
Fotó: Barabás Ákos
Rendelkezett a román kormány a munkaidő csökkentésének lehetőségéről azoknak a cégeknek az esetében, amelyek tevékenységét akadályozza vagy korlátozza a koronavírus-járvány. A vonatkozó sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi, hogy kiegészítő pótlékot kapjanak a napszámosok és az idénymunkások, ugyanakkor támogatja a távmunkát is.
2020. augusztus 09., 09:002020. augusztus 09., 09:00
A Ludovic Orban vezette kabinet által pénteken elfogadott egyik intézkedés értelmében – amelyet alkalmazni lehet, valahányszor ostrom-, vagy szükségállapotot, illetve veszélyhelyzetet hirdetnek – időszakos állami támogatást kaphatnak azok a munkavállalók, akiknek csökkent a munkaidejük. A munkáltató ezen időszak alatt az egyéni munkaszerződésben meghatározott időtartam legfeljebb 50 százalékával csökkentheti a munkavállalók munkaidejét, és ennek megfelelően a bérüket. Ugyanezen időszak alatt a munkavállalók az egyéni munkaszerződésben előírt bruttó alapbér és a ténylegesen ledolgozott óráknak megfelelő bruttó alapbér közötti különbség 75 százalékának megfelelő pótlékot kapnak, amely azonban nem haladhatja meg a társadalombiztosítási költségvetési törvény által meghatározott országos bruttó átlagbér 75 százalékát.
A munkaidő csökkentését a munkáltató határozza meg, legalább öt egymást követő munkanapra, a munkaprogramot azonban a teljes hónapra ki kell dolgoznia. A munkaidő csökkentését alkalmazni lehet a műszakos állások, valamint az egyenlőtlen munkaidő esetén is.
A kormány legtöbb három hónapos időtartamig támogatja a napszámosokat és az idénymunkásokat is. Azok a napszámosok, akiknek tevékenységét fel kell függeszteni, vagy meg kell szakítani a koronavírus-járvány miatt, a munkáltató által kiválasztott három hónapra (de legfeljebb 2020. december 31-éig) megkapják az államtól napi bérük 35 százalékát. A napszámot a munkáltató fizeti, az összeget utólag visszaigényelheti az Országos Szociális és Kifizetési Ügynökségtől (ANPIS).
A román kormány ugyanakkor döntött arról is, hogy idénymunkások számára a bérük 41,5 százalékának megfelelő kompenzációt nyújt (anélkül azonban, hogy ez meghaladná az országos átlagbér 41,5 százalékát). Ezt a kedvezményt 2020. december 31-ig lehet igénybe venni, a munkáltató által kiválasztott legfeljebb 3 hónapra azon alkalmazottak számára, akik erre az időszakra meghatározott időre szóló egyéni munkaszerződést kötnek. Az összeget a munkáltató köteles kifizetni, majd ezt visszaigényelheti az Országos Munkaerő-foglakoztatási Ügynökségtől (ANOFM). Az ANOFM a kérés benyújtásától számított legtöbb 10 napon belül utalja az összeget.
A kormány elfogadott egy másik intézkedést is, amely a távmunkát hivatott támogatni. E szerint a kormány egyszeri, 2500 lejes összeget utal minden olyan munkavállalónak, aki a szükségállapot, illetve veszélyhelyzet ideje alatt legkevesebb 15 nap távmunkát végzett. A pénzt a távmunkához szükséges eszközök és szolgáltatások vásárlására lehet fordítani. A támogatást azon kis- és középvállalkozások alkalmazottjai vehetik igénybe, akik bizonyították, hogy alkalmazták a távmunkát a szükségállapot ideje alatt. Az összeg az ANOFM-től igényelhető.
Az elfogadott intézkedések nem vonatkoznak a közintézményekre, a csődbe jutott, vagy felszámolás alatt álló vállalatokra. A bukaresti kabinet számításai szerint mintegy 700 ezer ember veheti igénybe a fenti támogatásokat, ez körülbelül 2,4 milliárd lejjel terheli a költségvetést.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!