
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Multiplex és KFC
A kolozsvári Polus Center több mint 35 hektáron terül el, és a legnagyobb regionális bevásárló- és szórakoztató-központ lesz a piacon. A központ tervezett bruttó bérbe adható területe meghaladja a 60 000 négyzetmétert, így körülbelül 240 üzletet képes befogadni. Ezek közül a legfőbb bérlő a Carrefour, amely 15 ezer négyzetméteres területet bérel. Farkas Árpád, a Trigránit fejlesztési igazgatója szerint a bérbe adható területnek már 86 százalékára kötöttek szerződést különböző vállalatokkal, de összesen, előszerződésekkel együtt már a felület 92 százalékára találtak bérlőt, ami 185 céget jelent. A vállalat úgy véli, a piaci terület rendkívül nagynak mondható, Kolozsvár 350 ezer főnyi lakossága és a megközelítőleg százezres diákszám mellett negyvenperces autóúttal számított körzetben összesen 700 000 fős vásárlóközönséggel számolhatnak.
A Trigránit arra törekszik, hogy a hipermarketen kívül a különböző üzletek és szolgáltatások kiegyensúlyozott összességét hozza létre. A korszerű tervezés, nagyméretű tetőablakok, különböző stílusú és hangulatú udvarok és helyiségek lesznek a központ legfőbb jellegzetességei. A 140 millió euróba kerülő Polus Centerben mozik is helyet kapnak, de egyéb szórakozási lehetőségeket is nyújt, emellett éttermek is várják a látogatókat. A nyolctermes multiplex mozinak otthont adó ingatlan már elkészült, akárcsak a Carrefour által bérelt csarnok. Mellettük a Pizza Hut és a Kentucky Fried Chicken (KFC) nyitnak éttermeket.
A parkolási gondokat az épület alatti mélygarázs oldja meg, amely a tervek szerint mintegy 2500 férőhelyet biztosít majd. Ahhoz, hogy a Kolozsvár felől érkezők is betérhessenek a bevásárlóközpontba, az országút fölött átívelő hidat építenek, amely állami tulajdonba kerül.
Aranybánya a régészeknek
A munkatelepen már lezárultak a 2005 óta zajló régészeti ásatások. „Ezeknek az összköltsége eléri az 500 ezer eurót, amit teljes egészében a Trigránit állt” – magyarázta a fejlesztési igazgató. Mihai Rotea, az Erdélyi Történelmi Múzeum helyszínen dolgozó régésze szerint eredményeik hamarosan a tankönyvekbe is bekerülnek. Az építőtelepen szinte minden történelmi korszak nyoma megtalálható. A bronzkori sírok mellett gepida temetőt és a római kor emlékeit tárták fel. A leleteket helyenként a helyszínen restaurálva állítják közszemlére a bevásárlóközpont területén. Az emlékezetesebb leletek között található egy gepida fejedelmi sír, melyben egy nő csontvázát találták meg, mellette arany ékszerekkel. Romeónak és Júliának nevezték el azt a párt, akik maradványait szoros közelségben helyezték el egymás mellé. Rotea kiemelte: míg Romániában más régészeti ásatásoknál csak részleges feltárásokat tudtak végezni, itt a megfelelő finanszírozásnak köszönhetően egyszerre harminc hektáron dolgozhattak. Így átfogó képet alkothattak a lakhelyek, sírok elhelyezkedéséről. Az ásatások eredményeiről szóló első könyvet egyébként a központ októberi megnyitásakor mutatják be.
Kétmilliárd eurót szánnak Romániára
A Trigránit Romániát tartja első számú befektetési célterületének Közép- és Kelet-Európában. „A vállalat öt év alatt megközelítőleg kétmilliárd eurót fektet be Romániában” – nyilatkozta lapunknak Farkas Árpád, a cég fejlesztési igazgatója. Legnagyobb befektetése a Bukarestben épülő Esplanada központ. Ez szinte teljes városközpontot jelent, a létesítményben kereskedelmi központ, hivatalok, hotelek és lakóépületek kapnak helyet. Ennek megépítésére összesen egymilliárd eurót szánnak. Ezt követi a 140 millió eurós kolozsvári befektetés és a konstancai, szintén 140 millió euróra rúgó bevásárlóközpont, amely várhatóan 2008 végén nyílik meg. Mindezek mellett Brassóban, Craiován és Piteºti-en is hasonló befektetésekben gondolkodnak, ugyanakkor már Arad is szóba került lehetséges helyszínként
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.