2010. június 25., 12:142010. június 25., 12:14
A jogszabály életbelépésével ugyanis az elöljáró szerint a személyi jövedelemadó jelentős hányadát elvennék az önkormányzatoktól, és a központi költségvetésben tartanák. Antal Árpád közölte, jelenleg a személyi jövedelemadó 82 százaléka jut valamilyen módon a helyi önkormányzatokhoz, ezt csökkentené a kormány 60 százalékra.
Most ugyanis a személyi jövedelemadó 47 százaléka marad az önkormányzatoknál, ezt 35 százalékra csökkentenék. A személyi jövedelemadó további 13 százalékát a megyei önkormányzatok kapják, ezentúl azonban nekik is mindössze kilenc százalék jutna. A pénzügyi igazgatóságok még visszaosztanak 22 százalékot, ezt is 16 százalékra csökkentenék. Sepsiszentgyörgynek ez esetben a mostani 30 millió lej helyett csak 22 millió lej maradna.
„Egyre több feladatot ruháznak az önkormányzatokra, közben elveszik a pénzt” – részletezte a polgármester. Hozzátette: ugyanennek a módosító tervezetnek egy másik fejezete előírja, hogy a lakosság számának függvényében hány alkalmazottja lehet egy önkormányzatnak. Antal Árpád szerint azonban a jogszabályból nem derül ki, hogy az alárendelt intézményeket beleszámolja a kötelező létszámba vagy sem. A tervezet külön rendelkezik ugyanakkor a közösségi rendőrök és a lakosság-nyilvántartó iroda létszámáról, de a városházához ezenkívül művelődési és szociális intézmények, valamint a városi kertészet is tartozik.
| Ügyfélszolgálati minőség-ellenőrzést vezet be Sepsiszentgyörgy polgármestere. Antal Árpád csütörtökön közölte, folyamatosan mérni fogják az ügyfelek elégedettségi szintjét. Ennek keretében az önkormányzat és az alárendelt intézményekben működő ügyfélszolgálati irodáknak el kell juttatniuk a hozzájuk forduló polgárok elérhetőségét, a nevét és a telefonszámát a polgármester kabinetjéhez. Annak munkatársai és esetenként a polgármester szúrópróbaszerűen felhívja ezeket a sepsiszentgyörgyieket, és megérdeklődi, hogy elégedettek voltak-e a hivatalnokok hozzáállásával, az ügyintézéssel. Antal abban bízik, hogy ez az ellenőrzés hozzájárul a szolgáltatások minőségének javításához. |
Ha ezek alkalmazottait is beleértik a szabályozásba, Sepsiszentgyörgyön a jelenlegi 600-ról 400-ra kell csökkenteni a helyi önkormányzat dolgozóinak számát. Antal Árpád elmondta, bízott a jelenlegi kormány decentralizációs törekvéseiben, hiszen „a miniszterelnök és az államfő is korábban polgármester volt, ennek ellenére eddig csak az RMDSZ-es miniszterek decentralizáltak”.
A polgármester továbbá reméli, hogy az RMDSZ-ben egységes lesz az álláspont, és a demokrata-liberális önkormányzati vezetők is összefognak, mert – mint mondta –, „keresztbe kell tenni ennek a tervezetnek”.
Hasonlóképpen nyilatkozott csütörtöki sajtótájékoztatóján Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere, aki szerint a tervezett intézkedések életbeléptetése teljesen tönkretenné az önkormányzatokat. „Tárgyaltam ez ügyben Markó Béla miniszterelnök-helyettes úrral. Az intézkedések gyakorlatba ültetése katasztrofális hatású lesz az országra nézve.
A bejelentettek mindent tönkretesznek, amit az önkormányzatok az elmúlt tíz évben felépítettünk. Bezárhatjuk a hivatalokat és hazamehetünk. Remélem, nem mennek át a javaslatok” – szögezte le Ilyés, aki szerint Szatmárnémeti legalább 3-4 milliót veszítene el. „Napról napra könnyebbé válik arra gondolni, hogy az ember benyújtsa a lemondását” – fogalmazott a polgármester.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.