
Felelőtlenség. Óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
Bár már május 11-e óta nem érvényesek a csődbe ment City Insurance-nél vásárolt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények, a biztosítótársaságokat tömörítő szakmai szervezet úgy számol, hogy több mint 100 ezren nem kötöttek új biztosítást.
2022. május 27., 18:022022. május 27., 18:02
Több mint százezer gépjármű-tulajdonos nem újította meg az azóta csődbe ment City Insurance biztosítótársaságnál korábban megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvényét, holott azok érvényessége már május 11-én lejárt – figyelmeztet a Romániai Gépjármű-biztosítók Szövetsége (BAAR).
A szakmai szervezet ugyanakkor figyelmeztet, hogy a lejárt citys kötvények alapján nem fizetnek a biztosítótársaságok és a Biztosítási Garanciaalap (FGA) sem kártérítést, akkor sem, ha a kötvényen még érvényes dátum szerepel, ugyanis a csődeljárás elindítása után 90 nappal ezek a biztosítások automatikusan érvényességüket veszítették.
A kárvallottak abban az esetben fordulhatnak a BAAR-hoz, ha a balesetben valaki megsérült vagy életét veszítette. Az anyagi kár esetén nincs más megoldás, jogi eljárást kell indítani a vétkes sofőr ellen a kártérítésért.
Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenség méretéről nincsenek pontos adatok, hiszen a biztosítás nem kerül be azonnal a BAAR adatbázisába, ám – hangsúlyozta ő is – mindenképpen óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek, hiszen nincs alattuk védőháló, ha kárt okoznak.
Talán megspórol ezer lejt, ha nem újítja meg a kötvényt, ám ha kárt okoz, azt zsebből kell kifizetnie, és az összeg, maradandó sérülés vagy elhalálozás esetén több 100 ezer euróra is rúghat” – irányította rá a figyelmet Birtalan József.
Aláhúzta: olyan eset is volt, amikor valaki nem használta a gépkocsit, ám az kigyulladt a parkolóban, a tűz átterjedt a szomszédos autókra, és mivel nem volt felelősségbiztosítása, meg kellett térítenie a kárt.
és automatikusan beazonosítja az adatbázisból azokat, amelyekre nem kötöttek kötelező biztosítást. A rendszert heteken belül üzembe is helyezhetik, és akkor úgy érkezik a büntetés, hogy nem is állította meg a rendőr a gépkocsivezetőt. A felügyelet igazgatótanácsának tagja arra biztat mindenkit, ne várják ezt meg, kössék meg a biztosítást, akár úgy, hogy élnek a részletfizetés lehetőségével.
Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker sepsiszentgyörgyi ügyvezetője kérdésünkre arról számolt be, hogy egy héttel a kötvény érvényességének lejárta előtt telefonos üzenetben figyelmeztetik a tulajdonost, majd egy nappal előtte fel is hívják, majd a napján újra megkeresik, ha szükséges, több ízben is.
– mondta a bróker. Hangsúlyozta, azt kell mindenkinek megértenie, hogy nem másnak a javára köti a biztosítást, hanem azért, hogy ne neki kelljen kifizetnie az esetleges kárt. „A baj bármikor megtörténik, és a kártérítés hatalmas összegekre rúghat. Volt olyan eset, hogy buszban okozott kárt a gépkocsivezető, a benne utazók megsérültek, a biztosító több millió eurós kártérítést fizetett ki” – példálózott a szakember.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!