
Fotó: Haáz Vince
A hegy alatt abrakol a romániai cégek mintegy 40 százaléka, miután az adóhatóság nem hosszabbította meg újfent azt a határidőt, ameddig az online pénztárgépeket rá kell csatlakoztatni az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszerére. A szakcégek nem bírják a tempót, nem mindenkit sikerül kiszolgálniuk a november 30-ai határidőig.
2021. november 16., 08:062021. november 16., 08:06
2021. november 16., 08:182021. november 16., 08:18
Évek óta halogatják, de nem lesz több hosszabbítás: november 30-ig a kis- és közepes vállalkozásoknak is rá kell csatlakoztatniuk a pénztárgépeiket az Országos Adóhatóság (ANAF) számítógépes rendszerére. Bár ez a határidő március óta ismert, eddig még a cégek mintegy 50–60 százaléka lépett, a többiek
A gond az, hogy a pénztárgépek beszerelését, karbantartását végző cégek elérték a kapacitásuk határát, így egyre valószínűbb, hogy november 30-áig nem tudnak eleget tenni minden felkérésnek.
Mint ismeretes, a nagy adófizetőknek június 30-áig kellett eleget tenniük a kötelezettségnek, addig kellett csatlakoztatniuk a rendszerre az e-kasszákat, esetükben 90 százalékban ez meg is történt.
Dan Voicu, az Országos Adóhatóság képviselője a napokban úgy nyilatkozott,
Bár a határidőket márciusban leszögezték, a folyamat csak októberben pörgött fel, azóta naponta mintegy 6000 pénztárgépet csatlakoztatnak. November 30. után viszont kezdődnek az ellenőrzések, és csak akkor nem bírságolnak, ha objektív okok miatt nem tett valaki eleget a kötelezettségnek.
Azzal is érvelt, hogy az e-kasszák üzembe helyezése javítja majd az államkasszába befizetett összegek mértékét, csökkenti az adócsalást, és szavatolja a tisztességes versenyt a piaci szereplők között. Arra is kitért, hogy az elmúlt időszakban levélben és a Saját Virtuális Téren ( Spațiu Privat Virtual – SPV) keresztül is figyelmeztették a cégvezetőket a határidőre.
„Valós gondot okoz, hogy sok vállalkozó az utolsó száz méterre halasztotta, hogy csatlakoztassa a pénztárgépét, így a szakcégek most már nem tudnak eleget tenni a felkérések rohamának” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Kardos Attila, a több száz pénztárgép karbantartását végző IRMEB cég ügyvezetője. Kifejtette, nincs lehetőség, hogy erre az időszakra felduzzasszák az erőforrásaikat, hiszen erre a munkára nem lehet néhány nap alatt betanítani valakit, másrészt csak minisztériumi jóváhagyással dolgozhatnak.
A nagy adófizetőkkel kapcsolatos gondokat megoldották, jelenleg a szerződéses ügyfeleiket részesítik előnyben. A szakcégek országos szinten tartják egymással a kapcsolatot, a tapasztalataik szerint a cégek mintegy fele csatlakoztatta a pénztárgépét az adóhivatal rendszerére, becsléseik szerint
Kardos Attila rámutatott, az adóhivatal október közepétől küldi levélben és a Saját Virtuális Téren keresztül a figyelmeztetéseket, meglátása szerint érdemes lett volna a tájékoztató kampányt hónapokkal korábban elkezdeni, hogy ne halogassák a csatlakoztatást, és elkerüljék a határidő előtti torlódást. Viszont ilyen körülmények között lesznek vállalkozások, melyek csak december–januárban kerülnek sorra.

Egy hónap alatt több mint 10 ezer online pénztárgépet csatlakoztattak az Országos Adóhatóság (ANAF) informatikai rendszeréhez – újságolta el szerdán Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Az adóhivatal rendszere amúgy a szakember elmondása szerint jól működik, a több hónapja csatlakozott cégeknél azt tapasztalják, hogy nincsenek leállások, egy héten legfeljebb egy alkalommal történik meg, hogy öt percre megakad. Mint részletezte, az megtörténik, hogy este, amikor egyszerre sok cég zár, a pénztárgép nem tudja azonnal elküldeni a jelentést, de úgy van beállítva, hogy következő nap automatikusan újra próbálkozik, és akkor még mindig időben van.
„Harminc éve dolgozunk az ágazatban, és ez az első alkalom, hogy a felhasználó válláról levesznek végre egy adminisztratív terhet. Eddig a jelentéseket kimásolták adathordozóra, elvitték a könyvelőnek, majd úgy adták le az adóhivatalnak, most viszont az e-kassza automatikusan továbbítja az adatokat. Az egyéni vállalkozóknak csak azért kellett könyvelővel szerződniük, hogy minden hónapban leadhassák a jelentést, most még ennek a költségét is megtakaríthatják” – részletezte Kardos Attila.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!