
2008. november 07., 10:572008. november 07., 10:57
Sugásfürdő a Baróti-hegységben, közvetlenül az erdőben bújik meg: sok ásványvízforrás, mofetta, néhány villa, panzió. Semmi sem utal arra, hogy mennyire közel a város, a hangulat olyan, mint egy eldugott hegyi menedékhelyen. A szemeteskukákhoz itt is gyakran bejárnak a medvék, az apró famedencében sötét ásványvíz csillog, a víz dermesztően hideg és jólesően frissítő. Mellette a mofetta fölé épített faházikó. Néhány lépésre a sípálya, vele szemben egy új, még csak készülő sípálya nyomvonala.
A sepsiszentgyörgyiek már kétszáz évvel ezelőtt is szekérre ültek, és elzötyögtek Sugásfürdőig, ha nem is fürödtek meg a hideg vízben, lábukat mindenképpen megáztatták. A mofettáról pedig az a hír járta, hogy visszaadja az elveszett férfiasságot. A Gőzlőnek nevezett mofetta egy osztrák–magyar tisztnek köszönhető, aki egy kirándulás során olyan kőzetet talált, amelyben aranyos szemcsék csillogtak. Rögtön aranybányát nyitott, hamar kiderült azonban, hogy a követ a vasoxid festette sárgára. A www.gorgo.ro honlapon közzétett ismertető szerint az első „gőzlőt” 1870 körül építették ki. Akkor épültek az első villák is, és alakították ki a borvízforrások környékét, a nyári étkezőpavilont, a vendégházat, a meleg vizes fürdőt, illetve medencéket létesítettek. A tucatnyi borvízforrás – Erzsébet-forrás, Sósborvíz, Laczina-forrás, Veress Samu forrása, Jenő-forrás, Benkő-forrás, Szemmosó – gyógyhatását tudományosan is igazolták. Az öregek azt is mesélik, hogy Sugásfürdőn a föld még a fűzfa sípot is megszólaltatja: ha esik az eső, a tócsákba felbuborékol a szén-dioxid, ezt pedig ha sárral betapasztják, beleszúrnak egy fűzfa sípot: a felgyűlt gáz megszólaltatja.
A meséken túl a sepsiszentgyörgyi önkormányzat Sugásfürdő nagyszabású korszerűsítését tervezi, hogy minél több turistát lehessen odacsalogatni, számukra kényelmes szálláshelyeket, aktív pihenési lehetőségeket biztosítva. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere lapunknak elmondta, több pénzforrást is mozgósítanak a település fejlesztésére. A Fejlesztési, Középítkezési és Lakásépítési Minisztérium pénzalapjaiból a város 420 ezer lejt hívott le, amelyből megrendelik a fürdőhely korszerűsítésének terveit és a megvalósíthatósági tanulmányt. A kész dokumentum alapján az előzetes számítások szerint Sugásfürdő korszerűsítésére több mint egymillió eurót pályáznak a Regionális Operatív Program turizmust támogató fejezetéből.
Az elképzelések szerint megjavítják a Sugásfürdő fele vezető utat, kiépítik a víz- és csatornahálózatot, korszerűsítik a villanyhálózatot, ülepítőállomást építenek, és parkolóhelyeket alakítanak ki. A villák között és az erdőben sétányok várják már a turistákat. Sportolási lehetőségeket is biztosítanának, és egy minigolf-pálya építésének ötlete is felmerült. Antal Árpád elmondta, az Olt Turizmus Rt. magánosítása során néhány sugásfürdői ingatlan, a kezelőközpont, a meleg fürdő és a mofetta is Ioan Neculaie brassói üzletember tulajdonába került. A mofetta és a meleg fürdő tulajdonjogát mindenképpen meg akarják szerezni, hogy ezeket felújíthassák. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy új kezelőközpontot építenek.
A meglevő sípályát is korszerűsítenék, és egy másodikat is létrehoznak. Az utóbbi 200 méternyi lesiklásra lesz alkalmas, ezért inkább kezdőknek, gyerekeknek ajánlják. Ennek a kiépítésével feloldják a meglévő pálya zsúfoltságát. Az új lesiklópálya területén egyébként már kivágták az erdőt, a terepet megtisztították, de felvonót és kivilágítást csak jövő esztendőben szerelnek. A tervek szerint a két pályát összekötik, hogy azokat egymás után teljesíthessék a sízők. Antal Árpád elmondta, hóágyút is szeretnének, de ez csak hosszabb távon valósítható meg, mert beüzemeltetéséhez víztározót is kell építeni.
Sepsiszentgyörgy ugyanakkor nagyobb részt vállal a Borvizek útja nevű turizmusfejlesztési projektből. Ezt közel 10 millió euró értékű PHARE-program keretében bonyolítják le, a részt vevő helyi és megyei önkormányzatoknak tízszázalékos önrésszel kell hozzájárulniuk a költségekhez.
A programban részt vevő települések turisztikai infrastruktúrája új sétányokkal, pihenőpavilonokkal bővül, korszerűsítik a forrásokat és a fürdőmedencéket, javítják a közvilágítást és a vezetékes ivóvízhálózatot. A munkálatok november közepétől kezdődnek, és 18 hónapig tartanak. Az érintett megyei és a helyi önkormányzatoknak a másfél éves kivitelezési időszak alatt összesen közel 4 millió euró önrészt kell előteremteniük, ebben a fejlesztési minisztérium is részt vállal. Antal Árpád elmondta, a befolyó pénzből a sepsiszentgyörgyi és a városhoz tartozó Sugásfürdőn levő borvízforrásokat, valamint a sugásfürdői infrastruktúra egy részét teszik rendbe.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.