
2009. augusztus 12., 09:412009. augusztus 12., 09:41
A felelőtlenül kihelyezett reklámtáblák nem zavarhatják tovább a városképet – határoztak legutóbbi ülésükön a nagykárolyi önkormányzati képviselők. Döntésük értelmében a jövőben nagy méretű (3×2m, 4×3m, 5×2,5m vagy 6×3m) reklámtáblákat csak a város közigazgatási határán kívül, kisebb, könnyűfém vázas szerkezetűeket pedig csak a főutcákon kívül lehet kifüggeszteni, ám ezek sem lehetnek 2,5 méternél magasabban.
Sebastian Egli, a város urbanisztikai részlegének vezetője a döntés kapcsán a Krónikának elmondta, minden komolyabb városban szabályozzák a reklámozás mikéntjét, csak Nagykárolyban nem volt még erre vonatkozó rendelet. „Az senkinek sem tesz jót, ha mindenhol méretes pannók csúfítják a városképet. Az ügyintézés terén is egyszerűsítettünk – fogalmazott a városrendezésért felelős irodavezető. – Eddig, ha valaki reklámozni akarta cégét, rendelőjét, és a közelében, közterületre táblácskát szeretett volna kihelyezni, el kellett jönnie a havi rendes tanácsülésre, és kérnie kellett a reklám jóváhagyását napirendi pontként. Azt gondolom, egy város képviselő-testületét nem érdemes ilyen egyszerű ügyekkel terhelni.” Az új rendelet alapján egy irodai alkalmazott is eldöntheti, kihelyezhető-e az illető területre a szóban forgó reklámtábla, hiszen annak procedúrája mostantól pontosan szabályozott, és fellebbezés esetén hivatkozhat a rendelet kritériumaira.
Egli szerint Nagykároly főutcáján a tervek szerint jövőre csak bizonyos jól meghatározott feltételek mellett helyezhetőek el reklámtáblák. „A városrész történelmi jellegéhez és hangulatához igazodó kereteket szeretnénk kialakítani, amelyek majd bérelhető reklámfelületek lesznek. Szigorúan csak kivilágítható hirdetésekről lenne szó” – vetítette előre a folyamatot Egli. Az intézkedés azért is indokolt, mert pár éven belül megújul majd a város központjában lévő kastély, az azt körülvevő park, és a főutca egyik része is sétánnyá alakul. A várost átszelő Nagyváradi út mentén is csak kivilágítható pannókat fognak felszerelni, amelyek szintén csak kis méretűek lehetnek. Egli szerint szó van arról, hogy a felületeket a város helyezné ki és adná bérbe a reklámozóknak.
Az új rendelet szerint a város urbanisztikai bizottságának 60 nap áll rendelkezésére, hogy minden reklámozó céget értesítsen a módosításokról. „Leltárba kell vennünk, hány cég és milyen formában reklámoz jelenleg a városban, majd írásban küldünk nekik figyelmeztetést, hogy december 31-éig alkalmazkodjanak a megújult szabályokhoz” – nyilatkozta a polgármesteri hivatal munkatársa. Azok a cégek, amelyek nem veszik komolyan az új biztonsági és esztétikai kritériumokat, jövő év elejétől 800-tól 2500 lejig terjedő pénzbeli bírsággal sújthatóak, és a városnak jogában áll majd eltávolíttatnia cégéreiket. Emellett olyan helyekre sem tehetőek ezután cégérek, ahol a forgalmi rendet zavarják vagy megtéveszthetik a gépkocsivezetőket.
„Nem akarunk egyik napról a másikra intézkedni, ezért adunk csaknem féléves haladékot. Belátjuk, a cégeknek át kell tervezniük reklámstratégiájukat, és pénzügyi forrásaikat is ezeknek megfelelően kell majd kezelniük. Be kell vallanom, kicsit aggódom, hisz nem tudhatom, hogyan válik majd be az új intézkedés, mert eddig még nem volt erre precedens nálunk. Biztosan lesznek majd fennakadások” – vallja be Egli, aki szerint ezután már a villanypóznákra sem szerelhetőek Nagykárolyban reklámtáblák, cégérek, útmutatók.
Nem értékelik azonban egyértelműen pozitívan a nagykárolyi önkormányzat döntését az érintettek. Néhány nagykárolyi cégvezető szerint eddig is korlátozva voltak a közterületeken kihelyezhető reklámfelületek, de a helyi vezetés mostantól még jobban ellehetetleníti helyzetüket. Arról panaszkodnak, hogy reklámmolinókat csak nagyon kivételes esetben lehetett kihelyezni, és csak jól meghatározott helyekre. Volt, aki magánterületen, egy üres telken helyezett el hasonló információhordozót, és a hatóságok emiatt felelősségre vonták.
Egyébként az utóbbi időben komolyan visszaesett a hasonló reklámfelületek iránti kereslet a határ menti kisvárosban. „Több mint 60 százalékkal kevesebb pannót rendelnek tőlünk idén, mint tavaly ilyenkor. Mellesleg ez a tendencia már a tavalyi év utolsó hónapjaiban elkezdődött. Akkor inkább csak a válság híre zavarta meg megrendelőinket, mostanra pedig már sok cég csődbe ment, vagy nem engedheti meg magának a nagy hírverést, így nem rendel ilyesmit” – számolt be lapunknak tapasztalatairól Botos Ferenc, a nagykárolyi Botos családi vállalkozás vezetője, aki szerint a városban sok cég nagy alapterülettel kezdte, komoly reklámkampánnyal indult el tavaly, és mostanra vagy negyedére zsugorodott, vagy megszűnt.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.