2010. január 22., 10:402010. január 22., 10:40
Törvényszéki úton próbálják bizonyítani igazukat a nyugdíjasok: a Romániai Nyugdíjasok Országos Szervezete (FNPR) csütörtökön bejelentette, bepereli a kormányt, amiért az nem alkalmazza a korábban elfogadott, a nyugdíjpont értékének az országos bruttó átlagbér 45 százalékára történő emelését célzó törvényt. Preda Nedelcu, a szervezet elnöke (képünkön) közölte, rövid időn belül aláírásgyűjtésbe kezdenek, és megpróbálják minél több idős személyhez eljuttatni a Boc-kabinet beperelését célzó kezdeményezést támogató íveket.
Nem merül ki azonban ennyiben a nyugdíjasok követeléslistája. Mint azt Nedelcu a sajtó képviselőinek elmondta, azt is követelik a kormánytól, hogy biztosítsa a megfelelő pénzalapokat a kórházak gyógyszerellátására, hogy a betegeknek ne maguknak kelljen megvásárolniuk az ellátásukhoz elengedhetetlen orvosságokat. Kérik továbbá, hogy a kormány óvja meg valamennyiüket a visszaszolgáltatások miatti kilakoltatástól. „Követeljük, hogy a kormány fogadjon el egy olyan sürgősségi rendeletet, amely megtiltaná, hogy idős embereket lakoltassanak ki az egykori tulajdonosoknak visszaszolgáltatott lakásokból. Románia az egyetlen olyan ország a volt szocialista tömbből, amely utcára dobja öregeit” - hangoztatta a nyugdíjas szervezet elnöke.
A nyugdíjasok a parlamenthez is fordulnak egyúttal, kérve, hogy a döntéshozók fogadják el az adótörvénykönyv módosítását, azaz progresszív adózásnak vessék alá az átlagbért meghaladó nyugdíjakat, illetve más, a nyugdíjasok számára előnyös törvények elfogadását is követelik. A szervezet az európai nyugdíjasokat tömörítő egyesületeket is értesíteni kívánja azokról a nehézségekről, amelyekkel a romániai nyugdíjasoknak szembesülniük kell, s kérik, hogy járjanak közben az Európai Bizottságnál problémáik mielőbbi megoldása érdekében. \"Kértük a franciaországi, magyarországi, valamint az olaszországi nyugdíjasokat, hogy küldjenek adatokat arról, hogy a globális gazdasági válság mennyiben hatott ki nyugdíjaikra. Valamennyi esetben azt a választ kaptuk, hogy egyáltalán, nem fagyasztották be nyugdíjaikat, és nem hogy csökkentek volna, mint Romániában, hanem bizonyos százalékkal nőttek is\" - tájékoztatott Nedelcu.
A másik nyugdíjas szervezet, a Romániai Nyugdíjasok Szövetsége (APR) a múlt hét végén tartott ülését követően jelentette be, követelik a kormánytól, illetve a parlamenttől, hogy tartsák maguk a választási kampányban tett ígéreteikhez, s emeljék fel a nyugdíjpont értékét az átlagbér 45 százalékára. A nyugdíjasok képviselői kiemelték, jelen pillanatban a nyugdíjpont alig rúg a bruttó átlagbér 39 százalékára, miközben 2008-ban még 42 százalékon állt.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a 2010-es évi költségvetés parlamenti bizottsági vitája során a munkaügyi szaktestület szociáldemokrata és nemzeti liberális párti javaslatra ugyan elfogadta a 45 százalékra, azaz 826,2 lejre történő emelését, a plénum azonban anyagi fedezet hiányában elvetette a kezdeményezést. Így maradt a kormány által beterjesztett verzió, azaz a nyugdíjpont a tavalyi 732,8 lejes szinten.
Preda Nedelcu egyébként csütörtökön azt is bejelentette, hogy a nyugdíjasok nem szerveznek külön tiltakozó akciókat, hanem csatlakoznak majd az országos szakszervezeti tömbök által meghirdetett tüntetésekhez.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?