2010. május 26., 09:182010. május 26., 09:18
A rendőrség és a gyermekek jogainak szavatolását felvállaló szervezetek számára kapóra jött a tegnapi nap, hogy megkongassák a vészharangot a felsorolt jelenségek miatt, 1983 óta ugyanis világszerte május 25-én rendezik meg az eltűnt gyerekek nemzetközi napját. Az idei világnapon ismertetett adatok alapos fejtörést okoztak a romániai illetékeseknek, kiderült ugyanis, hogy a 2003–2004-es időszakhoz képest az elmúlt tizenkét hónapban megtízszereződött, és meghaladta a 3200-at az eltűnt gyermekek száma az országban.
Az Országos Rendőr-főkapitányság tegnap közzétett kimutatása szerint a tavaly április, illetve 2010 áprilisa között hazulról vagy állami gondozásból eltűnt kiskorúak kilencven százaléka önkéntesen hagyta el lakhelyét, közülük mintegy másfélszázan nem töltötték be tizedik életévüket. „Nagyon sokrétű okok vezetnek a gyerekek szökéséhez. A legtöbben a szülői felügyelet hiánya miatt vagy szülői feddéstől tartva távoznak otthonról, utóbbi esetben közrejátszhat egy csínytevés vagy a rossz tanulmányi előmenetel. Sok kiskorú szökik meg otthonából az állandó családi viszályok miatt, mások a pénzkereset reményében, ugyanakkor egyre többen nem tudják feldolgozni, hogy külföldön dolgozó szüleik rokonokra bízzák őket” – vázolta a jelenséget tegnap Adrian Dumitrescu, az Országos Rendőr-főkapitányság eltűnt személyekkel foglalkozó főosztályának vezetője.
Különben az elmúlt évben eltűnt kiskorúak közel tíz százalékát ma is keresi a rendőrség, több mint harminc gyermek ugyanakkor nem önként vette nyakába a világot, hanem elrabolták, és koldulásra kényszerítették vagy szexuális kizsákmányolás áldozataivá váltak. A fenti okok miatt a Mentsétek meg a gyerekeket elnevezésű hazai civil szervezet a rendőrséggel közösen országos akciót indított, amelynek keretében szülőket, gyerekeket, továbbá a gyermekjogvédelmi hatóságokat bevonva próbálják megelőzni a gyerekeltűnési eseteket. Hasonló célból rendezett találkozót tegnap a Mentsétek meg a gyerekeket egyesület és a rendőrség a marosvásárhelyi 19-es számú napköziben – a „kiskorúképzés” szépséghibája mindössze az volt, hogy kizárólag a román ajkú óvodásokat célozta meg. „Nemhogy meg sem hívták a magyar tagozat gyermekeit a találkozóra, de még bennünket, pedagógusokat sem értesített az igazgatónő arról, hogy hasonló rendezvény lesz nálunk. Meg vagyunk döbbenve” – panaszolta lapunknak Máthé Emőke óvónő.
A hangulatos felvilágosító tevékenységet két szociális munkás és egy rendőrfelügyelő tartotta az apró hallgatóságnak, jelvényeket, cukorkákat osztogatva a kicsiknek. „Mit kell tenni, ha valaki cukorkát kínál nektek?” – szegezte a kérdést az óvodásoknak édességgel teli zacskóval a kezében Daniela Moldovan, az egyesület munkatársa, mire a csöppségek hanyatt-homlok szaladtak hozzá, hogy elfogadják tőle az ajándékot. A felnőttek természetesen elmagyarázták nekik, hogy idegentől semmit nem szabad elfogadni, mire az egyik óvodás azonnal rávágta: „Vigyázni kell, mert a cigányok becsapnak, meg ellopják a kicsiket”. Természetesen ezt is magyarázat követte, cáfolva az általánosítást, mondván: a cigányok sem mind rossz emberek.
Adi Nicuşan felügyelő abból vizsgáztatta a kicsiket, tudják-e a nevüket, ismerik-e a lakcímüket. Kiderült: a bemutatkozással még így-úgy elboldogulnak, de a lakcímüket nem ismerik az óvodáskorú gyerekek. A rendőrség munkatársa igyekezett megértetni hallgatóságával: ne féljenek az egyenruhásoktól, mivel „a rendőrök a jó emberek és a gyerekek barátai”. Nicuşan lapunknak elmondta: Maros megyében tavaly 58 gyerek eltűntét jelentették be a rendőrségen, idén pedig 11 kiskorú után kutattak (valamennyien 10 évnél idősebbek). „Mindnyájan önként távoztak szüleiktől, tehát gyermekrablási esetekről a megyében nem beszélhetünk” – tudtuk meg a felügyelőtől.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.