
Fotó: A szerző felvétele
2009. március 20., 10:172009. március 20., 10:17
A brassói Ioan Neculaie egyik cége, a Prescon Piatra Mare Rt. a 2003. decemberi magánosításkor vásárolta meg Kovászna megye legnagyobb turisztikai társaságának, az Olt Rt. részvényeinek 98 százalékát. Ioan Neculaie akkor a turizmusban szerzett tapasztalata és elért eredményei alapján nyerte meg a versenytárgyalást, a háromszéki társaság részvényeire a csíkszeredai Kurkó János is pályázott.
A brassói befektető azt ígérte, hogy néhány év alatt jövedelmezővé teszi a sepsiszentgyörgyi társaságot, felújítja a szállodákat, és kibővíti a szolgáltatásokat. 2005-ben a háromszéki hatóságok már az Olt Turisztikai Társaság újramagánosítását javasolták, arra hivatkozva, hogy két év alatt a brassói üzletember nem fektetett be semmit a felújításba.
Értesüléseink szerint a privatizációs szerződés értelmében a tulajdonos öt évig nem adhatta el a társaság ingatlanjait, ez az öt év tavaly decemberben járt le. Antal Árpád elmondta, az önkormányzat a brassói vállalkozótól kapott egy árajánlatot, amennyiért eladná a sugásfürdői ingatlanokat. Az összeget a polgármester nem kívánta nyilvánosságra hozni, ugyanis attól tart, hogy rálicitálhatnak.
Sugásfürdő korszerűsítési tervét a Borvizek útja-projekt is tartalmazza, a kezelőközpontot és a mofettát azonban ebbe a projektbe nem tudták belefoglalni. Elena Udrea turisztikai miniszter székelyföldi látogatásán tett ígéretei alapján bíznak azonban abban, hogy ha a város költségvetéséből megvásárolják a létesítményeket, kormánytámogatással fel tudják azokat újítani.
Antal Árpád elmondta, ha nem lenne gazdasági válság, az önkormányzat a város központjában éktelenkedő, tízemeletes Bodok Szállodát is megvásárolná és lebontatná. A szálloda felújítását három évvel ezelőtt kezdte el Ioan Neculaie. A tervek szerint csak a külső szerkezet marad meg, minden egyebet kicserélnek. Neculaie akkori becslései szerint a hotel teljes felújítására 2 millió euróra lesz szükség. A bontási munkálatokat elvégezték, ám télen teljesen leálltak a munkával.
Mintegy dacolva a válsággal, Kovászna megyében több turisztikai fejlesztés is zajlik párhuzamosan. Kovászna városban a SIF Transilvania befektetési alap tulajdonában levő Olt Turisztikai Társaság idén korszerűsíti két szállodáját. Mihai Fercală, a SIF Transilvania elnöke már két évvel ezelőtt megígérte, hogy a pénzügyi befektetőcsoport összesen 15 millió eurót fordít a tulajdonában levő három szálloda és gyógykezelő központ: a Szarvas, az Őzike, és a Kovászna korszerűsítésére.
A közel harmincéves szállodákat az európai elvárásoknak megfelelő háromcsillagos vendéglátói egységgé alakítják át, két év múlva korszerűen felszerelt gyógykezelő központokkal adják majd át. A tervek szerint a két hotel felújítása után a fürdőváros központjában levő Kovászna Szállót teljesen lebontják, majd újjáépítik.
Kovászna megye egyetlen négycsillagos szállodájának, a Clermont Hotelnek a tulajdonosa is tervez egy újabb beruházást. Ovidiu Costea befektető további egymillió eurót szán egy újabb, 30–35 szobás szálloda építésére. Az üzletember már benyújtotta ezt célzó kérését a kovásznai polgármesteri hivatalhoz, és kéri a meglevő szálloda szomszédságában kiszemelt 4800 négyzetméteres terület haszonbérbe vételének jóváhagyását.
Az önkormányzat elöljárói szerint, ha az új szállodát a régihez csatolják, nem lesz szükség a területre versenytárgyalást szervezni, ellenkező esetben viszont igen. Az Ardealul konzervgyár egykori tulajdonosa közel 5 millió euróból építette meg Kovászna megye egyetlen négycsillagos szállodáját, a 150 férőhelyes hotelt két évvel ezelőtt adták át. Kovásznán több mint 2200 szálláshely van, az utóbbi években viszont alig 70 százalékos a kihasználtság, bár 1989 előtt mindig telt ház volt a szállodákban.
Az üdülővárosban nagyszerű lehetőségek vannak a gyógyturizmus fejlesztésére, hiszen a környéken több száz ásványvízforrás és mofetta van, amelyek az érrendszeri és szívbetegségek, valamint az impotencia gyógyításában hasznosíthatók. A szakemberek abban bíznak, hogy az üdülési utalványok bevezetésével egyre több hazai turista választja Kovásznát, és a külföldiek körében is népszerűvé válhat, hiszen egyre inkább teret hódítanak a természetes gyógymódok.
Egy osztrák befektetői csoport is nagyszabású turisztikai projektet tervez. Ernst Pebal osztrák fővállalkozó irányításával a Transilvanian Business Development és a CEE-Real Estate cégek párhuzamosan két nagyszabású projekt kivitelezésébe kezdtek az erdővidéki Vargyason. A Riverside ingatlanközpontban 160 szobás szállodaközpont, ifjúsági központ, 80–120 apartman, sportpályák és SPA-központ létesülne.
Eddig mintegy száz vargyasitól összesen 33 hektár területet vásároltak. Jelenleg az építkezési engedélyeket szerzik be. Ha minden a tervek szerint alakul, ősszel előkészítik a telephelyeket, és jövő tavasszal elkezdik az építkezést. A befektetés öt év alatt valósul meg, és 60 millió eurós nagyságrendű lesz.
Az osztrák üzletember elmondta, ebből az összegből 22 millió euró már megvan, még keresnek befektetőket, az apartmanokat eladják, és ha szükséges, hitelt vesznek fel. Ezzel párhuzamosan egy nemzetközi szintű golfpályát is létesítenek. Ehhez 100 hektár területet vásárolnak. A golfparadicsomba szállodákat és apartmanokat is építenének.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.