
Nem kell aggódni. Minden érintett félnek még idén folyósítják a megkésett támogatásokat
Fotó: Facebook/Start Up Nation
Az elmúlt időszakban a Start-Up Nation gazdaságfellendítő projekt 2017–2020-as programjában nyertes vállalkozások sora adott aggodalmának hangot amiatt, hogy máig nem kapták meg a finanszírozást, holott másoknak utaltak. A bukott és az újonnan beiktatott kormány illetékesei ezúttal is egymásra mutogatnak, de mindenki azt ígéri, hogy a költségvetés kiigazításakor kiutalják a programhoz szükséges összegeket.
2019. november 19., 18:442019. november 19., 18:44
Egymásra mutogatnak a bukott és az újonnan beiktatott kormány illetékesei a Start-Up Nation gazdaságfellendítő projekt 2017–2020-as programja keretében esedékes finanszírozások folyósításának késlekedése miatt, abban viszont egyetért a két szemben álló politikai oldal, hogy a november végén esedékes költségvetés-kiigazítás nyomán kiutalják a program lebonyolításához szükséges összegeket. Az újabb nyilatkozatháború háttere, hogy aggodalmat okozott az elmúlt időszakban, hogy
Virgil Popescu, a nemzeti liberális párti (PNL) kormány gazdasági, energiaügyi és üzleti szféráért felelős minisztere a hétvégén jelentette be, hogy újraindul a Start-Up Nation program. Történik mindez olyan körülmények között, hogy 500 vállalkozó nem kapta még meg az elnyert finanszírozást. A nemrég beiktatott tárcavezető azzal vádolta meg a szociáldemokrata (PSD) kabinetet, hogy más projektekre térítette el a gazdaságfellendítő programra kiutalt összegeket, előbb 100 millió lejt, majd az augusztusi költségvetés-kiigazításkor 232,7 millió lejt.
Ștefan Radu Oprea, a bukott kormány üzleti szféráért felelős minisztere szerint viszont nem az a gond, hogy késleltették a kifizetéseket, mivel az elmúlt évek tapasztalata azt mutatta, hogy a vállalkozóknak az utolsó negyedévben van szükségük a pénzekre a beszállítóik kifizetéséhez. Emlékeztetett, előleget is felajánlottak korábban, ám a pályázók nem éltek ezzel a lehetőséggel. Tervük pedig az volt, hogy az őszi költségvetés-kiigazításkor visszakapja a program a közben más célokra fordított összegeket, és senki nem marad finanszírozás nélkül. Oprea szerint viszont
mivel a liberálisok a költségvetés-kiigazítás előtt „elkövettek egy óriási hibát”, amikor összevonták az üzleti szféráért felelős és a gazdasági minisztériumot.
Az országos gazdaságfejlesztő programokra a tapasztalatok szerint mindig utalják a támogatási összegeket – sietett megnyugtatni az aggodalmaskodókat a Krónika megkeresésére Parajdi Borbála, az Eurotop Consulting pályázati tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Hozzátette, ezek az összegek már általában le vannak kötve, amikor kiírják a programot, és nem fordulhat elő, hogy aki aláírta a finanszírozási szerződést, ne jusson hozzá a pénzhez.
„Ezeken az országos programokon mindig túljelentkezés van, a támogatási összeg nem túl nagy, de a pozitívuma, hogy viszonylag gyors az elbírálási folyamat, és megvan annak a biztonsága, hogy ha rendben van a lebonyolítás, akkor minden esetben utalják a pénzt” – szögezte le Parajdi Borbála. Hozzátette, decemberben indítják a következő kiírásokat, akkor eldöntik, mekkora összeg áll rendelkezésre erre a célra, és arra kötnek szerződést, a keretet nem lépik túl. Azok a pályázók, akiknek hamarabb van szükségük a pénzre a megvalósításhoz, kérhetnek előleget vagy banki hitelt, amit utólag a támogatásból visszafizethetnek – irányította rá a figyelmet a szakértő.
Mint ismeretes,
A program keretében egy teljesen új vállalkozást kell létrehozni, és legkevesebb két alkalmazottat foglalkoztatni teljes munkaidőben. A vissza nem térítendő összegből munkaeszközöket lehet vásárolni, székhelyet, műhelyt berendezni, az alkalmazottak fizetését biztosítani, weblapot szerkeszteni, járművet vásárolni, szakmai tanfolyamot végezni, informatikai eszközöket beszerezni. Minderre egy évük van a friss vállalkozóknak. A munkahelyeket legkevesebb két évig kell fenntartaniuk, a megvásárolt munkaeszközöket, berendezési tárgyakat három évig nem lehet eladni vagy kölcsönadni.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!