Hirdetés

Sínre kerülhet a büdzsé tervezete – az RMDSZ szerint nem áttörés, de előrelépés a költségvetés-javaslat

Finomhangolás. Az önkormányzatoknak pluszban adott feladatok mellé sikerült kiharcolni a szükséges források biztosítását •  Fotó: Gov.ro

Finomhangolás. Az önkormányzatoknak pluszban adott feladatok mellé sikerült kiharcolni a szükséges források biztosítását

Fotó: Gov.ro

Nem jelent áttörést a költségvetés-tervezet, de a tárgyalások során sikerült az RMDSZ kéréseinek egy részét átvinni – jelentette ki csütörtökön a Krónika megkeresésére Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. február 07., 19:202019. február 07., 19:20

2019. február 07., 19:262019. február 07., 19:26

Pénteki ülésén várhatóan elfogadja a bukaresti kormány a 2019-es évi állami költségvetés tervezetét – jelentették be egybehangzóan a szociálliberális koalíció illetékesei, miközben a pénteki kormányülés csütörtökön késő délután közzétett napirendjén még nem szerepel a tervezet.

Eugen Teodorovici pénzügyminiszter csütörtökön a déli órákban úgy nyilatkozott, a kormány pénteken elfogadja a dokumentumot, ezt követően pedig a parlamenten is „nagyon hamar” át fog menni. Amikor pedig újságírók arról kérdezték, hogy miért tartott ilyen sokáig a költségvetés kidolgozása, azt válaszolta, hogy ez „semmi esetre sem a pénzügyminisztérium hibája”, és hogy ennek okai „már nem fontosak”. Teodorovici ugyanakkor kiemelte, hogy

Hirdetés

a tervezet „jelentős forrásnövekedést” irányoz elő a beruházások, az egészségügy és az oktatás terén.

Viorica Dăncilă miniszterelnök szerda esti televíziós nyilatkozatában szintén azt mondta, hogy a pénteki kormányülés napirendjén lesz a büdzsé tervezete, ami nemhogy csökkenést nem hoz, de egyenesen növekedést tartalmaz több területen is. „Ameddig az idei költségvetés nem kisebb, s egyes területeken növekedés van, nincs veszélyben. További részletek a pénteki kormány-
ülés elején, akkor elfogadjuk a büdzsét” – nyilatkozta a kormányfő a România Tv műsorában. A kormánykoalíció vezetői amúgy még csütörtökön is folytatták az egyeztetéseket a költségvetésről, ez volt a negyedik tárgyalási nap.

„Színlelt párbeszéd”

Utolsó egyeztetésre ült asztalhoz Eugen Teodorovici a polgármesterek képviselőivel is, ám már a valamivel több, mint egyórás találkozó előtt borítékolható volt, hogy ez már nem hoz változást, hiszen újságíróknak a tárcavezető azt mondta, nem úgy látta, hogy a polgármesterek elégedetlenül távoztak volna a szerda esti egyeztetésről. Megjegyezte egyúttal, már megtalálták a megoldást. Véleménye szerint ugyanakkor

„mesterséges botrányt keltettek” a büdzsé körül.

De – tette hozzá – a parlament még akármilyen módosítást kieszközölhet.

Ilyen körülmények között nem volt meglepő, hogy Gabriela Firea bukaresti főpolgármester a találkozó után „színlelt párbeszédről” beszélt, kudarcnak nevezte a tárgyalást, mivel a tárcavezető hajthatatlan volt a polgármesterek kérését illetően.

„Úgy gondolom, hogy Dragnea rendezését Teodorovici vitte színre, mivel az első pillanattól egyszerűen nem is figyelt a magyarázatainkra, és nagyon magabiztos volt, hogy minden marad, ahogyan rögzítették, vagyis hogy tiszteletben tartja Dragnea úr politikai döntését, hogy büntesse a főváros önkormányzatát, hogy bosszút álljon rajtam” – fejtette ki Firea, aki szerint

Teodorovici félti a miniszteri tisztségét, ezért nem enged az elöljárók kérésének.

