2010. szeptember 27., 09:502010. szeptember 27., 09:50
Mint hangsúlyozta, a kormány megszorító intézkedéseinek hatására az üzleti forgalom 7 százalékkal, a megrendelések 13 százalékkal csökkentek. Szerinte Romániában a nyár folyamán a második válsághullám is jelentkezett, a gazdasági megtorpanás pedig a szigorításoknak tulajdonítható. „A megszorításokra szükség volt, de aggodalomra ad okot, hogy nem rendeltek ezek mellé gazdaságélénkítő intézkedéseket.
A jelenlegi helyzetben viszont arra lehet számítani, hogy a gazdaságélénkítést a túlélés fogalma veszi át. Hat nehéz hónap következik, sok szociális gonddal” – mondta Corâci, aki szerint meg kell állítani a hanyatlást, az elbocsátások ellenében új munkahelyeket kell teremteni. A munkamorál szempontjából rossz intézkedés, hogy a minimálbér szinte annyi, mint a szociális segély, értett egyet a munkáltató az állam-, illetve kormányfővel. A vállalkozóknak nincsenek készpénztartalékaik, a bankoktól nem kapnak hitelt, a pénzintézetek inkább az államnak adnak kölcsönt, mert az biztosabb.
A munkáltatói szövetség elnöke megfogalmazta, az országnak szüksége volt a nemzetközi hitelekre, és újabb kölcsönt is fel kell vennie, viszont aggasztó, hogy ezt a pénzt nem befektetésekre, hanem fizetésekre és nyugdíjakra költik.
Ioan Cezar Corâci szerint a jelenlegi helyzetben például a sepsiszentgyörgyi helyzetet kell példának tekinteni, itt ugyanis a befektetésekre szánt összeg meghaladja a költségvetés értékét. A felvetés kapcsán Antal Árpád polgármester elmondta, a következő három évben pályázatokból összesen 100 millió eurót költenek a város fejlesztésére. Az elöljáró összehasonlításképpen elmondta, ez az összeg nyolcszorosa a város évi bevételének, hiszen Sepsiszentgyörgy kasszájába évente átlag 12 millió euró folyik be. Sepsiszentgyörgyön 2001 és 2007 között összesen 9 millió eurót költöttek fejlesztésre, 2007 és 2010 között pedig 12 millió eurót.
A városvezető megállapította, az országgal ellentétben a város jó irányba halad, Sepsiszentgyörgyön 7,3 százalékos az augusztusi munkanélküliségi mutató, míg az országos átlag 10 százalék körül van. A polgármester ugyanakkor bemutatta az integrált városfejlesztési tervet, amely révén Szépmezőn 16,5 hektáros ipari parkot létesítenek, ahova 5-8 vállalkozást telepítenek be, és akik vonzására adókedvezmény-csomagot dolgoznak ki.
A háromszéki víz- és csatornaprojektben Sepsiszentgyörgy része 36,9 millió euró, ötven utcában fogják kicserélni a vezetékeket. A város általános rendezési tervét is elkészítették, ebben szerepel a kerülő út, amely mentén ipari területeket, logisztikai terepet alakítanak ki. Ezeken kívül még több beruházás és kisebb projekt kivitelezése zajlik a városban, egy kézdivásárhelyi vállalkozó Csíkszereda felé lakóparkkal bővíti a várost, zajlik a kórház, a Székely Mikó Kollégium, a Zathureczky Berta idősek otthona és Sugásfürdő korszerűsítése.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.