Hirdetés

Kihasználni a lakosság utazási kedvét: szakemberek szerint sajátos vakációs idényre kell készülniük az erdélyi szállásadóknak

Túrázásra, sízésre csábító időjárás. Mostanáig jól alakul a téli szezon, mindenhol telt ház van •  Fotó: Pixabay

Túrázásra, sízésre csábító időjárás. Mostanáig jól alakul a téli szezon, mindenhol telt ház van

Fotó: Pixabay

Hasznukra tudják fordítani az erdélyi és partiumi szállásadók azt a tényt, hogy a koronavírus-világjárvány sem szegte a lakosság utazási kedvét, és a  Covid–19 elleni vakcina megjelenése nyomán a tavasszal, illetve a nyáron még többen tervezik az útra kelést – vallják a Krónikának nyilatkozó szakemberek. Szerintük az ágazatban tevékenykedő vállalkozóknak most nem panaszkodniuk kell, hanem a rendelkezésre álló állami támogatások lehívására és az új kihívásokra való felkészülésre kell összpontosítaniuk.

Bíró Blanka

2021. január 31., 08:572021. január 31., 08:57

2021. január 31., 09:012021. január 31., 09:01

Jól alakult a téli szezon a kisebb erdélyi és partiumi szállásadók szempontjából, a nagy szállodák leleménnyel tudták növelni a vonzerejüket. László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke lapunknak elmondta, a kis- és közepes szállásadók szempontjából jól alakul a téli idény, mindenhol telt ház van, sőt zsúfoltság.

A külföldi sízés lehetősége szinte teljesen megszűnt, ez növelte a belföldi turisztikai célpontok vonzerejét.

Hirdetés

Olaszország, Franciaország meghosszabbította a korlátozásokat, így februárban ezekbe az országokba biztosan nem lehet beutazni, utána már véget ér a vakáció, a végéhez közeledik a síszezon.

A nagyobb szállodák a wellnessközpontokban életbe léptetett megszorítások miatt kerültek nehéz helyzetbe, de itt is vannak jó példák, Bálványoson a gasztronómiában emelték magasra a mércét, kültéri tevékenységekkel, kirándulásokkal növelték a szállás vonzerejét, ugyanakkor időpontfoglalással a szaunát, a jacuzzit is lehet használni. Két-három napot tartalmasan el lehet így tölteni még akkor is, ha nincs sípálya a közelben, részletezte László Endre.

Hozzátette, az utazási kedv nem lankadt Romániában, lehetőség is van akár külföldre is menni és maradt egy réteg, amely ezt bevállalja. Így az ország felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára.

Románia korábban nyitott, mint a közép- és nyugat-európai országok többsége, Egyiptomba, Mauritiusra, a Maldív-szigetekre is utaznak romániai turisták,

miközben például Németország egy hónapos késéssel nyitja meg ezt a lehetőséget.

Kimozdulási láz. Románia felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára. •  Fotó: Pixabay Galéria

Kimozdulási láz. Románia felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára.

Fotó: Pixabay

Legyen kártyaolvasó 

A székelyföldi turisztikai klaszter nagy hangsúlyt fektet arra ebben az időszakban, hogy a vendéglátók felkészüljenek az idei évre, és a legtöbbet hozzák ki a sajátos helyzetből – fejtette ki ugyanakkor kérdésünkre László Endre. Elmondta, párhuzamosan két felmérést is készítenek, egyrészt arról, miként vannak felkészülve a szállásadók a kártyaalapú üdülési csekkek fogadására, és hogy milyen mértékben hívják le a kormánytámogatásokat.

Idézet
Ígéret van arra vonatkozóan, hogy 2021-ben is lesznek utazási utalványok. Az országban 1 250 000 közalkalmazott kaphat ilyen csekket, ebből óriási összeg kerül be a piacra”

– irányította rá a figyelmet a klaszter elnöke. A román kormány tervezi, hogy az év végéig meghosszabbítja a papíralapú csekkek érvényességét, miután ettől az évtől már csak kártyán adják ki ezt a támogatást.

A klaszter feltérképezi, hogy a szállásadók közül hányan használják a kártyás fizetési lehetőséget, akinek nincs kártyaolvasója, személyesen is megkeresik, hogy meggyőzzék és segítsék. Sokan mondják, hogy költséges, de ha elmulasztják, elesnek az üdülési csekkektől, figyelmeztet László Endre. Azt is elmondják a vállalkozóknak, hogy a kártyák használatára három lehetőség is van, nemcsak a fizikai jelenléttel lehet terhelni, hanem felhatalmazással távolról is, sőt online is. A három lehetőség közül legalább kettőt építsenek be a turisztikai vállalkozók, javasolja a szakértő.

Nem sírni kell, hanem tenni

A tapasztalatok szerint ugyanakkor az elmúlt évben a turisztikai vállalkozók egy része nem élt a kormánytámogatásokkal. „Bátortalanok voltak, nem bíztak a rendszerben, attól tartottak, hogy fokozottabban ellenőrzik majd őket” – sorolta László Endre. Hangsúlyozta, nyilván minden támogatás felhasználását ellenőrzik, de

Idézet
nem sírni, panaszkodni kell, hanem ki kell használni minden lehetőséget, a rövidített munkaidőtől kezdve, a forgalomkiesés alapján nyújtott támogatásig”.

