-100 millió euróról 20-21 millióra apadt.

A reklámpiac győztese

Bukarestben, a reklámiparban szerezte vagyonát a 42 éves Szigeti Zoltán, aki idén első ízben szerepel a legvagyonosabb romániaiak rangsorában, a magyarok körébe pedig a tizenkettedik helyre robbant be.

Az általa vezetett The Group kommunikációs csoportnak idén sikerült megfognia két hatalmas értékű reklámszerződést, a Heinekent és a Cosmotét, s az Ikea is idén került be a portfóliójukba. Egyébként reklámpiaci szakemberek szerint csak a Cosmote-szerződés értéke 10 millió euróra rúg.

Szigeti Zoltán

Szegényebbek és egy újonc

Egy helyet csúsztak le a marosvásárhelyi Szász testvérek, a védőfelszerelések, öltözetek forgalmazásával foglalkozó Roland és Orlando 19-20 millió eurós vagyona 17-18 millióra csappant.

Újoncként tört be a 14. helyre a magyar üzletemberek elitjébe a szintén marosvásárhelyi Bara Levente, aki 10-12 millió eurós vagyonát fűszerkészítésből szerezte.

A Küküllő szálloda működtetőjeként ismertté vált székelyudvarhelyi László János a 11. helyről a 15.-re csúszott vissza, tavalyi, 20 millió euróra becsült vagyona ma már alig felét, 9-10 millió eurót ér. Két hellyel szerepel lennebb a csíkszeredai Fenyő szálló üzemeltetője, Kurkó János is, akinek tavalyi 15-17 millió eurós vagyonából mára 8-9 millió maradt.

A nagy hiányzók

Nagy hiányzói is vannak azonban a rangsornak. A mindig előkelő helyen szereplő, a Cosmo elektronikai cikk-forgalmazó üzletlánc tulajdonosa, a kézdivásárhelyi Bába György neve nem szerepel az ország 500 leggazdagabbja között. Pedig tavaly még 30-33 millióra becsülték vagyonát. Szintúgy hiányzik a tavaly még László Jánoshoz hasonlóan 20 millió euróval rendelkező temesvári Kovács Zoltán, vagy a tavaly első ízben rangsorolt kolozsvári Mezei Ferenc. Az évek óta veszteségekkel küszködő marosvásárhelyi Prosszer család szintén kimaradt a ranglistából.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés