
Kelendő a román gép. A Dacia piaci részesedése a tavalyi 3,2 százalékról 3,4 százalékra emelkedett idén októberben.
Fotó: Gecse Noémi
A biztató szeptemberi hónap után ismét jelentősen csökkent a forgalomba helyezett új személyautók száma az Európai Unióban. Románia „szembe ment a forgalommal”, itt nőtt a legnagyobb mértékben az új autók értékesítése.
2020. november 18., 18:242020. november 18., 18:24
2020. november 18., 18:332020. november 18., 18:33
A koronavírus terjedését fékezni hivatott korlátozó intézkedések miatt csökkent az európai autópiac októberben, de Románia volt az az ország, amelyben a legnagyobb mértékben növekedett az új autók eladása – derül ki az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból. A most közzétett statisztika szerint
Nagy-Britanniában és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) államaiban (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc), ami 7,1 százalékos visszaesést jelent a tavaly októberben jegyzett 1,215 millió darabhoz viszonyítva. Az EU 27 tagállamában amúgy 953 ezer 615 személygépjárművet helyeztek forgalomba októberben, 7,8 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban.
A tagországok közül Írország az egyetlen, amelyben még nőtt (5,4 százalékkal) az új autók eladása októberben.
Az ACEA szerint a többi EU-s piac mindegyikén visszaesést regisztráltak: Spanyolországban és Franciaországban 21, illetve 9,5 százalékos, Németországban 3,6, Nagy-Britanniában 1,6, Olaszországban 0,2 százalékos csökkenést jegyeztek.
A nagy autógyártók közül a Volkswagen-csoport és a PSA eladásai 7,5, illetve 5,3 százalékkal estek vissza, míg a Renault 0,5 százalékos csökkenést jegyzett. Az EU-ban, Nagy-Britanniában és az EFTA-országokban eladott Dacia személygépkocsik száma mindössze 0,1 százalékkal nőtt októberben, elérve a 38 749-et, a Dacia piaci részesedése azonban a tavalyi 3,2 százalékról 3,4 százalékra emelkedett idén októberben.
Németországban 23,4 százalékkal, Franciaországban 26,9 százalékkal, Olaszországban 30,9 százalékkal, Spanyolországban pedig 36,8 százalékkal csökkentek az eladások január-októberben.
Az EU-ban szeptemberben 3,1 százalékkal, tavaly augusztusban pedig még 31,2 százalékkal emelkedett a forgalomba helyezett új személyautók száma, de ezeket leszámítva minden egyes hónapban visszaesést mértek.
A tavalyi utolsó négy hónapban és az idei év elején az új, sokkal szigorúbb emisszió-mérési eljárás (WLTP) bevezetésének tulajdonították a csökkenést, utána viszont az egész világot letaroló koronavírus-járvány bénította meg az autógyártást és -kereskedést.
Az európai kormányok közben intézkedéseket jelentettek be az autószektor megmentése érdekében. Kedd este a német kormány közölte, hogy 5 milliárd euróval támogatja a környezetkímélő járművek gyártását, Franciaország meghosszabbította az új autók beszerzésére nyújtott támogatás igénylésének határidejét, az olasz kormány pedig több száz millió eurót különít el a gépjárműipar támogatására.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!