
Fotó: Agerpres
2010. február 05., 10:452010. február 05., 10:45
A hitelezéseik szempontjából 2010 a közepes méretű vállalkozások éve lesz – nyilatkozta a Krónikának Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója. Mint tájékoztatott, minden igénylést egyenként bírálnak el, de idén inkább az életképes közepes vállalkozásokat hitelezik, és nem kifejezetten céljuk a mikrovállalkozásokkal együttműködni.
Diósi szerint a válság leginkább a mikro- és a kisvállalkozásokat sújtotta, a recesszió hatása náluk érezhető a leghosszabb ideig. A magánszemélyek, a közepes és a nagyvállalkozók esetében a gazdasági visszaesés hatása egyre csökken, viszont a kisvállalkozásoknál továbbra is növekvő tendenciát mutat. Diósi szerint a jelenség magyarázata, hogy ennek a rétegnek a segítése és menedzselése nemcsak banki feladat, hanem azt jelentős mértékben az államnak kellene átvállalnia.
Az OTP romániai vezetője ugyanakkor arra is rámutatott, hogy tavaly Romániában a kormány nem indított vállalkozásfejlesztő programokat, bár ezt az európai államok többsége megtette. Mint részletezte, a német, az olasz és az osztrák kormányok sokat segítettek, és Magyarországon is megkétszerezték a kis- és közepes vállalkozásokat segítő Széchenyi-kártya keretét.
„A kisvállalkozás a legkevésbé ellenálló, hiszen nincs ahogyan csökkentenie költségeit. Ha a közepes méretű cégek piaca beszűkül, vásárlói eltűnnek, vezetői képesek arra, hogy átszervezzenek, eladják valamelyik telepüket, visszavonuljanak, újragondolják a kiadásaikat. A kisvállalkozóknak erre nincs lehetőségük, ezért van szükségük a segítségre” – szögezte le Diósi, aki szerint általában az a vállakozás megy csődbe, amelyik hitelből túl gyorsan nő, és nem osztja meg a tevékenységét.
Romániában tájékoztatása szerint az ilyenek tömegesen mentek csődbe, mert a növekedés időszakában túlnőtték magukat. Székelyföldre azonban szerinte ez nem volt jellemző, ebben a térségben kevés a problémás cég, mert a vállalkozások nagy része több lábon állt, vagy csak mérsékelten vett fel hitelt, és így jobban ellenállt a válságnak. Megtudtuk, Kovászna megyében például az elmúlt év első háromnegyedében nem is nagyon igényeltek kölcsönt az üzletemberek.
„Az elmúlt időszakban viszont a közepes vállalkozásoktól egyre több életképes üzleti terv érkezik – mondta az OTP Bank Románia vezérigazgatója. – Akik most igényelnek hitelt, mernek új üzletbe belevágni, és egyre elterjedtebb, hogy felvásárolják a bajba jutott konkurenciát, vagy éppen kiterjesztik a jelenlegi tevékenységüket.
Ezért idén ezeknek a közepes vállalkozásoknak a hitelezésére fektetjük a hangsúlyt, a kisebbek esetében az OTP Bank óvatosabb lesz.”
Bordás Attila, a sepsiszentgyörgyi OTP bankfiók igazgatója kérdésünkre elmondta, az elmúlt év végén helyi szinten együttműködési szerződést írtak alá az ASIMCOV vállalkozói szövetséggel, amelyben a vállalkozók és a bank közötti állandó kommunikációra fektetik a hangsúlyt.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?