
Fotó: A szerző felvétele
2010. április 12., 08:592010. április 12., 08:59
– Miért tartja fontosnak önálló női vállalkozói egyesület megalakítását, hiszen férfiak és nők egyformán tagjai lehetnek az ASIMCOV vállalkozói egyesületnek?
– Valójában az ASIMCOV felkérésére örömmel vállaltam a női egyesület megalakítását. Bár lehet, hogy a 21. században furcsán hangzik, de én azt tapasztaltam, szükség van külön öszszefogásra a nők között. Én a Romániai Magyar Üzleti Egyesület tagjaként, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács háromszéki szervezetének elnökeként azt tapasztalom, hogy sokkal többen vannak férfiak a politikai és üzleti életben. Nekünk, nőknek nagyon nehéz ezekbe a körökbe bekerülni, viszont nagyon előnyös, tényleg segít, ha sikerül bejutni, kivívni, hogy elfogadjanak.
Éppen ezért mi, nők egy szervezeten keresztül segíthetjük egymást, hogy minél többen bejuthassunk ezekbe a körökbe, a politikába, a gazdaságba egyaránt. Az információáramlás a mai világban a siker egyik legfontosabb eszköze. Vannak olyan nagyon hasznos információk, amelyeket nem lehet megszerezni a sajtóból, könyvekből, ezek bizalmasan forognak formális vagy informális szervezetekben, egyesületekben, baráti társaságokban. Olyan értesülésekhez lehet így hozzájutni, amelyek naponta hasznosíthatók, és amelyek a gazdasági eredmények eléréséhez feltétlenül szükségesek. A női szervezet azért is hasznos lehet, mert megismerjük egymást, másrészt megtanulunk együttműködni, hiszen a nők hajlamosak inkább versenytársat látni a másikban, mint partnert. Ha felismerjük, kit milyen pozícióba lehet bejuttatni a köreinkből, azzal egymást és saját magunkat is segítjük. Ezek a kapcsolatok nagyon fontosak, ez az úgynevezett gyenge kötések erőssége. A networking miatt nagyon fontos egy ilyen szervezet.
– Vannak-e kimondottan női vállalkozások?
– A nőknek van egy természetes affinitásuk a szép, az egészség, a sport, a természet iránt. Ez nem zárja ki, hogy ne vegyenek részt a férfiasnak gondolt, úgynevezett komolyabb vállalkozásokban. Bár ezt nem lehet és nem is szabadna így rangsorolni, hiszen például az egészségmegőrző vállalkozások hosszú távon sokszor fontosabbak minden egyébnél. A nők tehát általában a nőiesnek tartott ágazatokban vállalkoznak, de vannak nagyon jó példák arra, hogy ugyanúgy megállják a helyüket bármilyen multinacionális cég élén is, sőt néha még jobban, mint a férfiak, mert szélesebb látókörűek, rugalmasabbak tudnak lenni. Az is közismert, hogy egy nő sokkal több mindenre képes egyidőben odafigyelni, mint egy férfi. Ám mi túlnyomórészt férfias társadalomban élünk, ezért tartom fontosnak helyi szinten a szerveződést, hiszen például Nyugat-Európában más a felfogás a nő társadalmi szerepéről, mint Romániában, vagy azon belül is a Székelyföldön. Norvégiában például a közigazgatásban legkevesebb 30 százaléknak kötelezően a nők közül kell kikerülnie.
– Létezik-e női típusú üzletkötés, vagy a tárgyalóasztalnál már mindegy, hogy a partner nő vagy férfi?
– Ez teljesen személyfüggő. Én külföldön is éltem és dolgoztam, a különböző kultúrák közötti eltéréseket is megtapasztalhattam, éppen ezért mondom, hogy nem lehet elhatárolni, hogyan kell nőkkel vagy férfiakkal tárgyalni. Bár úgy tapasztaltam, a férfiak bátrabbak, könnyebben kezdeményeznek. Talán a nők gátlásainak a leküzdésében is szerepet vállalhat az alakuló egyesület.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?