
2009. június 23., 10:142009. június 23., 10:14
Drámai mértékben csökkent a romániai sörgyártók profitja áprilisban az elmúlt év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett adatokból. A felmérésből kitűnik: a sörpiac – amely az elmúlt esztendőkben a fogyasztási cikkek piacának egyik húzóágazata volt – 21 százalékot zuhant, ami még a legborúlátóbb jóslatokat is felülmúlja. Ez a csökkenés számszerűsítve 36 millió eurónyi bevételkiesést jelent a gyártók számára. A csökkenés a profit mellett a termelést is érintette: áprilisban – az alkoholmentes söröket is beleszámítva – 17 százalékkal esett a termelés az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
„A második negyedévben még inkább érezhetőek a recesszió hatásai, a fogyasztás visszaesett, és még az áruházláncokban forgalmazott termékek iránti kereslet is csökkent. A felmelegedés javíthat valamit az eladási mutatókon, de nem jelentős mértékben, az emberek ugyanis kevesebb időt töltenek a sörkertekben, amelyek a sörpiaci értékesítések egyik legfontosabb helyszínének számítanak” – nyilatkozta Schachar Shaine, a United Romanian Breweries Bereprod, a Tuborg és a Skol márkák gyártójának elnöke.
A piaci becslések szerint a termelés visszaeséséhez ugyanakkor az is hozzájárul, hogy a Bere Azuga sörgyárban jelentősen csökkent a termelés, miután idén januárban megvásárolta az Ursus Breweries. Ennek nyomán az elemzők további visszaesést jósoltak idénre, miután az első negyedévben a csökkenés 10 százalékos volt a 2008-as év azonos időszakához képest. Április egyébként már a hatodik olyan hónap volt, amikor folyamatosan csökkentek a sör eladási mutatói. Hogy ez milyen mérvű visszaesést jelent, az is jelzi, hogy két évvel ezelőtt a romániai gyártók még 20 százalékos növekedésről adtak számot, ami azt jelentette, hogy Románia bekerült azon tíz európai ország közé, amelyekben a legnagyobb az egy főre eső sörfogyasztás.
A konkrét adatokat nézve kiderül, hogy áprilisban 1,5 millió hektoliter habzó nedűt értékesítettek Romániában, ami jelentős visszaesést jelent az egy évvel korábbi 1,9 millió hektoliterhez viszonyítva.
Az egyetlen jó hír, hogy az export nőtt – igaz, hogy a külföldi eladások a teljes piac alig 1százalékát teszik ki. Áprilisban 50 százalékkal nőtt az export 2008 negyedik hónapjához képest – ez több mint 10 ezer hektolitert jelent –, míg az első négy hónapra számítva a növekedés 11 százalékos. A fő célpontok Csehország, Magyarország, Bulgária és Olaszország. Tavaly egyébként a sörgyártók 1,6 milliárd eurós forgalmat bonyolítottak, ami 20,2 millió hektoliter sört jelent. E mennyiség 85 százalékát a külföldi multinacionális vállalatok romániai leánycégei – a Heineken Románia (Heineken), az InBev Románia (AB InBev), United Romanian Breweries Bereprod (Carlsberg) és az Ursus Breweries (SABMiller) bonyolították le. Ez 4,1 százalékos éves növekedést jelent. Amúgy a sörpiaci szereplők derűlátása a sanyarú körülmények ellenére is megmaradt. Visszaeséstől legalábbis nem tartanak: Shachar Shaine úgy vélte, a recesszió ellenére a sörgyártók eladásai idén is növekedni fognak éves szinten, még ha kisebb mértékben is, mint tavaly.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.