Mint ismeretes, a tavalyi forgalomkiesés húsz százalékát lehívhatják a turizmusban vállalkozók, az összeget működési költségekre fordíthatják. Ez a pénz a tavalyi mérleg lezárása, valószínű leghamarabb márciusban lesz lehívható. Emellett az alkalmazott nélkül működő kisvállalkozásoknak nyújtandó kétezer eurós egyszeri támogatás lehetőségét is valószínűleg februárban újranyitják, mert maradt meg pénz, ezt az idegenforgalmi ágazatban is kihasználhatják a családi vállalkozások. 

Az elmúlt évben a járványügyi megszorítások miatt elmaradtak az ágazatban a gyakorlati képzések, ezt idén pótolni kell,

véli László Endre. A klaszter ezért már a héten szervez ebben a témában egy konferenciát, arra készülnek, hogy amint a diákok visszamehetnek az iskolába, azonnal kezdhessék el a gyakorlati ismeretek elsajátítását.

Minden válság lehetőség

„Minden válság egy lehetőség is egyben, az erdélyi és partiumi turisztikai vállalkozók kihasználhatják, hogy az utazási korlátozások miatt belföldre szorult a korábban külföldön üdülő fizetőképes vendégkör.

Idézet
Lépéselőnybe kerülnek azok a szálláshelyek, melyek ezt a létszámban is jelentős, ugyanakkor magas vásárlóerővel rendelkező vendégkört meg tudják szólítani”

– húzta alá megkeresésünkre Godra Árpád, a szovátai Ensana Health Spa Hotels értékesítési igazgatója. Hangsúlyozta, a minőségi szálláshelyet, gasztronómiai kínálatot, bel- és kültéri szabadidős tevékenységet kínáló vállalkozásoknak ez a jövőben is nyereséget jelent, középtávon is megalapozhatják a forgalmat, hiszen ha azok a turisták, akiket nagy utazási kedv jellemez, felfedezik ezeket a létesítményeket, a jövőben is felkeresik.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az idegenforgalmi szakember meglátása szerint a Székelyföld e tekintetben jó startpozícióban van, hiszen kisebb kapacitásra van berendezkedve,

a passzív prevencióra figyelők szívesebben választják a kisebb panziókat, kúriákat, kastélyszállókat.

Az elmúlt év utolsó negyedében ugyanis az látszott, hogy a foglalások a kapacitás és a népszerűségi index függvényében nagy szórásban voltak: minél nagyobb volt egy szálloda, annál nagyobb volt a visszaesés a szobakihasználtság tekintetében. Annál is inkább látványos volt a veszteség, hogy ezek a létesítmények 2019-ben nagyon jól teljesítettek. Mivel a járvány miatt a turisták inkább az intimebb szálláshelyeket keresték, a kisebb szálláshelyeknél nem esett vissza ilyen mértékben a forgalom. A medencehasználatra vonatkozó tiltás tovább nehezítette a helyzetet, bár ennek is megvannak a kiskapui. Godra Árpád arra számít, hogy húsvétig ezen a téren nem lesz számottevő lazítás, a társadalmi távolságtartást a vendéglátás minden mozzanatában szavatolni kell.

Túl kell élni, amíg megjelenik a fény az alagút végén

Az utazási kedv továbbra is tetten érhető, Godra Árpád szállodaüzemeltetőként azt tapasztalja, sok az érdeklődő, kérik az árajánlatokat, bár ezekből nem valósul meg foglalás olyan arányban, mint korábban. „Mivel bizonytalanság van a piacon, a vendégek igyekeznek közvetlenül, előzetesen tájékozódni, hogy mi történik a kiszemelt helyszínen. Ez abból is látszik, hogy az online foglalás aránya visszaesett.

Idézet
Látványosan átalakult 2019-hez képest a vendégmagatartás, a foglalás közelebb került az érkezés időpontjához, a korai foglalás eljelentéktelenedett, a döntést utolsó pillanatra halasztják, keresik a rugalmas feltételeket, a díjmentes visszamondás határideje közel került az utazás időpontjához”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember.

Az Ensana szállodák esetében is azt látták, hogy a foglalási ablak lerövidült. Míg 2019-ben átlag 35 nap telt el a foglalás rögzítésétől az érkezésig, ez tavaly már 8 napra csökkent, és folyamatosan rövidül. Ez bonyolítja a vállalkozók dolgát, már nemcsak az esetleges korlátozások nehezítik a tervezést, hanem az utolsó pillanatban történő foglalások is. Emiatt a kereslet vezérelt árrendszer sem működik.

Godra Árpád ugyanakkor aggodalommal figyeli, hogy Nyugat-Európában újabb szigorításokat léptetnek életbe az eddiginél gyorsabban terjedő, Angliában mutálódott vírustörzs miatt. Tapasztalata szerint a Nyugaton történtek járványvonalon és a vele járó következményekkel együtt egy kis késéssel Romániába is begyűrűznek, és Bukarestben már azonosítottak gócpontot. „A február elejét még bizakodóan látom, a február vége, március már kérdéses. Az idegenforgalomban vállalkozóknak élniük kell a kedvezményekkel, ki kell használniuk a kompenzációs rendszereket, mert ez a túlélésről szól. Egyszer csak megjelenik az alagút végén a fény, de addig túl kell élni” – szögezte le Godra Árpád.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés