2009. december 30., 08:362009. december 30., 08:36
A Krónika munkatársai által felkeresett helyi önkormányzatok közül Nagyvárad választotta a legegyszerűbben használható on-line adófizetési megoldást, s hasonlóképpen minden bonyodalom, illetve különleges azonosító igénylése nélkül lehet törleszteni az esetleges közlekedési vagy egyéb pénzbírságokat is.
A december 15-étől aktív nagyváradi on-line rendszer könnyen kezelhető, és a városi önkormányzat honlapjáról egy kattintással elérhető.
Az egyszerűség kedvéért pedig nem jelszóval, hanem személyi számmal működik, jogi személyek esetében a cég azonosító kódjával – tájékoztatott Eduard Florea gazdasági igazgató. Azok, akik belépnek a rendszerbe, megtudhatják, pontosan milyen adóhátralékaik vannak, és VISA, VISA Electron, Mastercard vagy Maestro bankkártya segítségével mindent helyben ki is fizethetnek.
Az oldal a késésekért felszámított kamatot is napra pontosan kiszámítja, és közli. Pénzbírság törlesztéséhez a jegyzőkönyv szériáját, számát és kiállításának dátumát kell beírni. Mindemellett opcionálisan bárki beállíthat magának jelszót, amennyiben még részletesebb adatokra van szüksége az egyszerűen elérhetőnél.
A városháza sajtóosztálya arról tájékoztatott, hogy a weboldal semmilyen formában nem tárolja a bankkártya adatait, hiszen a tranzakciók a Romcard nevű engedélyezett operátor rendszerén keresztül történnek, egy titkosított oldalon. A rendszer másik előnye továbbá, hogy a hét minden napján 24 órában elérhető, és függetlenül attól, melyik bank állította ki az adófizető kártyáját, semmilyen kezelési költséget nem számít fel.
| A csíkszeredaiak egyelőre ugyanazzal a módszerrel fizethetik ki helyi adóikat, illetékeiket, amelyet a korábbi években is igénybe vehettek, azaz személyesen, a városháza pénztárainál lehet csak törleszteni. Szőke Domokos alpolgármester ugyanakkor a Krónikát tegnap arról is tájékoztatta, hogy noha pályáztak informatikai szolgáltatásra, az eredmény várat magára, így egyhamar nem nyílik lehetőség az internetes kifizetésekre. „Január 4-étől, hétfőtől újra nyitva lesznek a pénztárak” – közölte az alpolgármester. |
Előnyei ellenére nem örvend még túl nagy népszerűségnek a nagyváradi lakosok körében az on-line adófizetés, Eduard Florea igazgató még csak néhány olyan személyről tudott beszámolni, akik igénybe vették ezt a szolgáltatást, de mint elmondta, korábbi tapasztalatai alapján úgy véli, a váradiak nagy része szívesen intézi ügyeit interneten keresztül, és a környező városokhoz képest a világháló felhasználóinak száma is nagy, így biztos benne, hogy van igény az on-line adófizetési rendszerre is.
Szatmárnémeti helyi közigazgatása 2003 óta kínál internetes adófizetési lehetőséget a partiumi megyeközpont lakóinak. Iosif Drimuş, a polgármesteri hivatal adó- és illetékosztályának vezetője lapunk kérdésére elmondta, meglehetősen népszerűtlen a városban az elektronikus ügyintézés.
„Az elmúlt hat év alatt összesen 163-an iratkoztak be az on-line adatbázisba, és ezalatt az időszak alatt alig 500 alkalommal fizettek adót elektronikus úton” – nyilatkozta a Krónikának az igazgató. Drimuş szerint a hivatal a lehető legtöbbet megtett a befizetési lehetőségek modernizálása érdekében.
| Interneten keresztül is egyeztetni lehet januártól a polgári házasságkötés időpontját Nagyváradon. Az önkormányzat lakosság-nyilvántartója egy szeptemberi nemzetközi felmérés eredményére hivatkozik, amelyből az derül ki, hogy Romániában a 2000-es év óta 82 százalékkal megnőtt az internet-felhasználók száma. A hivatal ezért egy új programot telepített honlapjára, amelyen keresztül bárki otthonról is időpontot kérhet a polgári esküvőjére, és minden szükséges információt megtalál. Mostanáig a házasulandóknak háromszor kellett megjelenniük a nyilvántartóban a polgári szertartás előtt, január negyedikétől pedig elég lesz ezt kétszer megtenniük, az elsőt ugyanis kiválthatják az on-line regisztrációval. Személyi irataik benyújtásánál, illetve a házassági kérvény aláírásánál azonban változatlanul mindkettejüknek jelen kell lenniük. A netes lehetőség mellett természetesen továbbra is bárki kérhet időpontot hagyományos módon is, a váradi városházán. A szolgáltatás csak akkor vehető igénybe, ha mindkét házasulandó román állampolgár. |
„Amellett, hogy bevezettük az on-line adózást, bankkártyaleolvasó készülékeket is elhelyeztünk a pénztáraknál, ám a bank, amellyel szerződésünk volt, nemrég leszerelte azokat, mert nagyon kevesen fizettek ilyen módon, és nem érte meg nekik működtetni. Elvitték olyan helyre, ahol nagyobb a forgalmuk” – sajnálkozik a városi adóhivatal vezetője, aki úgy véli, a szatmáriak többsége még nem ismerte fel annak a lehetőségét, hogy otthon, a kényelmes fotelból intézze pénzügyeit.
„Egyszerűen csak be kell jönni a hivatalba, kitölteni egy űrlapot, és máris kap a felhasználó egy jelszót, amellyel bármikor, és a világ bármely pontjáról beléphet a rendszerbe. A kimutatásaink szerint a szatmáriak inkább kiállják a sokszor végeláthatatlan sorokat, ahelyett, hogy pár gombnyomással fizetnék be illetékeiket, kihasználva az internetbanking szolgáltatásait” – részletezte Drimuş. A szatmári városháza tervei közt szerepel, hogy lehetővé tegye a bankautomatás adófizetést.
„Tárgyalunk az egyik bank helyi képviseletével, és azt szeretnénk, ha már a közeljövőben beindulhatna ez a fajta szolgáltatás is. Amint sikerül a mi számítógépes programjainkat összehangolni a bankéval, el is indulhat a bankkártyás fizetés” – tette hozzá az adószakértő. A rendszer lényegében úgy működne, mint a közüzemi számlák befizetésének esetében. A felhasználó kiválaszthatná az adófizetési opciót, és a bankautomatából közvetlenül az adóhivatalnak utalhatná a pénz, amelyről a készülék elismervényt is adna. „Azért van szükség a számítógépes szoftverek összeházasítására, hogy az utcai ATM-ek opciói között szerepelhessenek a mi adatbázisaink állományai, és mindenki név szerint választhassa ki a saját kötelezettségeinek megfelelő összegeket” – magyarázta Drimuş.
Szatmárnémetihez hasonló on-line adófizetési lehetőséget kínál Kolozsvár, Marosvásárhely, valamint Brassó önkormányzata is. Mindehhez a város honlapján is megtalálható kérvényt kell kitölteni, illetve egy személyiigazolvány-másolattal együtt leadni az önkormányzat adó- és illetékosztályán. Az illetékesek néhány nap múlva postán küldik ki az érdeklődő polgárhoz az egyéni azonosítót és jelszót, ezt követően pedig a lehető legegyszerűbben lehet intézni a kifizetéseket otthonról, vagy éppen a munkahelyi számítógépről. Valamennyi önkormányzat adóosztályának vezetője leszögezte, a rendszer a lehető legbiztonságosabb, az SSL 3.1-es típusú protokollját használja.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?