Mint mondta, meggyőződése, hogy Dragnea a büdzsé tulajdonképpeni szerzője, „ő az, aki golyóstollal, fogcsikorgatva, gyűlölettel és haragra lobbanva papírra vetette a költségvetést, a pénzügyminisztérium képviselői csak aláírók”.

RMDSZ-es kérések
is belekerültek

„Nem jelent áttörést az a költségvetés-tervezet, amit véglegesít a kormány, de a tárgyalások során sikerült az RMDSZ kéréseinek egy részét átvinni, ami a jelenlegi helyzethez képest előrelépést eredményez” – értékelt csütörtökön a Krónika megkeresésére Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere kifejtette, ez nem azt jelenti, hogy minden problémát megoldottak, de

fontos, hogy az önkormányzatok nem mínusszal kezdik az évet.

Mint részletezte, az RMDSZ a Szociáldemokrata Párttal folytatott tárgyalásai során több módosítást elfogadtatott, Liviu Dragnea pártelnök pedig már ezzel a változattal érkezett a polgármesterekkel folytatott szerdai egyeztetésre, és ezen nem is változtattak. A megállapodás lényege, hogy a személyi jövedelemadó 100 százalékban helyben marad, és ezen túlmenően az áfából is kiegészíti a kormány a helyi költségvetéseket.

Antal Árpád azt is előrelépésnek tartja, hogy a kormány eredeti javaslatához képest sikerült 400 lejről 450 lejre emelni a megyei tanácsok esetében a költségvetés egy főre jutó összegét, ameddig a kormány kiegészíti a büdzsét. A székelyföldi politikus úgy értékeli, hogy

a magyarok által lakott megyék és települések nyertek a módosítások által.

Rámutatott, az önkormányzatoknak pluszban adott feladatok mellé sikerült kiharcolni a szükséges források biztosítását, ezenfelül egy feladatot végül nem is ad át a kormány a megyei tanácsoknak: továbbra is országos költségvetésből biztosítják az egyházak nem klerikális alkalmazottainak a bérét. 

Amint arról beszámoltunk, a kormány eredeti elképzelése szerint a megyei tanácsokhoz került volna a gyerekvédelmi és szociális rendszer finanszírozása, az egyházak nem klerikális alkalmazottainak bére, míg a településekhez a fogyatékkal élők juttatása és gondozóik bére. Ha erre nem kaptak volna forrásokat a központi költségvetésből, hatalmas veszteségeket generált volna az önkormányzatok büdzséjében. Antal rámutatott,

több pénz jut a megyei utak karbantartására, korszerűsítésére, és a megyei tanácsok nagyobb összeget kapnak visszaosztásra.

A decentralizáció kiszélesítését jelenti, hogy az önkormányzatok nagyobb mértékben beleszólhatnak az alárendeltségükben levő vagy kerülő intézmények életébe, például a bérek meghatározásakor. Az elöljáró elmondása szerint valószínű, hogy sikerül kormánypénzeket szerezni a brassói repülőtérre is.

Antal Árpád amúgy úgy véli, bizonyos szinten sikerült érvényesíteni a szolidaritási és a kohéziós elveket. Mint rámutatott, az RMDSZ több követelését sikerült átvinni, ám az általa javasolt nagy reform nem sikerült, azt nem tudták elérni, hogy Bukarest és a konjunkturális módon meggazdagodott települések jövedelmét lefaragják, erre a kormány részéről nem volt politikai akarat. 

A végső verzióra várva

Az RMDSZ elvileg előrelépésként értékeli az egyeztetések során kialakult költségvetés-tervezetet, de a gyakorlatban azt várja, hogy a kormány által bemutatott végleges változat, az írott tervezet ezt visszaigazolja – szögezte le ugyanakkor lapunk kérdésére Korodi Attila, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője. Hozzátette, lemodellezték különböző önkormányzati struktúrák szintjén – nagyváros, kisváros, község –, hogy milyen algoritmusokat kell bevezetni, hogy ne legyen hiány a költségvetésükben, fedezni tudják a szolgáltatásaikat, feladatköreiket, de a megállapodást a kormány tervezetének is vissza kell igazolnia.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés