Ahhoz, hogy válthassanak, a felhasználóknak a szerződésbontási szándék előtt harminc nappal értesíteniük kell a jelenlegi szolgáltatót, amely a váltás költségeit nem terhelheti rá a lakossági fogyasztókra – vagyis a váltás a felhasználók számára díjmentesen zajlik.
A lépést a kormány szerint az indokolja, hogy a szolgáltatók szabad megválasztása mind a szolgáltatások ára, mind minősége szempontjából pozitív hozadékkal jár a fogyasztók számára. A villamosenergia-piac nyitottsága jelenleg 83,5, a földgázé pedig 75 százalékos, ugyanakkor előre jelezhető, hogy számos fogyasztó nem él majd a szabad választás lehetőségével.
„A piac liberalizációjának legfőbb pozitívuma, hogy ezentúl lesz miből választanunk, és bárki eldöntheti, melyik számára a legmegfelelőbb szolgáltató. Fennáll ugyanakkor a veszélye, hogy az illető szolgáltató növelni kényszerül árait. Ha például kisebb szolgáltatóról van szó, nagyobb az esély arra, hogy a szárazság miatt hamarabb emelnie kell az árait, mint a többieknek” – figyelmeztetett Nicolae Opriş, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
Szakértők arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban mind a földgáz-, mind az áramszolgáltatók intenzív reklámkampányba kezdenek. Az ANRE illetékesei szerint ahhoz, hogy meggyőzzék a fogyasztókat, alacsonyabb díjszabást kell alkalmazniuk, ennek nyomán pedig az előrejelzések szerint tíz éven belül a lakossági fogyasztók mintegy ötven százaléka iratkozik át új szolgáltatóhoz.
A piacon jelenleg nyolc regionális villamosenergia-szolgáltató van jelen, amelyeket az országos Electrica Rt.-ről választottak le. Az ország déli részében tevékenykedő Electrica Muntenia Sud, Dobrogea és Banat szolgáltatókat az olasz Enel vásárolta meg, két másikat pedig a cseh CEZ, illetve a német E.On vett át. Információk szerint a szintén német RWE Energy csoport is meg kívánja vetni a lábát a romániai piacon. Ez a kontinens egyik legnagyobb szolgáltatója, 2006-ban a cég összbevétele meghaladta a 28 milliárd eurót. Vezetői már bejelentették, hogy részt kívánnak venni az Állami Vagyonkezelő (AVAS) tulajdonában lévő három regionális szolgáltató, az Electrica Muntenia Nord, Transilvania Nord és Transilvania Sud privatizációjában.
B. L.
Európai Unió: az árak csökkentése a cél
Az energiaszolgáltatók piacának megnyitására az Európai Unió kötelezte Romániát, július elsejétől Bulgáriának, Franciaországnak, Magyarországnak, Litvániának, Luxemburgnak, Lengyelországnak, Szlovákiának, Szlovéniának és Észak-Írországnak is liberalizálnia kellett energiapiacát. Az Európai Bizottság vonatkozó rendeletét azzal a céllal alkották meg, hogy minimálisra csökkentse az áramkimaradások eshetőségét, illetve hogy a verseny révén elősegítse az energiaárak csökkenését, az infrastrukturális beruházásokat, illetve ösztönözze a megújuló energiaforrások előállítását. A liberalizáció folyamata már évekkel ezelőtt elkezdődött, ám a nagy energetikai monopóliumok még mindig uralják a piacot, magasan tartva az árakat, és megnehezítve az új szolgáltatók belépését.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.